Aden’de Gezilecek Yerler

Kızıldeniz’in güney ucundaki krater üzerine kurulu kent Aden büyüleyici doğası, etkileyici günbatımı manzarası, tarihi mekânları kadar canlı sokakları ve hareketli kumsallarıyla da ziyaretçilerine unutulmaz bir deneyim vadetmektedir.

Görülmesi gereken diğer yerler: Al Mansura, Ash-Sha’b Bölgesi, Aziz’s Kitapçısı, Kraliçe Victoria heykeli, balık pazarı, Aden Alışveriş Merkezi

Krater Bölgesi

Şehrin kendine has mimarisi ve doğasıyla en ilgi çekici ve turistik bölgesi olan Krater bölgesinde mutlaka bir gün geçirin. Şehrin en önemli iki müzesi antik dönemden kalma pek çok eseri görebileceğiniz Ulusal Müze ve Askeri Müze de yine bu bölgede yer alıyor.

Aden Sarnıçları

022.jpg

Tawila Vadisi’ndeki yer alan bu sarnıçların M. Ö. 11. yüzyıldan kalma olduğu tahmin ediliyor. Tarihçilerin ve arkeologların tanımlamakta zorlandığı kendine has tasarımıyla bu sarnıçları görmeden Aden’den dönmeyin.

Sirah Kalesi

11. yüzyıldan bu yana Yemen’in askeri bölge olarak da kullandığı bu kale Sirah Adası üzerinde yer almaktadır. Pek çok arkeolojik çalışmanın da yürütüldüğü bölgenin tepesindeki kale şehrin panoramik manzarasını merak edenler için de doğru adrestir.