Eskişehir Parkları

Eskişehir Müzeleri’nden bahsedip de şehrin insanlarının yaşam alanı olan parklarından bahsetmezsem olmaz, işte Eskişehir Parkları karşınızda...

Sazova Bilim Kültür ve Sanat Parkı

Şehrin önemli parklarından biri olan Sazova Bilim, Kültür ve Sanat Parkı; gölet, masal şatosu, bilim merkezi, uzay evi, amfitiyatro, oyun grupları, gezi alanlarıyla çocuklu aileler için ideal bir yaşam alanı. Sadece çocuklar için mi, hayır Eskişehir halkı için de çeşitli alanların yaratıldığı bir park.

Sazova Parkı’nı turistik bir park haline getiren yapılar ise Masal Şatosu ve Korsan Gemisi. Masal Şatosu İlk bakışta Disneyland’ın şatosunu  anımsatsa da yapı, Türkiye’nin ünlü eserlerinden birçok önemli kule ve minarenin mimarisinden esinti taşıyor.

İçerisinde kafeteryası, hediyelik dükkânları ve masal kahramanları bulunan şato 3 Mart tarihi itibariyle hizmete açılmış. Yakın zamanda hizmete açıldığı için içerisinde küçük çaplı bir izdiham yaşanıyordu. Yüksek merdivenli kuleye çocuklarının pusetleriyle çıkan aileler ve meraklı yaşlı dede ve nineler kuleyi tırmanmaktan hiç hoşnut değildi ki ben bile o izdihamda  daracık merdivenleri inip çıkarken  zorlandım.

Parkta çocukların ilgi gösterdiği bir diğer bölüm ise Korsan Gemisi… İçini dilerseniz gezebilirsiniz. Geminin bilet fiyatları ise yetişkinler  1 TL, çocuklar ise 50 Kuruş. Ayrıca Sazova Parkı’nda Sabancı sponsorluğunda yapılan Uzay Evi’nde NASA bağlantılı görüntüler izleyebiliyor ve deneyler yapabiliyorsunuz.

Kentpark

Eskişehir’in diğer bir park alanı olan Kentpark’ı Sazova ile kıyaslarsak sakin ve yürüyüş yapmak için ideal bir park.

Parkın bu kadar popüler bir nokta olmasının sebebi ise Türkiye’deki ilk yapay plajın buraya yapılmış olmasıdır.

Yapay plaj dışında Kentpark’ta iki adet açık yüzme havuzu, bir adet kapalı yarı olimpik yüzme havuzu, çocuklar için oyun grupları, bir şeyler atıştırabileceğiniz kafe ve restoranlar ve tartar yüzeyden oluşan yürüyüş alanları da bulunuyor.

Porsuk Çayı

Parklardan bahsedip Eskişehir’in simgesi Porsuk Çayı’ndan bahsetmemek olmaz. Porsuk Çayı, şehri boylu boyunca ikiye bölüyor. Eskişehir'in plakasının 26 olmasından dolayı, üzerinde 26 köprü bulunuyor. Bu köprüler Amsterdam kanallarındaki köprülerden esintiler taşıyor. Porsuk Çayı etrafında onlarca kafe, fast food  ve eğlence mekânı bulunuyor. Şehirdeki yoğun öğrenci nüfusunun en çok hissedildiği yer olan bu çay üzerinde Esbot adı verilen ufak botlar ile de tur atabilirsiniz. Bot turlarında bilet kişi başı 1,5 TL.

Eskişehir’de neler yiyebilirsiniz?

Eskişehir’in en ünlü yemekleri arasında Çibörek ve Balaban Köfte bulunuyor. Balaban Köfte; minik minik kesilen pide parçalarının et suyu ile hazırlanıp üzerine yoğurt, sos ve tereyağı eklenmesinin ardından ızgarada pişirilen balaban köftelerin de tabağa eklenmesi ile servis edilen bir yemek. 

Çibörek ise adını Kıpçak lehçesinde “lezzetli” anlamına gelen “Çi”den alıyor. Rehberimizin Çiğbörek değil Çibörek diye düzeltmesiyle yanlış bir bilgiyi de düzeltmiş oldum. Çibörek; Eskişehir’e ilk yerleşen Tatar ve Kırım kültürünün eseri, yarım ay şeklinde açılan yufkaya eklenen kıyma, soğan ve baharat karışımının yağda kızartılması ile yapılıyor.

Eskişehir Anadolu’daki Avrupalı şehrimiz, gönül ister ki  Anadolu’nun diğer şehirleri de benzer gelişmişlik seviyesinde olsun.

Anadolu’nun bu güzel şehri gezilmeye değer...

Sevgiler…