Seyahat Etmenizi Sağlayacak Meslekler

Uçuş Görevlisi Uçuş görevlisi olmak çok açık şekilde  seyahatle bağlantılı bir mesleğe sahip olmak demek. Üstelik bunun için spesifik bir bölüm okumanıza, derece almanıza gerek yok. Bunun kolay bir iş olduğunu söylemiyoruz, çalışma saatleri, insan memnuniyeti oldukça zor kıstaslar ayrıca işe kabul edilmek, standartlara uymak da biraz stresli olabilir. Ama kıtadan kıtaya, şehirden şehre gitmek, en azından belli yerleri tecrübe etmek istiyorsanız bütün bu engelleri aşılabilecek basit şeyler olarak görmelisiniz. Denemekten zarar gelmez! 

1

Düğün Fotoğrafçısı Olmak Bu nasıl iş, ne alakası var? demeyin. Artık bu iş farklı bir kulvara taşındı. Eğer iyi bir göze ve düzgün bir fotoğraf makinasına sahipseniz çiftlerin düğün veya balayı fotoğraflarını çekebilirsiniz. Hem para kazanıp hem de onlar nereye gidyorsa oraya gidip birkaç gününüzü güzel bir şekilde harcayabilirsiniz. Dış mekan çekimlerinde iyiseniz ve kendinize güveniyorsanız buyrun!

Gönüllü Yardım Kuruluşlarına Katılmak Eğer gerçekten farklı coğrafyalara seyahat etmek, farklı kültürlerle, insanlarla tanışmak istiyorsanız uluslararası yardım kuruluşlarında çalışabilirsiniz. Doğal afette veya başka extrem durumlarda zarar gören bölge halkına hem faydanız dokunabilir hem de normal bir ziyaret esnasında öğrenemeyceğiniz bilgiler ve sosyo-kültürel davranışları öğrenebilirsiniz. Bu link size biraz yardımcı olabilir. 

2

İngilizce Öğretmeni Olmak Evet dünya İngilizce konuşuyor ve pek çok ülke İngilizce öğretebilecek belgeye sahip öğretmenler arıyor. Gezmek başka bir ülkeye yerleşmek aynı zamanda da para kazanmak istiyorsanız bu iş oldukça uygun. Gerekli olan belgeyi almak çok çalışmakla beraber sadece birkaç ayınızı alacaktır öyle değil mi? 

Cruise Mürettebatı Olmak Hem iyi para kazanmak hem de farklı insanlarla iletişim kurmak ve alışılmışın dışında bir işi tecrübe etmek için bu seçenek oldukça iyi. Daha fazla bilgi almak isteyenler için bu link yardımcı olabilir.

3

Gönüllü Çalışmalara, Çiftliklere Katılmak Bu iş için kimse size para ödemiyor, mesela ekolojik bir köye gidiyorsunuz ve yatacak yer ile yiyecek karşılığında iş bölümünden payınıza düşeni alıyorsunuz. Yurtdışında pek çok örneği bulunan bu sistem ülkemizde de farkedilmeye başlandı, yani yurtdışı ve yurtiçi alternatifleri bulabilirsiniz. Hem toprakla, doğayla iç içe olurum, hem bölgeyi tanırım, arkadaş edinirim diyorsanız durmayın aramaya başlayın. 

Sezonluk İşlerde Çalışmak Her lokasyonun hareketlendiği belli dönemler vardır bunları iyi takip edin çünkü ekmeğini yiyebilirsiniz. Özellikle yazlık yerlerde turistlerin gelmesiyle beraber çalışacak sezonluk elemanlardan olabilirsiniz. Ne yeteneğiniz varsa kullanın, yoksa öğrenin. Hotel ve hostellere sorun soruşturun! Bunun yanında daha soğuk iklimlere de uzanabilirsiniz yani balıkçılığa kadar yolu var! 

