Google+

Arama formu

HAYATA 1 KERE GELDİĞİNİN FARKINDA OLANLAR İÇİN

Miami'de tanıştığım İsviçreli bir arkadaşım, Miami eğitimi bitiminde Kuzey Amerika'da Yolo turuna katılmıştı. Döndüğünde erkek arkadaşından ayrıldığını söyledi. Nedeni ise kendisinin bu turda çok şey öğrendiği ve edindiği yeni deneyimlerin ona kattığı hayat görüşünü, erkek arkadaşının yakalayamayacak olmasıydı. O zaman bunu ilk duyduğumda gerçekten çok şaşırmıştım. Bir turun insana katabileceği şeyin potansiyelini düşündüm. Ardından Orta Amerika'ya, o zamanlar oradaki gelişmemişlikten korktuğum için böyle bir turla gitmek istedim. Hissettiğim şey; o turdan önce sanki gerçek anlamda hiç seyahat etmediğimdi. 

Peki nedir bu Yolo / contiki / Youth / Bolt tur? Ben bu tur türü için Yolo'yu kullanıyorum çünkü ismi bile heyecanlanmamı engelleyemiyor. Yolo yani "You Only Live Ones" (sadece 1 kere yaşarsın). Az bütçeyle en eğlenceli seyahat etme biçimi. Yalnız seyahat etmekten korkanlar için birebir. Sanki en yakın arkadaş grubunuzu gezdiğiniz her yere taşıyormuş gibi...

HAYATA 1 KERE GELDİĞİNİN FARKINDA OLANLAR İÇİN

Şimdi baştan anlatayım. Bu tura dünyanın her yerinden az bütçeli insanlar, yani genelde gençler ya da öğrenciler katılır. Bu turlar için yaş kısıtlaması bulunur (18-35). Turun ilk günü birçok ülkeden arkadaş edinmiş olursunuz. Hem de hiç uğraşmadan... Bu turu genelde kaçık, eğlenmeyi, gezmeyi ve gençleri seven ve kendini genç hisseden bir rehber önderlik eder. Herkes backpacker yani sırtçantalıdır. Hostellerde, çadırlarda ya da bölgedeki en ucuz otellerde konaklanır. Otobüs ya da trenlerin gece seferleri kullanılır. Tur rehberinin bölgedeki en güzel restoranlar, barlar, etkinlikler hakkında derin bilgisi vardır. Yani bir sayfa araştırma yapmadan dahi hayatta kalabilirsiniz. Bu turlar genelde 1 aydan fazla sürdüğü için gruptaki insanlarla kardeş gibi olursunuz. Onlarla güler, onlarla ağlarsınız. Herkesin bütçesi kısıtlı olduğu için ekonomi yapmak işinize gelir. Dahası az zamanda çok yer gezer, inanılmaz eğlenirsiniz. Bütün gün gezdiğiniz yeri keşfeder, bütün gece uyanık kalıp eğlenir, ertesi sabah tekrar yollara koyulursunuz. Bir de şu açıdan bakalım? Köpekbalıklarıyla yüzebilir, şiş akrep yiyebilir ya da dünyanın en eski çanının korunduğu yere çıkarak çalabilirsiniz (yapmışlığım var). Ne kadar çılgın olursanız olun yanınızda yaptığınız şeyleri kanıtlamak için sizi fotoğraflayan biri yoksa sıfırsınız.

Detaylı bilgi için:
www.contiki.com
www.gadventures.com
www.trekamerica.com/central-america-bolt-tours.html


Yazar Hakkında

Nilay Kahyaoğlu

Bir dünya gezgininin evden uzakta paylaştığı bütün anıları..