Aden Mutfağı

haneeth-meat-top-view.jpg

Kızıldeniz kıyısındaki liman kenti Aden taze balıklarıyla meşhurdur. Ayrıca Ortadoğu mutfağının etkilerinin de görüldüğü Aden’de falafel, koyun ve tavuk eti, keçi kebabı da geleneksel tatlar arasındadır.

Kahvaltıda fasülye ve baget ekmeği ya da sac üzerinde pişirdikleri kubz ekmeği tüketen Adenlilerin bir diğer geleneksel tadı ise kimir adını verdikleri kare şeklindeki tatlı ekmekleridir. İngiliz kolonilerinden kalma bir alışkanlık olarak Aden’de çay süt ile tüketilir.

Öğlen ve akşam yemeklerinde daha çok balık ve et yemekleri tüketen Aden halkının geleneksel yemeklerinden zurbian koyun eti ve pilavın karıştırılması ile hazırlanır. Tuna ya da kral balığından hazırladıkları saiydiayı ise yine pilavla servis ederler.

Alkollü içeceklerin yasak olduğu ülkede bazı otellerde yabancılara içki servis edilmektedir. Ayrıca Aden’de taze meyve suyu tüketme alışkanlığı yaygındır.

Popüler restoranlar
Sierra Restoran:
Mercure Aden Otel’in içindeki bu restoran şehrin en lüks restoranlarından biri aynı zamanda. Otantik tasarımı ve zengin menüsüyle yerel yemeklerin ve taze balıkların tadına bakabilirsiniz.

Hamra Restoran:Taze balıklarıyla meşhur Hamra Restorana giderseniz taze limon suyunun tadına da mutlaka bakın.

Diğer restoranlar: Reem Restoran, Al A'mer Hotel Restoran, Al Nafoora Restoran, Al-Qasr Resort Restoran

Bahşiş
Aden’de bahşiş bırakmak turistlerden beklenen bir alışkanlıktır. Kentte hesabın yüzde 10-15’i kadar bahşiş bırakabilirsiniz.