Aden Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Aden-Yemen.jpg

Yemen’in kıyısında yer alan Aden Kızıldeniz’in güneyindedir. UNESCO Dünya Mirası listesindeki Aden kelime olarak yüksek kademedeki cennet anlamına gelmektedir. Eski Ahit’te de adı geçen kent sönmüş bir yanardağ krateri üzerine kurulmuştur. Antik ve doğal limanıyla gerçekten de büyüleyici güzellikteki Aden 19. yüzyıla dek İngiliz sömürgesinde kalmıştır.

Antik bölgelerinin yanı sıra şahane günbatımı manzarasıyla da meşhur olan kentte kuş gözlemciliği de oldukça yaygındır. 760 kilometrekare alanı kaplayan kentin en önemli geçim kaynağı denizaşırı ticarettir. Tuz ve tütünün çokça üretildiği kent aynı zamanda Yemen’in en önemli ticaret limanıdır.

Pek çok kumsal aktivitesinin mevcut olduğu kentte, dalış, balıkçılık ve yüzme oldukça popüler aktivitelerdir. Ayrıca dağlarla çevrili olduğu için dağcılık sporunun da yaygın olduğu kent bu gibi özellikleriyle maceraperestlere de hitap etmektedir.

Aden ile İlgili

Aden Nerededir?

Harita oluşturulamadı.

Yemen’in liman kenti Aden’in doğusunda Kızıldeniz vardır. Babü’l Mendep’in 170 kilometre doğusundaki bu kent UNESCO Dünya Mirası listesindedir.

Aden’e Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Aden’e direkt seferler mevcuttur. Bunun yanı sıra İstanbul, İzmir ve Ankara’dan doğrudan Yemen’e giden uçak seferlerini de tercih edebilirsiniz elbette. Sonrasında başkent San’a’dan Aden’e karayolu ile ulaşım mümkündür.

Aden’e Ne Zaman Gidilir?

yemen.jpg

Çöl iklimi etkisindeki Aden’de yağış neredeyse hiç görülmez. Yıl boyunca hava sıcaklığının 20 derecenin üzerinde yaşandığı Aden’de özellikle yaz ayları özellikle sıcak geçer. Bu yüzden sonbahar ya da ilkbaharda gitmek daha makuldür. Yıllık ortalama sıcaklığın 28 derece olduğu ülkede, çöl iklimi hâkim olduğundan akşamüstleri havanın serinleme ihtimaline karşı hazırlıklı olun.

Aden’de Nerede Kalmalı?

Aden’de pek çok misafirhane ve köy evinin yanı sıra otel seçeneğiniz de olacaktır. Beş yıldızlı otellerden, sultan adı verilen lüks dairelerden, daha mütevazı konaklama imkânlarına pek çok seçenek mevcuttur. Ayrıca Aden’de pek çok otelde evcil hayvanınızla kalma imkânınız da vardır. Otel fiyatlarının deniz kenarına yaklaştıkça yükseldiği Aden’e gitmeden Universal Touring Company ya da Bazara Travel’dan konaklama seçeneklerine göz atabilirsiniz.

Aden’de Gezilecek Yerler

Kızıldeniz’in güney ucundaki krater üzerine kurulu kent Aden büyüleyici doğası, etkileyici günbatımı manzarası, tarihi mekânları kadar canlı sokakları ve hareketli kumsallarıyla da ziyaretçilerine unutulmaz bir deneyim vadetmektedir.

Görülmesi gereken diğer yerler: Al Mansura, Ash-Sha’b Bölgesi, Aziz’s Kitapçısı, Kraliçe Victoria heykeli, balık pazarı, Aden Alışveriş Merkezi

Aden İçi Ulaşım

Yemen’de en çok tercih edilen ulaşım şekli taksilerdir. Özel taksilerin yanı sıra “mer mer” adını verdikleri dolmuş usulü işleyen taksileri vardır. Özellikle turistlere hizmet eden mer mer Tawahi'den Krater ya da Sira’ya gitmektedir. Fiyatı ise sabit ve yaklaşık 40 Yemen Riyali’dir. Taksiye binmeden evvel yine de pazarlığınızı yapıp para konusunda anlaşmanızda fayda var.

Ayrıca şehirde minibüsler de hizmet vermektedir. Elinizde iyi bir rehberle gittiğiniz takdirde bu yolu da tercih edebilirsiniz elbette. Kızıldeniz’e kıyısı olan Aden’de turistik botlarla bir tur da atabilirsiniz. Yürüyüş yapmaya elverişli olan şehirde dolaşırken yanınızda mutlaka su bulundurmayı ihmal etmeyin.

Aden Mutfağı

haneeth-meat-top-view.jpg

Kızıldeniz kıyısındaki liman kenti Aden taze balıklarıyla meşhurdur. Ayrıca Ortadoğu mutfağının etkilerinin de görüldüğü Aden’de falafel, koyun ve tavuk eti, keçi kebabı da geleneksel tatlar arasındadır.

