Asya'da Görmeniz Gereken Harika Adalar

Dört yanı denizlerle çevrili adaların hemen hemen her biri maviliğe bakıyor oluşu sayesinde görülmeye değer desek abartmış olmayız. Ama birkaç ada var ki… Büyüleyici atmosferleri sayesinde ölmeden önce mutlaka görmek gerek. Sizler için Asya’da mutlaka görülmesi gereken adaları derledik.

Phuket Adası

Tayland'ın güneyinin batı kıyılarında yer alan dünyaca ünlü turizm adasıdır. 1980'li yıllardan bu yana bir turizm adası olarak bilinmekte ve dünyanın her yerinden turistler buraya akın etmektedir. Ayrıca ada çevresnde yelken kullanılabilir veya kanoya binilebilir. En ünlü ve tercih edilen plajı Patong Plajı'dır.   

Phuket

Tioman Adası

Malezya'nın doğu kıyısında yer alır. 39 km uzunluğunda ve 12 km genişliğinde olan ada, yoğun bir bitki örtüsüne sahiptir ve sık ormanlarla kaplıdır. Ayrıca mercan kayalıkları ile ünlüdür. Adada yapılacak en güzel aktivitelerden biri şnorkelle yüzmektir.  

Cebu Adası

Filipinler’de bulunan ada, aynı zamanda Cebu eyaletinin başkenti ve en büyük şehridir. Cebu, Filipinler’in dalış merkezidir. Ada etrafındaki 150’yi aşkın adayla çeşitli olanaklara sahiptir. Buradan diğer adalara günübirlik geziler de yapılabilir.

Cebu

Boracay Adası

Filipinler’de yer alır ve burası Filipinler’in en güzel turistik bölgelerinden biri olarak değerlendirilir. 7 km uzunluğundadır ve yüzölçümü de 10 kilometredir. Tüm gece açık olan restoranları ve gece kulüpleri ile oldukça hareketli olduğunu söyleyebiliriz. 2012 yılında "en iyi ada" seçilmiştir.

Gili Adaları

Endonezya’ya bağlı olan takımadalar, Endonezya’nın en çok turist alan adalarındandır. Gili Trawangan, Gili Meno ve Gili Air adalarından meydana gelir. Gili Meno, en küçük ve en sakin olan adadır.

Gili

Bali Adası

Endonezya’nın en turistik adası olan Bali, çoğunlukla Hindu ve Müslümanlardan oluşur. Adada dans, heykelcilik, resim gibi sanatlar gelişmiştir. Özellikle Ubud şehri 1920’li yıllardan bu yana Avrupalı sanatçılara ev sahipliği yapmıştır.

Borneo Adası

Yüzölçümü açısından dünyanın en büyük üçüncü adasıdır. Güneydoğu Asya’da bulunur. Yağmur ormanlarıyla ünlü olan ada, aynı zamanda çok çeşitli bitki ve hayvan türlerini de bünyesinde barındırır. Dünyanın en küçük fil türleri olan Borneo Filleri de buraya özgüdür. Burada binlerce nehir ve çok sayıda mağara yer almaktadır.

Borneo

Bohol Adası

Bohol, Filipinler’in 10. büyük adasıdır. 260 km uzunluğunda kıyı şeridine sahip adanın ortasında büyük bir ova bulunur. Bohol’un çevresinde 70 ufak ada yer almaktadır.

Phi Phi Adaları

Tayland’ın güney kıyısında bulunur. Phi Phi Don, adaların içindekilerden en büyük olanı ve tek yerleşim olan adadır. Phi Phi Leh ise yüksek yamaçlar, mağaralar ve bir deniz gölünden oluşmaktadır.

Phi Phi

Mindanao Adası

Filipinler’in doğusunda bulunan ada ,Filipinler’in 2. en büyük adasıdır. Adanın Müslüman ve çeşitli etnik grupları barındıran bir tarihi vardır. Bu nedenle burası modern ve gelenekselin bir arada yaşandığı topraklardır.