Mayıs-İstanbul Kültür Sanat Rehberi

Baharın en çok yakıştığı şehirdir İstanbul. Bize de İstanbul’da güzel bir bahar ayında yakışanı yapmak düşer.  Bu güzel ayda sanattan başka ne tüketilebilir ki? Önümüzdeki ayda Tiyatrolar, Konserler ve Müzikallerden bol bir şey yok burada. Gelin sizlere mayıs ayında İstanbul’da yapılabilecek sanat aktivitelerini sunalım.

Mayıs Konserleri

Konserlerimizle Başlayalım

Bahar ayında İstanbul’umuzun taşındığı açık havalardaki konserler tarihleriyle şu şekilde ilerlemektedir:

Gerek solo ve diğer müzik topluluklarıyla beraber adından söz ettiren Korhan Futacı 3 Mayıs Çarşamba Beyoğlu’ndaki Blind’da; kendine has müzik tarzı ile ünü Türkiye’yi aşan Emir Taha 5 Mayıs Cuma Babylon’da ve 6 Mayıs Cumartesi günü hepimizin en az bir şarkısını bildiği Nil Karaibrahimgil ise Bostancı Gösteri Merkezi’nde yerini almakta.

Eğer baharın gelişini coşkuyla kutlamak isteyen gerek fiziksel gerek ruhen genç olanları %100 Müzik’in sunduğu İstanbul’da Bahar Festivali'ni kaçırmamasını tavsiye ediyoruz. 13 Mayıs Cumartesi Küçükçiftlik Park’ta gerçekleşecek ve müziğin hiç susmayacağı bu festivalde başta Altın Gün, Baba Zula ve Kozmonotosman ve diğer sürpriz isimler sizi bekliyor. Bir de unutmadan burada birbirinden leziz yemekler de bu festivali cazip kılan diğer unsurlardan bir başkası. Kaçırmayın deriz.

New York sokaklarının kokusunu taşıyan, Klasik müzik ile günümüzün müziğini harmanlaştırarak harikalar yaratan Jack Quartet ayağınıza geldi. Klasik müziği kendine ait stili ile yorumlayan Jack Quartet, 16 Mayıs Salı günü Borusan Müzik Evi’nde sizi New York’a götürüyor.

Bir diğer coşkun etkinliğimiz ise yine siz gençler ve genç kalanları çağırıyor. 20 Mayıs Cumartesi günü Küçükçiftlik Park’ta Hep Yeni Kal’ın sunduğu bu festival bünyesindeki oldukça özel konuklarla karşınıza çıkmaya hazır. Hepimizin tanıdığı Mabel Matiz, şarkılarıyla kendinden bahsettiren Köfn, Türkçe Rock’a yeni bir soluk getiren Palmiyeler ve 90’ları yaşatan The Sisters’ın 2000’s Party konseptiyle festival oldukça renkli.

21 Mayıs’ta ise ilhamını Berlin’in kent kültüründen alan Lebanon Hanover ile 80’leri çağrıştıran “coldwave” esintilerini sanatına döken Selofan 21 Mayıs Pazar akşamı, IKSV Salon’da sizleri bekliyor. 

26 Mayıs Cuma gecesi, bir diğer grubumuz Babylon’da sahne alıyor. Psikedelik motifleri Anadolu ezgilerine uyarlayarak peşinden oldukça kişiyi çeken Lalalar, kendine has bir tarz yakaladı. Dans etmeyi sevenlerin kaçırmamasını tavsiye ederiz.

Indie Rock ayağınıza geldi! Eminiz ki Indie Rock tutkunlarının kaçırmak istemeyeceği, Amerikalardan İstanbul’a gelen Lera Lynn, Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda 26 Mayıs Cuma Akşamı sizlerle.

Ve Köfn, mayıs ayında yeniden sizlerle bu güzel şehirde buluşuyor. 31 Mayıs Çarşamba günü Maximum Uniq Açıkhava’da kariyerlerinin ilk açık hava konserinde müzikseverlerle buluşacak.

Tiyatro-Müzikal MAyıs

Tiyatro ve Müzikallerle Sanatın Baharı Devam Ediyor

Burada sanat sadece konserlerden ibaret değil elbette. Birbirinden eşsiz tiyatrolar ve müzikallerle İstanbul sizi çağırıyor.

Merhum Robin Williams’ın filmiyle tanıdığımız şaheser Ölü Ozanlar Derneği, 4 Mayıs Perşembe Ataköy Yunus Emre Kültür Merkezi Müşfik Kenter Sahnesi’nde sanat tutkunlarını ağırlıyor. Yatılı okulun disiplini, ailelerin öğrencilerin sırtına yüklediği yük ve kendilerini keşfetme mücadelesini izlemenin keyfinden şüphe olmaz.

