Cruise Seyahatinde Dikkat Edilmesi Gereken Şeyler

Lüks ve dev bir gemide en güzel şehir ve denizleri rahatça ziyaret etme düşüncesi kulağa oldukça hoş geliyor değil mi? Tüm olanaklara sahip kocaman bir şehirde güvenliğinizden kuşku duymadan, en uzak rotalara gönül rahatlığıyla yelken açabileceğiniz cruise seyahatinizde dikkat etmeniz gereken önemli noktaları galerimizde bulabilirsiniz.

1. Rotanızı Belirleyin

Cruise seyahati yapmaya karar verdiyseniz ilk aşamada belirlemeniz gereken konu hangi ülke ve denizleri görmek istediğinizdir. Bu kararınıza göre binlerce çeşidi bulunan rotalardan birini seçmeniz de hayli kolaylaşacaktır. Aynı zamanda süre açısından da oldukça fazla seçeneğiniz olacak. Dolayısıyla ne kadar süreyle gemi yolcuğu yapabilirsiniz sorusunun da seçiminizde önemli bir payı olacaktır. Görece daha kısa bir Akdeniz turu mu, yoksa okyanus ötesi ülkeleri ziyaret eden bir rota mı seçeceksiniz, karar sizin.  

2. Ne Zaman Nereye Gitmeli?

Gezi rotası üzerinde bulunan ülkelerin yer aldığı yarımküreye göre mevsimler değişeceği için zamanlama da oldukça önemli. Örneğin yaz aylarında kuzeyde yer alan Norveç, Baltık Denizi, Alaska idealdir. Sonbahar ve İlkbahar ayları arasında ise güney yarımküre ülkelerini ziyaret etmek mantıklı. Özellikle Karayipler, Avustralya, Antarktika tercihlerinizin arasında yer alabilir. Akdeniz turu için ideal zaman ise sıcaklıkların henüz çok fazla bastırmadığı mayıs ve etkisini kaybetmeye başladığı ekim ayları uygun olacaktır.

1

3. Vize İşlemleri

Rotanızı belirledikten sonra farklı ülkelerin kara sularına demir atacağınız, hatta zaman zaman kara gezilerine katılacağınız için her ülkenin vizesine sahip olmanız gerektiğini unutmayın. Dilerseniz vize işlemlerini kendiniz halledebilir ya da bunu gerekli belgeleri sağlayarak turu düzenleyen şirkete bırakabilirsiniz.  

4. Kamarayı Seçerken

Kamara seçiminizi rotanıza ve tercihlerinize göre belirlemelisiniz. Bir Akdeniz turuna katılacaksanız deniz gören kamara oldukça hoş olacaktır. Ancak okyanusu geçecekseniz ve devamlı sonsuz bir mavi boşluk görmek hoşunuza gitmeyecekse iç kamaralardan tercihinizi yapabilirsiniz. "Benim odayla işim olmaz, kalkar kalkmaz dışarı çıkarım" diyorsanız deniz gören bir kamaraya daha fazla ücret ödemenin de pek bir anlamı yok. Geminin uç kısmında bulunan kamaralar görece daha çok sarsıldığını da unutmayın.  

2

5. Bavul Hazırlığı

Rotanızı belirlediniz ve yerinizi ayırttınız. Sıra en heyecanlı hazırlıkta: Cruise gezisi için yanınıza neler alacaksınız? Bu tür seyahatlerde klasik tatiller için hazırladığınız bavula birkaç parça eşya eklemenizde fayda var. Cruise seyahatlerinde gece düzenlenen şık partilere şort ve tişörtle katılmanız elbette mümkün değil. Bu nedenle bavulunuza birkaç parça şık kıyafet, hatta gece elbisesi dahi koymanız gerekecek. Yanı sıra, gideceğiniz bölgeye göre bir iki parça kalın kıyafet de eklemelisiniz. Hatta meraklıysanız bir dürbün de yanınıza alabilirsiniz. Seyahatlerde tehlikeli eşya ya da silahlara izin verilmediği de aklınızda bulunsun.  

6. Çocuklar

Bu tür seyahatler lüks tercihler olduğu için gemilerde genelde çocuklara yönelik aktiviteler olacaktır. Ancak siz işinizi şansa bırakmadan gerekli bilgileri edinin. Aynı zamanda çocuklar için bakıcı hizmeti verilip verilmediği hakkında da bir fikriniz olsun. Küçük bebeğinizle tatile çıkacaksanız seyahat öncesi küçük bir yatak istediğinizi de ayrıca belirtmeniz gerekecek.  

3

7. Sağlık

Kronik bir rahatsızlığınız ya da devamlı kullandığınız reçeteli bir ilacınız varsa şirketi önceden bilgilendirmeniz gerekiyor. Bu tür gemilerde sağlık ekipleri bulunmaktadır ancak alacağınız hizmet ücrete dâhil değildir. Uzun tatiliniz süresince rahat etmek için sağlık sigortası yaptırmak da bir başka tercih olabilir. Kimse istemez ancak tüm olasılıkları da göz önünde bulundurmak gerekli.  

8. Ekstra Harcamalar

Yerinizi ayırtırken paket fiyatlara hangi hizmetlerin dâhil olduğunu detaylıca öğrenin. Örneğin kara gezilerindeki müze girişleri, tur rehberliği genelde ücrete dâhil değildir. Bu tür konular hakkında seyahate çıkmadan önce bilginiz olursa bütçe planınızı da ona göre yapabilirsiniz. Aksi takdirde tatil sonunda ödenecek ekstra faturayı görünce tatilin tüm güzelliğinin bir anda yok olma ihtimali de yüksek.  

4

9. Güvenlik

Kimse tatile çıkarken başına kötü bir şeyler geleceği düşüncesiyle meşgul olmaz elbette. Ancak bu gerekli güvenlik önlemlerini almanızı engellememeli. Cruise seyahatleri oldukça güvenli, standartların üstünde bir tercih olsa da gemi yönetiminin güvenlik talimatlarını iyice anladığınızdan emin olmalısınız. Herhangi bir tehlike anında nasıl hareket edeceğinizi bilmek sizi ve sevdiklerinizi koruyacak, aklınızdan çıkarmayın.  

10. Deneyimden Faydalanın

Alınan her kararda olduğu gibi bu tür seyahatlerde de diğerlerinin deneyimlerinden olabildiğince faydalanın. Bu kişiler yakın arkadaşlarınız ya da forumlarda görüşlerini paylaşmış kişiler olabilir. Bu yorumlar hakkında bir fikriniz olsun ancak herkesin beklentileri ve zevkleri farklı olacağından karar verirken de sizi yönlendirmelerine izin vermeyin.