Google+

Arama formu

TÜRKİYE'DE GÖRÜLMESİ GEREKEN İLK 50 YER

1) KAPADOKYA
 Başka bir gezegene gelmiş hissi vere Volkanik kaya ve toprakların olduğu muhteşem ötesi güzellikleri ile mutlaka gidilmesi gereken Kapadokya Nevşehir-Ürgüp-Göreme arasındaki bölge.

2) İSTANBUL TARİHİ YARIMADA
İstanbul’da gezilip görülmesi gerekli yerler listesinin başında mutlaka Ayasofya, Sultanahmet, Süleymaniye, Topkapı sarayı, Yerebatan sarnıcı ve bir çok tarihi yapının görülmesi gereken bölgedir.  
 
3) POLONEZKÖY
 Kent hayatından sıkıldığınızda hava almaya gidilecek İstanbul un en güzel köyü.

4) ADALAR
Motorlu aracın bulunmadığı ulaşımın faytonla sağlandığı, görülmesi gerekenlerden.

5) EFES ANTİK KENT
İzmir Selçuk ilçesinde, kiliseleri, çarşıları, mağaraları, çeşmeleri ile 4 bin yıllık Efes Antik Kenti. Hz. Meryem adına inşa edilen ilk mabet olan ‘Meryem Kilisesi’, Yedi Uyurlar mağarası, antik tiyatro ve tapınaklar öne çıkan yapılar.

6) ŞİRİNCE
İzmir’in Selçuk ilçesinin yaklaşık 10 km. doğusunda üzüm bağları, şeftali bahçeleri ve zeytinliklerle çevrili tarihî bir Rum köyü Şirince.

7) İSHAKPAŞA SARAYI
 Doğubayazıt’ın yaklaşık 5 km. uzağında sarp kayalar üzerine kurulmuş İshakpaşa Sarayı, Selçuklu ve Osmanlı mimari özelliklerini birleştiren görkemli bir yapı.

8) TRALLES
 Gökyüzünün altındaki en güzel yeryüzü Aydın iline bağlı antik şehir Tralles. Ayrıca Kuşadası, Davutlar Dilek yarımadası ve Didim gibi ün yapmış turistik yerler bu şehrimizdedir. Özellikle dilek yarımadasının 2. & 3. Koyları doğa ve deniz severler için vazgeçilmezlerdendir.

9) OLİMPOS
 Tarih ve doğa içiçe geçmiş, geceleri eğlencesi bol Olimpos. Çıralı’da 3 bin yıldır yanan ateşi görebilir, Likya yolunun bir kısmını yürüyebilirsiniz. Deniz ve doğaseverlere...

10) ASPENDOS
 Yaklaşık 2000 yıllık,  Romalılar tarafından inşa edilen tiyatro 15 bin kişi kapasitesi ile günümüze kadar gelebilmiş amfi tiyatrosuyla meşhur bir antik kent. Mimari olarak sahne süslemeleri ve akustiği harika.

11) DEMRE
Noel Baba Kilisesi, Myra antik kenti ve kaya mezarları görülebilir. Kaş’a yaklaşık 1 saatlik uzaklıkta.Noel Baba'nın yaşadığı bölge.

12) DAMLATAŞ MAĞARASI
 Alanya'nın dünyaca ünlü mağarası Damlataş’tır. Müthiş güzelliğinin yanı sıra astım hastalarına iyi gelen havasıyla da bilinir. Mağaranın havası yaz kış değişmez.

13) KARAİN MAĞARASI
 Karain mağaraları, Türkiye’nin en büyük ve içinde insan yaşayan doğal mağaralarıdır.

14) ARTVİN YAYLALARI
 Doğu Karadeniz yeşili,yaylalar ve vadileriyle ünlü. Artvin’in yüzölçüm olarak yarısı yaylalardır. Şavşat, Ardanuç ve Kafkasör Yaylası’nı  mutlaka görülmesi gereklidir. 

15) KAZDAĞLARI
 Çanakkale ve Balıkesir arasında bulunan Kazdağları, yemyeşil doğası, ve şelaleleriyle görülmeye değer bir belde. Milli Park olarakta ilan edilen bölgede, trekking yapmak isteyenlerden için en doğru seçimlerden. İlkbaharda doğa canlandığında gidilmeli. 