Biraz da Paris’in coşkulu havasına bürünüyoruz. Victor Hugo’nun etkisini hissedeceğiniz Notre Dame de Paris müzikali, sanatseverlerin gözdesi olacak gibi. Hem de Fransızca sahneleniyor! Notre Dame de Paris müzikali 5 Mayıs Cuma akşamı, Zorlu PSM’de tutkulu konuklarını ağırlayacak.

8 Mayıs Pazartesi günü ise, Caddebostan Kültür Merkezi bir ulu çınarı ağırlıyor. Türk tiyatrosunun olmazsa olmazı Genco Erkal’ın çevirisini, dramaturjisini ve başrollerini paylaştığı İmparator’u tiyatroseverlerin kaçırmak isteyeceğini düşünemeyiz. 85 yaşında halen sahneye tutkuyla çıkan, Genco Erkal’ı izlemek gerçekten heyecan verici olsa gerek.

34 yaşında gençliğinin baharında biten lakin dünyanın asla unutamayacağı bir isim, Viyanalı Mozart ve onun dostu İtalyan Salieri’nin hikayesi var sırada. Selçuk Yöntem, Tansu Biçer ve Dilan Deniz Çiçek’in başrolleriyle sahne aldığı Amadeus 11 Mayıs Perşembe, Atatürk Kültür Merkezi’nde!

16 Mayıs Salı ise evlilikte zor sınav veren veya veremeyenlerin gecesi olacak. Öner Erkan ve Ece Dizdar’ın başrolleri ile sahneye çıktığı "Evlilikten Sahneler", Zorlu PSM’de konuklarını bekliyor.

Bir diğer yolculuğumuzda onlarsız bu güzel şehrin anlatılmaya kafi olmadığı, Türk Edebiyatının göz bebekleri Orhan Veli, Melih Cevdet, Nurullah Ataç, Sait faik Abasıyanık, Suat Derviş, Halim Şefik Güzelson’un penceresinden İstanbul’a bakacağız. Gözleriniz kapalı İstanbul’u dinleyeceğiniz, Semaver Kumpanyası tarafından sahnelenecek "Güzel Son", 21 Mayıs Pazar akşamı Zorlu PSM’de sahnesini alacak.

Burada Cumhuriyet’in asırlık yıldönümünde tarihi bir yolculuk var! Bandırma Vapuru, Milli Mücadele, Kurtuluş Savaşı temasıyla izleyenlerine tarifsiz keyif veren “1923”, 23 Mayıs Salı Zorlu PSM’de 100 kişilik müzikal sahnesiyle sizi etkilemeye gelecek. Tarihin müzik ile beraber sergileneceği “1923” size eşsiz bir deneyim kazandıracak.

Kendisi yaşayan bir efsane! Tabi ki de Okan Bayülgen’den bahsediyoruz. Shakespeare’in Richard hikayesinden ele aldığı pek meşhur oyununu 30 Mayıs Salı akşamı Maximum Uniq Hall’de izleme fırsatına sahibiz. Kaçırmamak gerek.

Exhibition-May

Sergiler ve Atölyeler

İstanbul Mayıs'ta hem yeni açılan hem de devam eden sergiler ve atölyelerle bir hayli zengin. İstanbullu sanatseverleri Mayıs'ta hangi etkinlikler bekliyor bir göz atalım mı?

İlk etkinliğimiz ücretsiz bir atölye haberi. Sanatçıları, müzeleri, galerileri ve inisiyatifleri bir araya getiren border_less, ARTBOOK DAYS'in beşinci edisyonu ile bu sene de Arter'in Sevgi Gönül Oditoryumu'nda gerçekleşecek. 4-7 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek olan etkinlikte atölyenin yanı sıra kitap lansmanları ve söyleşiler de yer alacak.

Üç kuşak sanatçı bir ailenin biriktirdiklerini görme fikri sizi heyecanlandırıyorsa, Hristoff ailesinin fotoğraflarından, resimlerinden ve kişisel objelerinden oluşan Memento İstanbul: Hristoff Aile Arşivi sergisini, 7 Ağustos'a kadar Yapı Kredi Kültür Sanat’ın Galatasaray’daki binasının ikinci ve üçüncü katlarında takip edebilirsiniz.

19 Mayıs coşkusunu bir sergiyle taçlandırmak için Rahmi M. Koç Müzesi'ne uğramanız yeterli. Zira müzenin Atatürk'e ayrılmış bölümünde Mustafa Kemal'in kişisel eşyaları ve fotoğraflarının yanı sıra, kapağında Atatürk'ün yer aldığı 1923 Mart tarihli Time Dergisi'ni de görebilirsiniz.

Yorumlar

20 Tem 2024, Cumartesi - 12:22
-İstanbul şiiri - Gözlerimde güzel hayaller canlaniyor Yeni ufuklara açiliyorum Yollar uzadıkça ben yuruyorum istanbul caddelerinde Emin adımlarla geçiyorum sokakları, kavşakları, yavşakları Bir umut kuruyorum hayallerin temelleri özerine Her zaman hayaller bilimin önünde gidiyor. Şair ve yazar Melik Köroğlu (salihi)