Google+

MARDİN'DE BİR DOĞA HARİKASI: BEYAZSU

1722402 Nis 2015Gezi Notu
serap selçukserap selçukGold Yazar02 Nis 2015172242 Yorum

Mardin'e kaç defa gelmeme rağmen doğa harikası Beyazsu'yu yeni keşfediyorum. Beyazsu Çayı'na gelince bu doğa harikasını daha önce neden keşfetmedim diye de hayıflanıyorum.  

Mardin

Mardin'den çıktıktan sonra Nusaybin'e doğru Suriye sınırına paralel ilerliyoruz. Bir tarafımız Suriye, bir tarafımız yemyeşil verimli topraklar arasında ilerlerken, bir anda sınır köyüne rastlıyoruz. Köy paralelliği bozarak üçgen bir sınır oluşturmuş. Nedenine gelince; zamanında sınırlar oluşturulurken Yeniköy'ün tam ortasından geçiyormuş. Köyü ikiye bölmemek için  sınırı, Yeniköy'ün etrafında dik açı oluşturacak şekilde çevirmişler. Sınır, köyün bitiminde tekrar paralelliğine kavuşmuş. 
 
Uzun, yemyeşil, verimli arazileri ve tabii ki sınırları aşarak Beyazsu'ya geliyoruz. Sessiz, huzurlu, yalnızlığa terk edilmiş bir durumda karşılıyor bizleri. Yalnız değiliz tabi birkaç ördek çayda gezintiye çıkmış, ara sırada bize poz veriyor. Yazın kalabalığını hayal edemezken, karşımda duran sedirlere oturup demli bir çay içmeyi ne çok hayal ediyorum. Ancak Mart ayında hiçbir tesis hizmet vermiyor. Kısacası terk edilmiş durumda…

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Mardin-1

Beyazsu piknik alanı, suyun içerisine yerleştirilmiş oturma tahtları ve doğal güzelliğiyle ziyaretçilerine birçok şeyi bir arada yaşama fırsatı sunuyor. 
 
Yörenin sakinleri, yazın  Beyazsu piknik alanına akın ediyormuş. Sadece Mardin yerlisi değil; Şanlıurfa, Şırnak ve Diyarbakır başta olmak üzere birçok yerleşim yerinden buraya akın akın insanlar geliyormuş. Anlaşılan yazın bayağı kalabalık!

Mardin-2

Yerleşim yerleri sahiplerinin su üzerine kurduğu tahtlarda oturan piknikçiler, akan soğuk suyun üzerinde dinlenme ve piknik yapma imkânı da buluyor.

Mardin-3

Mardin'in Nusaybin ile Midyat ilçeleri arasında yer alan Beyazsu'yu benim gibi geç keşfedenlerden olmayın!!! Doğal güzellikte keyifli anlar yaşayın...

-
Yorum göndermek için Giriş Yapın veya Üye Olun

Yorumlar(2)

Yorumlar

birolum71 kullanıcısının resmi

birolum71

GÖNDERİ ZAMANI 28 Tem 2015
her şey tamamda beyaz su mardine ait değildir.beyaz su gercüş ilçesine dolayısı ile batman iline bağlıdır.
serap selçuk kullanıcısının resmi

serap selçuk

GÖNDERİ ZAMANI 29 Tem 2015
Ilginize teşekkürler ancak Beyazsu, Nusaybin'dedir. Bu nedenle Mardin'e bağlıdır! :)