Alpler'de Mutlaka Görmeniz Gereken Yerler

Orta Avrupa’da yer alan Alp Dağları İtalya, İsviçre, Avusturya, Fransa ve Almanya’nın sınırlarının da bulunduğu sıradağlardır. Bu uzun sıradağların Matterhorn, Jungfrau, Aletschhorn gibi zirvelerinin yüksekliği 4000 metreyi geçmektedir. 4810 metre ile Avrupa kıtasının en yüksek dağı olan Mont Blanc, bu dağlarda bulunmaktadır. Buzulları, gölleri, vadileri ve karla kaplı zirveleriyle pek çok doğa harikasına ev sahipliği yapan Alp Dağları’nda yüzlerce çeşit bitki ve hayvan türü yaşamaktadır. Doğası sayesinde Alp Dağları kartpostal manzaralarının kaynağı olmuştur. Ayrıca bu yüksek dağlar çok kar aldığı için dünyanın en popüler kış turizmi destinasyonlarını da barındırmaktadır. Alp Dağları’nda bulunan görmeye değer pek çok yerden bir kısmını sizler için derledik.

Hallstatt, Avusturya

Avrupa’nın hala ikamet edilen en eski şehri olan Hallstatt’ın (https://gezimanya.com/hallstatt) tarihi Bronz Çağı’na kadar dayanmaktadır. Hallstatt Gölü’nün kıyısında bulunan bu kasaba muhteşem bir görüntüye sahiptir. Doğu Alpler’in eteklerinde bulunan Hallstatt kasabası 1997 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınmıştır. Kasaba çoğunlukla trafiğe kapalıdır ve bu sayede kasaba içerisinde rahatça dolaşmak mümkündür. Ayrıca Hallstatt’ın yakınlarında, gölün karşısında bulunan Dachstein’da buz mağaraları bulunmaktadır.

Interlaken, İsviçre

İsviçre’nin Bern Kantonu’nda (https://gezimanya.com/isvicre/bern) bulunan Interlaken, Kraliçe Victoria döneminde gezmeye gelen İngilizler sayesinde büyük bir üne kavuşmuştur. Ancak şehrin tarihi çok daha eskilere dayanmaktadır. 1133’te inşa edilen Interlaken Manastırı gibi şehrin geçmişine tanıklık etmiş, görmeye değer yapılar mevcuttur. Daha çok muhteşem doğasıyla ön plana çıkan Interlaken’in yakınlarında bulunan Jungfrau-Aletsch-Bietschhorn buzulları 2001 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınmıştır. Avrupa ve Asya’nın en büyük buzulları olan bu buzullar dağların oluşumuyla ilgili bilgiler vermektedir ve çeşitli ekosistemlere ev sahipliği yapmaktadır.

Chamonix, Fransa

Fransa’nın (https://gezimanya.com/fransa) İtalya (https://gezimanya.com/italya) ve İsviçre (https://gezimanya.com/isvicre) sınırlarına yakın bir konumda bulunan Chamonix, Orta Çağ’dan beri küçük bir kasaba olarak bilinmekteydi. 20. yüzyılda bölgenin güzelliği keşfedilince kış turizmi yaygınlaşmaya başlamış ve 1924’ye dünyanın ilk Kış Olimpiyatları burada düzenlenmiştir. Bu sayede dünya çapında bir üne kavuşmuştur ve önemli bir kayak merkezi olmuştur. Mont Blanc Dağı’nın eteklerinde bulunan kasabada meşhur Mer de Glace turistlerin ilgisini çeken noktalardan biridir. “Grotte de glace” yani Buz Mağarası da Mer de Glace Vadisi’nde bulunmaktadır. Ayrıca Aiguille du Midi zirvesinde, 3,777 metre yükseklikte, eşsiz manzarayı seyredebilecek teraslar bulunmaktadır.

Innsbruck, Avusturya

Innsbruck (https://gezimanya.com/innsbruck), Avusturya’nın (https://gezimanya.com/avusturya) 5. büyük şehridir. Şehir zaman içerisinde önemli bir kayak merkezi ve öğrenci şehri olmuştur. Bir dönem Avusturya hükümdarlarını da ağırlayan şehirde pek çok güzel kale, kilise ve katedral yapılmıştır. Ambras Kalesi, Hofburg Sarayı, Saint Jacob Katedrali bu güzel yapılardan birkaçıdır. New Orleans ile kardeş şehir olan Innsbruck’ta yaz aylarında New Orleans’la paralel caz ve blues konserleri düzenlenmektedir. Kayak merkezlerine geçiş noktası olan Innsbruck’un yakınında Kaunertal, Stubaier, Axams gibi kayak rotaları bulunmaktadır.

