Hala Kalabalıklaşmamışken Gitmeniz Gereken 10 Tatil Rotası

Yazın hemen hemen her tanıdığınızın ya da tanımadıklarınızın gitmiş olduğu belli yerler vardır. Özellikle mevsim normalleri yükselmeye başladığında insana gark olan bu mekanlar çoğu zaman, pırlanta değerindeki yıllık izninizi çöpe atmanıza sebep olurlar. Bu defa şeytanın bacağını kırmak, hem güzel, hem sakin hem de anlatacağınız zaman size sükse yaptıracak yerler arıyorsanız bu listeye bir bakmalısınız. 

1.Şövalye Adası

Fethiye Körfezi’nin ağzında konumlanan ve Türkiye’de güzelliği hala keşfedilmemiş olan bir cennet aslında Şövalye Adası. Türkiye’de keşfedilmediğini vurgulamamız boşuna değil elbette. Şövale Adası İngilizlerin oldukça ilgisini çekiyor ve uzak topraklarda popüler bir kaçış rotası olarak biliniyor. Akdenizi sevenler Bodrum, Kaş kalabalığından sıkılanlar için burası adeta ilaç gibi.

2.Faralya

Akdeniz’in en iyi yerlerinden biri, Fethiye’nin Faralya’sı. Yüzmekten keyif alıyorum, antik kalıntılardan hoşlanıyorum, duruşumu bozmam, farklılığı da severim diyorsanız, yanınıza mayonuzu ve cüzdanınızı alıp gidebilirsiniz. The Times tarafından da Türkiye’nin gizli cenneti olarak belirlenen köy, sürekli gelip giden müdavimlere sahip durumda. 

3.Kelebekler Vadisi

Koruma altına alınmış ve endemik türleriyle ünlü Kelebekler Vadisi Türkiye’nin mutlaka görmeniz gereken yerlerinden biri. Sadece bir tatil rotası olmayan Kelebekler Vadisi, gördüğünüz zaman unutamaycağınız nadir yerlerden. Fethiyenin incilerinden biri olarak adalandırabileceğimiz yer denizi, yeşili ve maviyi sevenler için birebir. 

1

4.Dalyan

Elden gitti, gitmedi, koruma altına alındı, alınmadı derken Dalyan pek çok badireyi atlattı. Yazın dahi rahat edeceğiniz, ünlü deniz kapumbağaları Caretta caretta’ları görebileceğiniz, plastiksiz, çöpsüz, gürültüsüz upuzun bir kumsalda yürüyebileyeceğiniz yer yani Dalyan. Ayrıca burasının İngilizler ve Hollandalılar tarafından çok sevilip mesken tutulduğunu da hatırlatalım. 

5.Uzungöl

Karadeniz’in en önemli merkezlerinden biri son dönemlerin tanınmaya başlanan, film, reklam çekimlerine mekan olan güzeller güzeli Uzungöl.  Betonlaşmaya ve kentleşmeye başlayan Trabzon’un sıcaklık değerleri de ağır ağır yükselmeye başlıyor. Yakında belki isteseniz de gidemeyeceğiniz bir yer olabilir burası, tasınızı tarağınızı toplayıp ziyaret etmenizi öneriyoruz.

Uzungöl

6.Assos (Behramkale) – Ayazma

Çanakkale’nin en ilgi çekici yerlerindendir aslında Assos ve Ayazma. Kalabalık olmayan, güzelliği tam olarak hala anlaşılamayan Assos Antik Kenti ve Kazdağları’nın eteklerinde nazlı, serin sularıyla serilen Ayazma aklınızdan çıkmayacak yerlerden. Kayıkları, taş evleri ile Assos, özellikle kafa dinlemek ve biraz olsun her şeyden uzaklaşmak isteyenleri kucaklayacaktır. 

7.Şirince

İzmir’in Selçuk ilçesine 8 km uzaklıkta bulunan Şirince köyü son zamanlarda adını duyursa da hala kendini koruyor ve saklıyor. Buraya özellikle nisan veya mayıs aylarında gelip yüzlerce yıllık geçmişi olan, adına öyküler yazılan tarihi evleri ve sokakları görmelisiniz. Ege’nin rüzgarını, tadını bu köyde bulabilirsiniz.  

Şirince

8.Selimiye ve Söğüt Köyü

Marmaris’in en bakir yerlerinden biri Selimiye ve Söğüt köyleri. Gene The Times’ın belirlediği Türkiye’nin gizli cennetlerinden biri ünvanına layık görülen bu yerler size Akdeniz ve Ege’nin havasını vaadediyor. Tekne turları, bitki örtüsü, denizi ve kendilerine has havalarıyla Selimiye ve Söğüt köyleri aklınızdan çıkmayacaktır. 

9.Bezirgan Köyü

Kaş’a bağlı bir köy olan Bezirgan Köyü, gene uluslararası alanda tanınmış fakat güzel ülkemizin güzel insanları tarafından bulunamamış bir yer. Artık Antalya’lara kadar gelip buraya uğramazsanız olmaz. 

10.İğneada

Edirne’nin incisi olarak da bilinen İğneada Karadeniz’in sularıyla çevrilmiş durumda. Çok uzağa gitmek istemeyenler ve vaktini dinlenerek geçirmek isteyenler hem ucuz hem de yakın bir lokasyon olan İğneada’yı tercih edebilirler. Burada ister konaklayacak apart, otel tarzı bir yer bulabilirsiniz isterseniz de çadır kurabilirsiniz. Doğa severler ise kuş gözlemi için bu bölgeye mutlaka uğramalılar. 

İğneada