Google+

Arama formu

MARDİN'DE BİR DOĞA HARİKASI: BEYAZSU

Mardin'e kaç defa gelmeme rağmen doğa harikası Beyazsu'yu yeni keşfediyorum. Beyazsu Çayı'na gelince bu doğa harikasını daha önce neden keşfetmedim diye de hayıflanıyorum.  

Mardin

Mardin'den çıktıktan sonra Nusaybin'e doğru Suriye sınırına paralel ilerliyoruz. Bir tarafımız Suriye, bir tarafımız yemyeşil verimli topraklar arasında ilerlerken, bir anda sınır köyüne rastlıyoruz. Köy paralelliği bozarak üçgen bir sınır oluşturmuş. Nedenine gelince; zamanında sınırlar oluşturulurken Yeniköy'ün tam ortasından geçiyormuş. Köyü ikiye bölmemek için  sınırı, Yeniköy'ün etrafında dik açı oluşturacak şekilde çevirmişler. Sınır, köyün bitiminde tekrar paralelliğine kavuşmuş. 
 
Uzun, yemyeşil, verimli arazileri ve tabii ki sınırları aşarak Beyazsu'ya geliyoruz. Sessiz, huzurlu, yalnızlığa terk edilmiş bir durumda karşılıyor bizleri. Yalnız değiliz tabi birkaç ördek çayda gezintiye çıkmış, ara sırada bize poz veriyor. Yazın kalabalığını hayal edemezken, karşımda duran sedirlere oturup demli bir çay içmeyi ne çok hayal ediyorum. Ancak Mart ayında hiçbir tesis hizmet vermiyor. Kısacası terk edilmiş durumda…

Mardin-1

Mardin bölgesine uygun ulaşım yollarından biri de havayolu. En uygun fiyatlı uçak biletlerini görmek için tıklayın

Beyazsu piknik alanı, suyun içerisine yerleştirilmiş oturma tahtları ve doğal güzelliğiyle ziyaretçilerine birçok şeyi bir arada yaşama fırsatı sunuyor. 
 
Yörenin sakinleri, yazın  Beyazsu piknik alanına akın ediyormuş. Sadece Mardin yerlisi değil; Şanlıurfa, Şırnak ve Diyarbakır başta olmak üzere birçok yerleşim yerinden buraya akın akın insanlar geliyormuş. Anlaşılan yazın bayağı kalabalık!

Mardin şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en çok tavise edilenleri Erdoba Elegance Hotel Spa, Maridin Otel, Kasr-ı Nehroz Hotel. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Maridin Otel, Erdoba Elegance Hotel Spa, Kasr-ı Nehroz Hotel. gibi otelleri tercih edebilir ya da en yüksek indirime sahip olanları mereak ediyorsanız Kasr-ı Nehroz Hotel, Erdoba Elegance Hotel Spa, Maridin Otel tesislerini incelebilirsiniz. Bir de Tatilsepeti.com'un Mardin aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Mardin-2

Yerleşim yerleri sahiplerinin su üzerine kurduğu tahtlarda oturan piknikçiler, akan soğuk suyun üzerinde dinlenme ve piknik yapma imkânı da buluyor.

Mardin-3

Mardin'in Nusaybin ile Midyat ilçeleri arasında yer alan Beyazsu'yu benim gibi geç keşfedenlerden olmayın!!! Doğal güzellikte keyifli anlar yaşayın...


Yazar Hakkında

serap selçuk

Yazar Gezgin ve blogger 1968 yılında Niğde'de doğdu 1987-1991Ankara Üniversitesi Fizik Mühendisliği eğitimi gördü. 1992 İstanbul Teknik Üniversitesi Nükleer fizik 1993 M armara Üniversitesi Pedagoji ve Formasyon eğitimini tamamladı. 1993 yılından beri eğitim kurumunda öğretmen olarak çalışmakta 2004 Oryantiring Antrenörlüğü Yeni keşiflere...


birolum71 kullanıcısının resmi
birolum71
Sa, 07/28/2015 - 11:32
her şey tamamda beyaz su mardine ait değildir.beyaz su gercüş ilçesine dolayısı ile batman iline bağlıdır.
serap selçuk kullanıcısının resmi
serap selçuk
Çar, 07/29/2015 - 10:07
Ilginize teşekkürler ancak Beyazsu, Nusaybin'dedir. Bu nedenle Mardin'e bağlıdır! :)