Como Gölü, İtalya

İtalya’nın kuzeyinde, Milano’ya (https://gezimanya.com/italya/milano) 50 kilometre uzaklıkta bulunan Como Gölü bir buzul gölüdür. En derin noktası 425 metre olan göl, Avrupa’nın en derin göllerin birisidir. Gölü şekli zaman içerisinde Y harfine benzemiştir. Nefes kesen manzarasıyla Roma İmparatorluğu döneminden beri aristokrasinin ve ünlü isimlerin uğrak yerlerinden birisi olmuştur. Gianni Versace, Madonna, Sylvester Stone, John Kerry gibi pek çok isim Como Gölü çevresindeki yerleşim yerlerinden ev almıştır. Mark Twain, Ernest Hemingway gibi ünlü yazarlar da gölün bu güzelliğinden etkilenmiştir. Gölün kıyılarında şehirler ve kasabalar bulunmaktadır ve yerlere inşa edilen lüks villalar da görmeye değerdir.

Lauterbrunnen, İsviçre

Lauterbrunnen, İsviçre’nin Bern Kantonu’nda bulunur ve adeta hiç el değmemiş gibi bozulmadan durmaktadır. Lauterbrunnen Vadisi’nin dibinde bulunan bu köyün etrafı yüksek dağlarla çevrilidir. Orta Çağ’dan beri gümüş çıkarılan Stechelberg, Schilthorn ve Trachsellauenen madenleri artık günümüzde kullanılmamaktadır ancak madenlerin taşınmasını sağlayan sistemler İsviçre’nin değerlerinden olarak görülmüştür ve ziyaretçilere açıktır. Nefes kesen manzarası ve bozulmamış doğası ile huzur veren Alp köylerinden biri olan Lauterbrunnen doğa yürüyüşleri için de ideal bir noktadır.

Zermatt, İsviçre

Zermatt (https://gezimanya.com/zermatt), İsviçre’nin en popüler kayak merkezlerinden birisidir. 3900 metre yüksekliğe çıkan pistleri, après-ski aktiviteleri, her seviyeye uygun pistleri ile dünya çağında popüler bir destinasyon olmuştur. Tırmanması en zor dağlardan biri olan Matterhorn Dağı 4478 metre yüksekliği ile Zermatt kasabasını selamlamaktadır. Kayak aktivitelerinin dışında kasaba çevresinde yürüyüş yapmak ve dağ bisikleti turları yapmak da mümkündür. Teleferikler ziyaretçileri Breithorn, Trockener Steg gibi zirvelere çıkarmaktadır. Bu zirvelerde yürüyüş yaparak muhteşem manzaranın tadını çıkarmak turistlerin sevdiği aktivitelerdendir.

Mürren, İsviçre

Popüler bir kayak destinasyonu olan Mürren’e Lauterbrunnen’den trenle ulaşmak mümkündür. Trende yapılan yolculuk sırasında Lauterbrunnen Vadisi’nin manzarası nefes kesicidir. Sevimli bir Alp köyü olan Mürren Shilthorn Dağı’nın eteklerinde bulunur. Shilthorn Dağı’nda bulunan Piz Gloria Restaurant muhteşem bir manzaraya sahiptir ve James Bond: Kraliçe’nin Hizmetinde filminde de görülmektedir. Mürren’e yakın olan Jungfrau Dağı’na trenler ve teleferiklerle ulaşılabilir. Jungfrau’da bulunan Trümmelbach şelaleri kolay ulaşılabilen buzul şelalerindendir.

St. Moritz, İsviçre

St. Moritz, İsviçre’nin en bilinen ve en popüler kayak rotalarından birisidir. İki kez Kış Olimpiyatları’na ev sahipliği yapmıştır. Göl kenarında bulunan bu köy ziyaretçilerine harika bir manzara sunmaktadır. Bu güzelliği sayesinde dünya sosyetesinin gözde kayak merkezlerinden olmuştur. Kasabada yıl boyunca çeşitli kayak festivalleri ve turnuvalar düzenlenmektedir. Ayrıca donduğu zaman göl üstünde buz pateni, at yarışı, kızak kayma gibi etkinlikler de düzenlenir. Yaz aylarında ise gölde rüzgar sörfü, kürek gibi sporlar yapılır.

Bellinzona, İsviçre

İsviçre’nin İtalyanca konuşulan Ticino Kantonu’nda bulunan Bellinzona, İtalyan kültürünün de görüldüğü sevimli bir İsviçre şehridir. Şehir, 2000 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınan Üç Kaleler ile ünlüdür. Castelgrande, Montebello ve Sasso Corbaro kalelerinden oluşan bu komplekse şehir surları da dahildir ve bu kompleks şehre yayılmıştır. M.Ö. 1. yüzyılda temelleri atılan bu kaleler şehrin önemli konumu nedeniyle zaman içerisinde güçlendirilmiştir. Ticino Nehri’nin yakınında bulunan şehir görmeye değer bir manzaraya da sahiptir.