Google+

Arama formu

ASTRONOTLAR İLK DEFA YETİŞTİRDİKLERİ GERÇEK SEBZELERİ YEDİLER

Bu yazı Gezimanya üyesi EBRU ÖZER tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Geçtiğimiz haftalarda astronotlar ilk defa yetiştirdikleri sebzeleri hasat edip yediler. Bu belki küçük ya da anlamsız görünebilir fakat değil!

ASTRONOTLAR İLK DEFA YETİŞTİRDİKLERİ GERÇEK SEBZELERİ YEDİLER
Fotoğraf: National Geographic

Uzayda yetiştirilen patatesler gibi haberler duyuyor olabiliriz ama bu aylarca bir mekikte donmuş gıdalarla beslenmekten oldukça farklı. Özellikle ev hasreti, kemik ve kaslarınızın yavaş yavaş erimesi olayı düşünüldüğünde bir tık motivasyona ihtiyaç duyabilirsiniz.

ASTRONOTLAR İLK DEFA YETİŞTİRDİKLERİ GERÇEK SEBZELERİ YEDİLER-1

Fakat İnternational Space Ship (ISS) üyeleri bu duruma bir son verdi ilk marullarını yedi.
Geçen yıllarda European Space Agency, ISS’in içerisinde başarılı şekilde sebze yetiştirmişti fakat bunları astronotların denemesine izin verilmeden önce getirilip test yapılması istenmişti.
Sonunda 8 Haziran 2015’te NASA astronotlarından Scott Kelly bir marul ekti ve onu düzenli sulayıp koşullarını optimize ederek büyütmeye başladı. 33 gün sonra ise hasat zamanı geldi.

ASTRONOTLAR İLK DEFA YETİŞTİRDİKLERİ GERÇEK SEBZELERİ YEDİLER-2
Fotoğraf: Fox Searchlight Pictures

ISS üyeleri için bu oldukça büyük bir olay. Bizim içinde öyle olduğu yadsınamaz. Uzay koşullarında bitki yetiştirmek ya da yeryüzünde yaptığımız aktiviteleri orada uygulamak sanıldığından çok daha zor ve zahmetli bir iş. Fakat Dünya’nın bir yıllık kaynaklarını (https://gezimanya.com/Yazilar/insanlik-dunyanin-2015-yilina-ait-tum-kayn...) 8 ay gibi bir sürede tükettiğimiz düşünülürse yakında bu tarz çözümlere ihtiyaç duyabileceğimizi ön görebiliriz.

ASTRONOTLAR İLK DEFA YETİŞTİRDİKLERİ GERÇEK SEBZELERİ YEDİLER-3
Fotoğraf: Fox Searchlight Pictures

ASTRONOTLAR İLK DEFA YETİŞTİRDİKLERİ GERÇEK SEBZELERİ YEDİLER-4
Fotoğraf: Fox Searchlight Pictures