Tur Rehberi Olun ‘’Olun demesi kolay ama nasıl?’’ diye gelmeyin şimdi. İngilizceniz iyiyse hele bir de ikinci bir yabancı dil biliyorsanız atın kendinizi piyasaya. Evet dolgun ücretler lüks şartlar beklemeyin ama dünyanın dört bir yanından gelen insanlar sayesinde ağlarınızı genişletip başka seçenekler bulabilirsiniz. Çevrenizde üniversiteli yirmili yaşlarına henüz adım atmamış çocuklar nasıl geziyor sanıyorsunuz, gezmek için her şey mübah, utanmayın! 

4

Au Pair-Anne Yardımcılığı Yapmak Au Pair; kelime anlamı ile anne yardımcılığıdır ve uluslararası kültürel değişim programıdır. Au Pair programında amaç; gençlerin farklı ülkelerdeki bir aile yanında kalarak, o ülkenin dilini ve kültürünü öğrenmesidir. Tüm Avrupa, Amerika ve Avustralya kıtalarında vatandaş olan gençler Au-Pair programına katılabilirler. Türkiye de, Avrupa Birliği'ne üye başvurusunda bulunduğu ve bir NATO Ülkesi olduğu için AuPair programına dahil edilen ülkeler arasında yer almaktadır. Bu programda anaokulu çağında çocuklara bakım söz konusudur ayrıca kendinize ait zamanlar olacağı için de çevreyi rahatlıkla tanıyabilir, eğitim gibi belli amaçlar için zemininizi hazırlayabilirsiniz. 

Freelance-Online Çalışma Koşulları Yeteneklerinizi geliştirin ve online işlere adım atın, kabul edin veya etmeyin iş dünyası uzaktan kontrol edilebilir bir hale geliyor ve bunun kalbi internette atıyor. Yazılım, programlama ve dizayn ile ilgili herhangi bir iş bulup oturduğunuz yerde bilgisayar ve internetinizle para kazanabilirsiniz. Aynı şekilde dünyanın her hangi bir yerine gidip oradan da halledebilirsiniz. Bu iş belki sizi dünyanın bir ucuna götürmez ama gitmenize, gittiğinizde hayatta kalmanıza yardımcı olacaktır. 

Hostellerde Yatak Ve Yiyecek Karşılığı Çalışmak Evet buda bir nevi ekolojik köylerde olan işleyişle ilerliyor. Eğer seyahatinizin kalmak ve yatmak kısımlarını finanse edemiyorsanız kendinize bu tarz işler bulabilirsiniz. Belli sorumluluklar karşılığında kendinize bir yatak ve düzenli yemek sağlayabilirsiniz. 

Yatlarda-Gemilerde Çalışmak Özellikle genç yaşta insanlar tarafından tercih edilen bu iş kolu aslında oldukça iyi paralar kazandırabiliyor. Gereken nitelikleri sağladığınız takdirde yapamayacağınız şey yok! Bu grupta bilhassa yat çalışanı olmak farklı deneyimlere sahip olmanızı sağlayacaktır. Denizi seviyorsanız ve günlerce karadan uzak kalmayı göze alırım diyorsanız, limaların listesine göz atmaya başlayabilirsiniz. 

Arkeolog Olmak Şikayetçi seslerinizi duyar gibi olduk şimdiden. Bizde biliyoruz bol keseden açılan kontejanları, etrafa saçılan kum gibi mezunları, zor dersleri ve iş bulamamakları. Ama çok ilgisi olanları bu konuda durmak bilmeyenlerin hatrına yazıyoruz. Diliniz iyiyse, kendinize güveniyorsanız başvurun yurtdışına gönüllü çalışmalara, buralarda zaten ekmek yok, elinizi taşın altına koyun! Hem biliminizi yapın hem de örnek olun. 

Denizbilimci Olmak Eğer denizleri, okyanusları seviyorsanız karaya ayak basmadan haftalarca gidebilirim diyorsanız hayatınızı bu yönde ilerletebilirsiniz. Profesyonel anlamda çalışabileceğiniz bu meslekte laboratuarlar ve araştırma gemileri ikinci eviniz olacaktır.