İsviçre'de Gezilecek Yerler

Bugün insanların tatile çıktığını, bazılarının da gezecek yer aradığını görünce mükemmel bir gezi yazısı paylaşmak istedik. Yazımızda İsviçre'ye gidip de "İsviçre’de gezilecek yerler nereler?" diye merak edenleri tatmin edecek bilgiler paylaşacağız.  İsviçre'de yapılacak şeyler ve gezilip görülmesi gereken yerleri bir bir anlatıp İsviçre için çok güzel bir gezi rehberi oluşturacağız.

Önce birazcık İsviçre’den bahsedelim. Bu güzel ülke hem Almanya hem Fransa hem İtalya ile sınır komşuluğu yapmaktadır. İsviçre'nin en önemli şehirleri Zürih ve Cenevre’dir. Ülkenin geneli Almanca konuşurken ülkede Fransızca, Romanca ve İtalyanca konuşanlar da yer almaktadır.

Şimdi İsviçre'de yaşamak isteyenler için veya gezi amacıyla İsviçre'de gezilecek yerleri arayan takipçilerimize eşsiz bilgiler sunalım.

1- İsviçre Başkenti Bern

Bern’i gezip görmek için en uygun aylardan biri mayıs haziran aylarıdır. Aynı eyaleti taşıyan kantonun başkenti olan Bern'de genelde Almanca konuşulmaktadır. Bir hikâyeye göre şehri kuranlar adını ilk başta hemen bulamamışlar, daha sonra ormana gidip ilk gördükleri bir hayvanın adını koyalım demişler. İlk olarak da ormanda ayıyı gördükleri için şehrin adını ayı anlamına gelen Bern olarak koymuşlardır.

2- The Matterhon

Burası İsviçre’nin çatısı olarak bilinen, Alpler'in sahip olduğu en güzel manzaralı yerdir. Burada tren ile gezinti yapabilirsiniz. Dağın yakınlarındaki restoranlarda en güzel lezzetleri keşfedebilirsiniz. Göğü delecek bir manzara oluşturan bu dağ birçok profesyonel dağcıya da mezar olmuştur.

3 - Zürih

İsviçre'den bahsedip de Zürih şehrini es geçmek olmazdı. Eğer İsviçre'deyseniz Zürih, gezilecek yerler listesinizde mutlaka olmalı. Zürih’in ülkenin en sevilen şehirlerinden biri. Zürih’te yer alan göl ve etrafında yerleşen evler çok güzel bir manzaraya sahiptir. Yine bu gölün etrafındaki restoranlarda güzel saatler geçirebilirsiniz. 

4 - Chillon Şatosu

İsviçre'ye gelince bu şatoyu gezmeden dönmeniniz tavsiye ederiz. Ortaçağ'dan kalan bu şato, Cenevre Gölü'n kenarında eşsiz bir manzaraya sahiptir. Şatonun odaları çok büyük ve iç içe olarak yapılmıştır. Bu odaların en altında zindan bulunmaktadır. Bu zindanlarda o zamanın şairlerinin zincirlendiği anlatılıyor.

5 - Şapel (Kapell) Köprüsü

Luzern şehrinde bulunan Şapel Köprüsü, zamanında şehri savunmak için yapılmıştı. Reuss Nehri'nin üzerindeki köprü, ahşap ve kapalı olmasıyla dikkat çeker. Köprünün girişi ise sekizgenç bir şekilde tasarlanmıştır. 

6 - Ren Şelalesi
İsviçre'deki Ren Şelalesi Avrupa'nın en büyük şelalelerinden biridir. Eşsiz manzarasını nehrin en üstündeki kaleden izleyebilirsiniz. Bu dev şelale emin olun sizi büyüleyecek.

7 - Abbey Kütüphanesi

Eğer kitapları seven biriyseniz buradan geçmeden duramazsınız. Maddi olarak giriş biraz pahalı olsa da içerdeki kültürel ve mimari güzellik sizi oldukça etkileyecektir. Büyük salonun çatı kısmındaki işlemelerden gözlerinizi alamayacağınıza eminiz. Eğer gezi planınız varsa İsviçre’de gezilecek yerler yazımız size ile umarım yardımcı olmuştur. Bahsettiğimiz yerlere uğramadan gezinizi bitirmemenizi öneririz.

Kaynak: http://nurfeza.com/guncel/isvicrede-gezilecek-yerler/

Etiketler