Astronotlar İlk Defa Yetiştirdikleri Gerçek Sebzeleri Yediler

Geçtiğimiz haftalarda astronotlar ilk defa yetiştirdikleri sebzeleri hasat edip yediler. Bu belki küçük ya da anlamsız görünebilir fakat değil!


Fotoğraf: National Geographic

Uzayda yetiştirilen patatesler gibi haberler duyuyor olabiliriz ama bu aylarca bir mekikte donmuş gıdalarla beslenmekten oldukça farklı. Özellikle ev hasreti, kemik ve kaslarınızın yavaş yavaş erimesi olayı düşünüldüğünde bir tık motivasyona ihtiyaç duyabilirsiniz.

Fakat İnternational Space Ship(ISS) üyeleri bu duruma bir son verdi ilk marullarını yedi.
Geçen yıllarda European Space Agency, ISS’in içerisinde başarılı şekilde sebze yetiştirmişti fakat bunları astronotların denemesine izin verilmeden önce getirilip test yapılması istenmişti.
Sonunda 8 Haziran 2015’te NASA astronotlarından Scott Kelly bir marul ekti ve onu düzenli sulayıp koşullarını optimize ederek büyütmeye başladı. 33 gün sonra ise hasat zamanı geldi.


Fotoğraf: Fox Searchlight Pictures

ISS üyeleri için bu oldukça büyük bir olay. Bizim içinde öyle olduğu yadsınamaz. Uzay koşullarında bitki yetiştirmek ya da yeryüzünde yaptığımız aktiviteleri orada uygulamak sanıldığından çok daha zor ve zahmetli bir iş. Fakat Dünya’nın bir yıllık kaynaklarını (https://gezimanya.com/Yazilar/insanlik-dunyanin-2015-yilina-ait-tum-kayn...) 8 ay gibi bir sürede tükettiğimiz düşünülürse yakında bu tarz çözümlere ihtiyaç duyabileceğimizi ön görebiliriz.


Fotoğraf: Fox Searchlight Pictures


Fotoğraf: Fox Searchlight Pictures
 

Etiketler