Google+

Aden

Aden05:24 AM
--℃
1 YER=0.00
Type A100-125V15 A
 • Ocaweather-icon26℃
 • Şubweather-icon26℃
 • Marweather-icon27℃
 • Nisweather-icon29℃
 • Mayweather-icon31℃
 • Hazweather-icon32℃
 • Temweather-icon32℃
 • Ağuweather-icon32℃
 • Eylweather-icon32℃
 • Ekiweather-icon30℃
 • Kasweather-icon27℃
 • Araweather-icon26℃
Nüfus: 760,923 / Dil: Swahili dili, Arapça  / Para Birimi: Yemen Riyali (YER) / İklim: Çöl / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

Aden-Yemen.jpg

Yemen’in kıyısında yer alan Aden Kızıldeniz’in güneyindedir. UNESCO Dünya Mirası listesindeki Aden kelime olarak yüksek kademedeki cennet anlamına gelmektedir. Eski Ahit’te de adı geçen kent sönmüş bir yanardağ krateri üzerine kurulmuştur. Antik ve doğal limanıyla gerçekten de büyüleyici güzellikteki Aden 19. yüzyıla dek İngiliz sömürgesinde kalmıştır.

Antik bölgelerinin yanı sıra şahane günbatımı manzarasıyla da meşhur olan kentte kuş gözlemciliği de oldukça yaygındır. 760 kilometrekare alanı kaplayan kentin en önemli geçim kaynağı denizaşırı ticarettir. Tuz ve tütünün çokça üretildiği kent aynı zamanda Yemen’in en önemli ticaret limanıdır.

Pek çok kumsal aktivitesinin mevcut olduğu kentte, dalış, balıkçılık ve yüzme oldukça popüler aktivitelerdir. Ayrıca dağlarla çevrili olduğu için dağcılık sporunun da yaygın olduğu kent bu gibi özellikleriyle maceraperestlere de hitap etmektedir.

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 Euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Yemen’in liman kenti Aden’in doğusunda Kızıldeniz vardır. Babü’l Mendep’in 170 kilometre doğusundaki bu kent UNESCO Dünya Mirası listesindedir.

Aden (UTC +3) ile Türkiye (GMT +2) arasında zaman farkı yoktur.

Yemen’e bağlı Aden’in para birimi Yemen Riyali’dir. 1 TL yaklaşık 86.28 Yemen Riyaline denktir.

Yemen’e bağlı Aden şehrinin resmi dili Arapça’dır.

yemen.jpg

Çöl iklimi etkisindeki Aden’de yağış neredeyse hiç görülmez. Yıl boyunca hava sıcaklığının 20 derecenin üzerinde yaşandığı Aden’de özellikle yaz ayları özellikle sıcak geçer. Bu yüzden sonbahar ya da ilkbaharda gitmek daha makuldür. Yıllık ortalama sıcaklığın 28 derece olduğu ülkede, çöl iklimi hâkim olduğundan akşamüstleri havanın serinleme ihtimaline karşı hazırlıklı olun.

Türkiye’den Aden’e direkt seferler mevcuttur. Bunun yanı sıra İstanbul, İzmir ve Ankara’dan doğrudan Yemen’e giden uçak seferlerini de tercih edebilirsiniz elbette. Sonrasında başkent San’a’dan Aden’e karayolu ile ulaşım mümkündür.

Aden’de pek çok misafirhane ve köy evinin yanı sıra otel seçeneğiniz de olacaktır. Beş yıldızlı otellerden, sultan adı verilen lüks dairelerden, daha mütevazı konaklama imkânlarına pek çok seçenek mevcuttur. Ayrıca Aden’de pek çok otelde evcil hayvanınızla kalma imkânınız da vardır. Otel fiyatlarının deniz kenarına yaklaştıkça yükseldiği Aden’e gitmeden Universal Touring Company ya da Bazara Travel’dan konaklama seçeneklerine göz atabilirsiniz.

Yemen’de en çok tercih edilen ulaşım şekli taksilerdir. Özel taksilerin yanı sıra “mer mer” adını verdikleri dolmuş usulü işleyen taksileri vardır. Özellikle turistlere hizmet eden mer mer Tawahi'den Krater ya da Sira’ya gitmektedir. Fiyatı ise sabit ve yaklaşık 40 Yemen Riyali’dir. Taksiye binmeden evvel yine de pazarlığınızı yapıp para konusunda anlaşmanızda fayda var.

Ayrıca şehirde minibüsler de hizmet vermektedir. Elinizde iyi bir rehberle gittiğiniz takdirde bu yolu da tercih edebilirsiniz elbette. Kızıldeniz’e kıyısı olan Aden’de turistik botlarla bir tur da atabilirsiniz. Yürüyüş yapmaya elverişli olan şehirde dolaşırken yanınızda mutlaka su bulundurmayı ihmal etmeyin.

Kızıldeniz’in güney ucundaki krater üzerine kurulu kent Aden büyüleyici doğası, etkileyici günbatımı manzarası, tarihi mekânları kadar canlı sokakları ve hareketli kumsallarıyla da ziyaretçilerine unutulmaz bir deneyim vadetmektedir.

Görülmesi gereken diğer yerler: Al Mansura, Ash-Sha’b Bölgesi, Aziz’s Kitapçısı, Kraliçe Victoria heykeli, balık pazarı, Aden Alışveriş Merkezi

Krater Bölgesi

7908 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Krater Bölgesi

Şehrin kendine has mimarisi ve doğasıyla en ilgi çekici ve turistik bölgesi olan Krater bölgesinde mutlaka bir gün geçirin. Şehrin en önemli iki müzesi antik dönemden kalma pek çok eseri görebileceğiniz Ulusal Müze ve Askeri Müze de yine bu bölgede yer alıyor.

-

Aden Sarnıçları

6308 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Aden Sarnıçları

Tawila Vadisi’ndeki yer alan bu sarnıçların M. Ö. 11. yüzyıldan kalma olduğu tahmin ediliyor. Tarihçilerin ve arkeologların tanımlamakta zorlandığı kendine has tasarımıyla bu sarnıçları görmeden Aden’den dönmeyin.

-

Sirah Kalesi

6308 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Sirah Kalesi

11. yüzyıldan bu yana Yemen’in askeri bölge olarak da kullandığı bu kale Sirah Adası üzerinde yer almaktadır. Pek çok arkeolojik çalışmanın da yürütüldüğü bölgenin tepesindeki kale şehrin panoramik manzarasını merak edenler için de doğru adrestir.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Aden Mutfağı

Kızıldeniz kıyısındaki liman kenti Aden taze balıklarıyla meşhurdur. Ayrıca Ortadoğu mutfağının etkilerinin de görüldüğü Aden’de falafel, koyun ve tavuk eti, keçi kebabı da geleneksel tatlar arasındadır. Kahvaltıda fasülye ve baget ekmeği ya da sac üzerinde pişirdikleri kubz ekmeği tüketen Adenlilerin bir diğer geleneksel tadı ise kimir adını verdikleri kare şeklindeki tatlı ekmekleridir. İngiliz kolonilerinden kalma bir alışkanlık olarak Aden’de çay süt ile tüketilir.

Öğlen ve akşam yemeklerinde daha çok balık ve et yemekleri tüketen Aden halkının geleneksel yemeklerinden zurbian koyun eti ve pilavın karıştırılması ile hazırlanır. Tuna ya da kral balığından hazırladıkları saiydiayı ise yine pilavla servis ederler.

Alkollü içeceklerin yasak olduğu ülkede bazı otellerde yabancılara içki servis edilmektedir. Ayrıca Aden’de taze meyve suyu tüketme alışkanlığı yaygındır.

Batı tarzı eğlence anlayışından oldukça farklı bir gece hayatı olan Aden’de kadınlar dışarı pek çıkmazlar. Yemenli müzisyenlerin bir araya geldiği geleneksel gecelerin yanı sıra turistler için çeşitli performanslar da düzenlenmektedir. Oryantal dansın oldukça popüler olduğu Aden’in gece hayatında bar kültürü yoktur.

Yemen Uluslararası Film Festivali (Şubat)

Arap Gulf Kupası (Kasım-Aralık)

Aden’in özellikle Krater bölgesinde çok şık ve rengârenk eşarplara rastlayabilirsiniz. Ayrıca baharatların da çok çeşitli olduğu Aden’de pek çok aktar da çokça karşınıza çıkacaktır. Şehirdeki bir diğer yerel alışveriş seçeneği ise parfüm ve esanslardır. Büyük alışveriş merkezlerinin de olduğu ülkede lokal dükkanlar genellikle pazartesi ve cuma günleri hariç her gün açıktır.

SAN’A BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: P.O. Box. 70, Jeddah 21411 (Madinah Road Al-Arafat Street Al-Hamra) Kingdom of Saudi Arabia

Telefon: +966 12 660 1607

Faks: +966 12 665 2280

embassy.sanaa@mfa.gov.tr

http://sana.be.mfa.gov.tr

ADEN FAHRİ KONSOLOSLUĞU

Telefon: +967 (2) 248306

Faks: +967 (2) 248307

turkishcon-aden@y.net.ye / Moh.alansi2011@gmail.co

Yeni Yıl (1 Ocak)

İşçi Günü (1 Mayıs)

Birlik Günü (22 Mayıs)

Eylül Devrim Günü (26 Eylül)

Devrim Günü (14 Ekim)

Bağımsızlık Günü (30 Kasım)

Hz. Muhammed’in Doğum Günü (12 Aralık)

Ramazan Bayramı

Kurban Bayramı

** Aden’de dini bayramlar ayın hareketlerine göre belirlendiğinden tarihleri değişmektedir.

Acil yardım: 191

Yangın: 191

Polis: 194

2012 senesinde Türkiye Cumhuriyeti ve Yemen Cumhuriyeti Hükümeti ile yapılan bir anlaşma sonrasında ülkeler arası vize uygulaması kalkmıştır. 90 günü aşmayan seyahatleriniz için karşılıklı olarak vize istenmemektedir.

Yemen seyahati gerçekleştirecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının bu ülkeye olan yolculukları öncesi Yemen vizesi almaları gerekmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti resmi pasaportu olan yeşil, gri ve kırmızı pasaport sahibi kişiler ise Yemen vizesinden muaftır. Resmi pasaport sahibi TC vatandaşları Yemen seyahati öncesi Yemen vize işlemlerinde bulunmalarına gerek yoktur ancak bu pasaportların Yemen seyahati sonrası en az 6 geçerliliği bulunmalıdır.