16) AMASRA
Fatih Sultan Mehmet’in fethettiği ‘Lala bura dünyanın gözümü ola’ dediği yer. Huzurlu ve sakin bir tatil için ideal bir mekan. Doğal güzelliklerinin yanında, kalesi ve Cenova şatosuyla tarihi bir mekan.

17) YEDİGÖLLER
Fotoğraf çekmek için, tertemiz havası ile ve huzur bulmak isteyenler için ideal.

18) ABANT GÖLÜ
Bolu'ya yarım saat mesafedeki Abant , keyifli bir yürüyüş yapmak, bisiklete binmek, fayton gezintisine çıkmak ve fotoğraf çekmek için ideal bir mekan.

19) CUMALIKIZIK
 Bursa’ya çok yakın Osmanlı köyü. Dar sokakları ile fotoğraf çekmek için ideal.

20) OYLAT KAPLICALARI
Kış aylarında suya girmek ve  sağlık bulmak istiyorsanız, İnegöl’e 27 km. uzaklıktaki orman içindeki Oylat Kaplıcaları’nı tercih edebilirsiniz.

21) ULUABAT GÖLÜ
Binlerce su kuşunu barındıran Bursa’ya 34 km. uzaklıktaki Uluabat Gölü. Su içinde yaşayan canlılar için de zengin bir yapıya sahip gölde 21 çeşit balık bulunuyor. Doğa ve hayvan meraklılarına için ideal.

22) İZNİK
Roma,Selçuklu ve Osmanlı eserlerinin bulunduğu bu  ilçe Bursa’ya bir saatlik mesafede. Çinileri de dünyaca ünlü. İznik’te göl kıyısında huzur bulmak için ideal.

23) SÖĞÜT
Osmanlı imparatorluğunun ilk başkent Söğüt, Bilecik’in. doğusunda. Ertuğrul Gazi, Dursun Fakı ve Şeyh Edebali’nin türbelerini ziyaret edilebilir.

24) GÖKÇEADA BOZCAADA
Türkiye’nin en batı ucundaki bu adalarda denizin doğanın tadını çıkarabilir. Rum köylerini gezebilir ve şarap mahzenlerinin gezebilirsiniz.

25) GELİBOLU
Dünya emperyalizmine atılan en büyük tokadın atıldığı havada mermilerin bile çarpıştığı şehitlikler ve bir çok ziyaret mekanları ile görülmesi ve ibret alınması gereken bir yer.

TÜRKİYE'DE GÖRÜLMESİ GEREKEN İLK 50 YER

26) PAMUKKALE
Türkiye’nin en tanınmış ismi kaynak sularının kireci ile oluşmuş Pamukkale.Antik havuzu, Hierapolis Antik şehri ile doğa ve tarihi gezi yapmak için ideal.
 
27) EDİRNE SELİMİYE CAMİİ
Mimar Sinan’ın ustalık eseri.Türk mimarisinin zirvesi. Yapı içindeki ters lale, çini ve süslemeleriyle görülmeye değer. gitmişken Edirnedeki diğer cami, şifahane, Beyazıt Külliyesi vb. yerlerde görülmelidir.

28) ELAZIĞ
Elazığ’ın Harput ilçesi bir açık hava müzesi görünümünde. Kalesi, Ulu Cami, Meryem Ana Kilisesi ve Buzluk Mağarasıyla görülmeye değer.

29) ZEUGMA
Gaziantep şehri, Nizip ilçesinde yer alan antik şehir, Roma döneminden kalan mozaikleri ile tanınıyor. Gaziantep Müzesi’nde sergileniyor. gitmişken gurme turu da yapılmalı.

30) EĞİRDİR GÖLÜ
 Isparta sınırları içindeki Türkiye’nin dördüncü büyük gölü. Camgöbeği rengindeki göl manzarası yılın her mevsimi çok güzel.

31) ANİ HARABELERİ
Ani Harabeleri değişik uygarlıklara ait cami, kilise, manastırın ve kervansarayın yer aldığı bir bölge. Tarihseverler için ideal.

32) SAFRANBOLU
 Dünya Mirası listesindeki Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerini görebileceğiniz meşhur bölge. Karabük ili sınırları içerisindedir.

33) KAYSERİ KÜLTEPE
 Kazılarını bütün dünyanın yakından takip ettiği Kültepe  Kayseri’nin 8 km doğusundadır. Anadolu’nun en eski yazılı kaynaklarının bulunduğu Erciyes Dağı, pastırması ile meşhur şehridir.

34) KONYA SİLLE
 Çok eski tarihi ve farklı mimari yapısı ile şehir merkezine 8 km. uzaklıktaki Sille de mutlaka gezilmeli. Konya, tarihi ve kültür mirası ile tam bir açık hava müzesi. Hz. Mevlânâ’nın mistizmini hissetmek isteyenler için ideal.

35) SİNOP CEZAEVİ
Müzeye dönüştürülen Sinop Cezaevi,.Refik Halit Karay, Sabahattin Ali ve Necip Fazıl Kısakürek gibi isimlerinde yatmış olduğu meşhur hapishane. Aynı zamanda ünlü filozof Diyojen’in şehri Sinop.

36) UZUNGÖL
 Dağların arasında kalmış harika bir manzara.Yeşilin her tonunu görebileceğiniz bir doğa harikası iyice tahrip edilmeden görmek gerekli. Trabzon şehrine 100 km uzaklıkta. Gitmişken Sümela Manastırı’na da uğrayın.

37) AYDER YAYLASI
Yeşili, yaylaları ve vadileriyle ünlü. Ayder Yaylası görülmeye değer. . Ladin ve kayın ormanlarıyla kaplı yayla Çamlıhemşin ilçesine 16 km mesafede.

40) TARSUS ASHAB-I KEHF MAĞARASI
‘Yedi uyuyanlar mağarası’. Ashab-ı Kehf mağarası Tarsus’tadır. Mağara, Tarsus’a 14 km. mesafedeki Dedeler köyünde.

41) FETHİYE-SAKLIKENT
 Ölüdeniz’de, denize girebilir, Kelebekler Vadisi ve Gemiler Adası’nı görebilir, Babadağ’dan yamaç paraşütü yapabilirsiniz. Su altı dalışı ve doğa yürüyüşü de yapabilirsiniz. Fethiye-Antalya arasındaki 18 km. uzunluğundaki Saklıkent, harika ve zorlu bir vadidir.

42) PALAMUTBÜKÜ
Datça merkeze 25 km uzaklıktaki Palamutbükünde denize girebilir, şeffaf sularında balık avlayabilir ve yakın yerlere tekne turuna çıkabilirsiniz. Sit alanı olarak belirlenen köy, denizi ve doğayı sevenler için ideal.

45) HARRAN
Ş.Urfa’nın 45 km güneydoğusundaki Harran, kültür merkezi. kubbeli evleri, höyüğü, kalesi, şehir surları ile Mezopotamya ile Akdeniz’i birleştiren bir yer. 5 bin yıllık bir geçmişi le harika bir tarihi bölge. Bahar ayları gitmek için uygun.

46) BALIKLIGÖL
Üç ilahi din içinde kutsal kabul edilen Urfa şehri. Balıklıgöl, Aynzeliha ve Halil-ür Rahman Gölleri  İbrahim Peygamber’in ateşe atıldığında düştüğü yer…

47) GÖBEKLİ TEPE
Tüm dünya arkeologların gözü göbekli tepede. Tarihin ilk evrelerinin kronolojisini değiştirebilecek bir yer. Kazılar devam ediyor.

48) NEMRUT
 Bölge, tarih meraklılarının ilgi göstereceği yerlerin başında geliyor. İçinde Kommagene Krallığı’nın antik kentini barındıran milli park içerisinde, dev heykeller bulunuyor. Adıyaman’ın Kâhta ilçesinde bulunmaktadır.

49) TORTUM
48 metrelik yüksekliği ile Asya ve Avrupa’nın en büyük, dünyanın ise üçüncü büyüklükteki şelalesi olarak biliniyor. Akarsular, şelaleler ve doğaya ilgi duyanlar için tercih edilecek mekânlar arasında yer alıyor.

50) VAN GÖLÜ
Türkiye’nin en büyük gölü kültürel birikimi ve doğal güzellikleri, yöresel dokusuyla Anadolu’nun motiflerini yaşatabilen bir şehir. Van Gölü içindeki Akdamar adası ve Ermeni Kilisesi görülmeli.

http://gezipdurum.blogspot.com.tr/
https://www.facebook.com/Gezipdurum/


Yazar Hakkında

Mehmet BABA

Dağlarda yollarda seyyah, biraz fotoğrafçı, doğa sever. Dünya benim evim diyen, kendi halinde yazan, gezmek için yaşayan biriyim.