Kahvaltıda fasülye ve baget ekmeği ya da sac üzerinde pişirdikleri kubz ekmeği tüketen Adenlilerin bir diğer geleneksel tadı ise kimir adını verdikleri kare şeklindeki tatlı ekmekleridir. İngiliz kolonilerinden kalma bir alışkanlık olarak Aden’de çay süt ile tüketilir.

Öğlen ve akşam yemeklerinde daha çok balık ve et yemekleri tüketen Aden halkının geleneksel yemeklerinden zurbian koyun eti ve pilavın karıştırılması ile hazırlanır. Tuna ya da kral balığından hazırladıkları saiydiayı ise yine pilavla servis ederler.

Alkollü içeceklerin yasak olduğu ülkede bazı otellerde yabancılara içki servis edilmektedir. Ayrıca Aden’de taze meyve suyu tüketme alışkanlığı yaygındır.

Popüler restoranlar
Sierra Restoran:
Mercure Aden Otel’in içindeki bu restoran şehrin en lüks restoranlarından biri aynı zamanda. Otantik tasarımı ve zengin menüsüyle yerel yemeklerin ve taze balıkların tadına bakabilirsiniz.

Hamra Restoran:Taze balıklarıyla meşhur Hamra Restorana giderseniz taze limon suyunun tadına da mutlaka bakın.

Diğer restoranlar: Reem Restoran, Al A'mer Hotel Restoran, Al Nafoora Restoran, Al-Qasr Resort Restoran

Bahşiş
Aden’de bahşiş bırakmak turistlerden beklenen bir alışkanlıktır. Kentte hesabın yüzde 10-15’i kadar bahşiş bırakabilirsiniz.

Aden’de Alışveriş

Aden’in özellikle Krater bölgesinde çok şık ve rengârenk eşarplara rastlayabilirsiniz. Ayrıca baharatların da çok çeşitli olduğu Aden’de pek çok aktar da çokça karşınıza çıkacaktır. Şehirdeki bir diğer yerel alışveriş seçeneği ise parfüm ve esanslardır. Büyük alışveriş merkezlerinin de olduğu ülkede lokal dükkanlar genellikle pazartesi ve cuma günleri hariç her gün açıktır.

Aden Gece Hayatı

Batı tarzı eğlence anlayışından oldukça farklı bir gece hayatı olan Aden’de kadınlar dışarı pek çıkmazlar. Yemenli müzisyenlerin bir araya geldiği geleneksel gecelerin yanı sıra turistler için çeşitli performanslar da düzenlenmektedir. Oryantal dansın oldukça popüler olduğu Aden’in gece hayatında bar kültürü yoktur.

Aden Festivaller

Yemen Uluslararası Film Festivali (Şubat)

Arap Gulf Kupası (Kasım-Aralık)

Aden Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

İşçi Günü (1 Mayıs)

Birlik Günü (22 Mayıs)

Eylül Devrim Günü (26 Eylül)

Devrim Günü (14 Ekim)

Bağımsızlık Günü (30 Kasım)

Hz. Muhammed’in Doğum Günü (12 Aralık)

Ramazan Bayramı

Kurban Bayramı

** Aden’de dini bayramlar ayın hareketlerine göre belirlendiğinden tarihleri değişmektedir.

Aden İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 191

Yangın: 191

Polis: 194

Aden Vize İşlemleri

2012 senesinde Türkiye Cumhuriyeti ve Yemen Cumhuriyeti Hükümeti ile yapılan bir anlaşma sonrasında ülkeler arası vize uygulaması kalkmıştır. 90 günü aşmayan seyahatleriniz için karşılıklı olarak vize istenmemektedir.

Aden Türkiye Temsilciliği

SAN’A BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: P.O. Box. 70, Jeddah 21411 (Madinah Road Al-Arafat Street Al-Hamra) Kingdom of Saudi Arabia

Telefon: +966 12 660 1607

Faks: +966 12 665 2280

[email protected]

http://sana.be.mfa.gov.tr

ADEN FAHRİ KONSOLOSLUĞU

Telefon: +967 (2) 248306

Faks: +967 (2) 248307

[email protected] / [email protected]

Aden Para Birimi

Yemen’e bağlı Aden’in para birimi Yemen Riyali’dir. 1 TL yaklaşık 86.28 Yemen Riyaline denktir.

Aden Resmi Dili

Yemen’e bağlı Aden şehrinin resmi dili Arapça’dır.

Aden Saat Farkı

Aden (UTC +3) ile Türkiye (GMT +2) arasında zaman farkı yoktur.

Aden Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 26oC
  • Şub 26oC
  • Mar 27oC
  • Nis 29oC
  • May 31oC
  • Haz 32oC
  • Tem 32oC
  • Agu 32oC
  • Eyl 32oC
  • Eki 30oC
  • Kas 27oC
  • Ara 26oC

Kısa Kısa

Nüfus: 760,923 / Dil: Swahili dili, Arapça  / Para Birimi: Yemen Riyali (YER) / İklim: Çöl / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün