Şanlıurfa ilimizin tarihî ve dinî yapılarından biri olan Yusuf Paşa Camii, şehrin merkezi noktalarından biri olan Sarayönü Caddesi’nde yer almaktadır. Caminin de burada bulunması sebebi ile Şanlıurfa Yusuf Paşa Mahallesi adını almış olan mahallede bulunan cami, Urfa Mutasarrıfı Arapkirli Yusuf Paşa’nın talimatı ile 1703 yılında yan kısmında bulunan hamam binası ile birlikte yaptırılmıştır.

Yusuf Paşa Cami Tarihi

Yusuf Paşa Camii tarihi incelendiğinde, Urfa Rakka Valisi Yusuf Paşa tarafından yaptırıldığı görülmektedir. Bu cami için düzenlenmiş yazıt 1122 yılına aittir. Toplam üç kitabesi olan Yusuf Paşa Camii mihrap kitabesinde, camiinin onarımdan geçtiği belirtilmektedir.  1267 yılında Hacı Esad adında biri hayır amacı ile bu onarımın maddi kısmını üstlenmiştir.

Caminin avlu kısmında yer alan oda kitabesine göre, 1872 yılında da bu odanın onarımdan geçtiği bildirilmektedir. Hayırsever çeşitli kişiler tarafından yapıldığı söylenmektedir, isim belirtilmemiştir.ve son kitabe ise imam odası denilen bölümde bulunmaktadır. Albulvahab Efendi isimli bir zatın avluda yer alan oda kısımlarının her birini komple yenilettiği ve tamiratın da 1296’da yapıldığı yazılmaktadır.

Yusuf Paşa Cami Özellikleri

Yusuf Paşa Camii özellikleri mimari olarak incelendiğinde binanın dikdörtgen planlı olduğu görülmektedir. Kesme taştan imal edilmiş olup ibadet alanı kıbleye paralel düzenlenmiş ve iki payeli üç sahna bölünmüştür. Bölümlerin her birinin üstünde üçer taneden altı kubbe yerleştirilmiş ve kubbeler orta bölümden paye üstüne yan kısımlardan da kemerler üzerine oturtulmuştur. Son cemaat bölümü, caminin ön kısmında bulunup üç bölümlüdür ve her bölüm bir kubbe ile örtülmüştür.

Mihrap geometrik bir bezeme içerip iki yanında da yarım sütunlar yer almaktadır. Bezemedeki desenler tüm yüzeye yayılmış olup taştan yapılma minber hemen yanındadır. Gene bu minber de oyma geometrik bezemelerle süslenmiş ve Rumi kompozisyonlar içermektedir.

Caminin minaresi son cemaat yerinin doğu kısmında bulunup taş bir kaidenin üzerinde yükselen yuvarlak gövdeli, tek şerefeli yapıdadır.

Yusuf Paşa Cami Ulaşım

Yusuf Paşa Camii ulaşım için endişe etmeyi gerektirmeyecek konumda yer almaktadır. Şanlıurfa’nın Eyyübiye ilçesinde, şehir merkezindekonumlanmaktadır.Şehre geldikten sonra pek çok şehir içi ulaşım hattı ile camiye ulaşmak mümkün olmaktadır.

Otomobil:Yolculuğunuzu kişisel aracınız ile yapmayı planlıyorsanız Şanlıurfa şehir girişinden itibaren E 99 çevreyolundan Atatürk Bulvarı’na bağlanıp Sarayönü Caddesi’ne devam etmeniz gerekmektedir. Bu güzergâhı izleyerek sorunsuz bir şekilde camiye ulaşabilirsiniz.

Otobüs: Şanlıurfa, ülkemizin her yerinden yapılan şehirlerarası otobüs seferleri ile de ulaşılabilecek konumda bulunmaktadır. İstanbul’ a 1295 km, İzmir’e 1252 km uzaklıkta olup Ankara’ya ise yaklaşık 850 km mesafede bulunur.Şanlıurfa otogarına geldikten sonra garajdan hareket eden toplu taşıma araçları veya taksi ile camiye ulaşabilirsiniz

Uçak: Şanlıurfa Havalimanı’na birçok ilimizden düzenli uçak seferleri yapılmaktadır. Alana indikten sonra şehir merkezine olan 35 kilometrelik mesafeyi kat etmek için pek çok alternatifiniz bulunmaktadır. Dilerseniz otomobil kiralayabilir, taksi tutabilir, toplu taşıma araçlarına binebilir veya havalimanı servislerini kullanabilirsiniz.

Yusuf Paşa Cami Giriş Ücreti

Yusuf Paşa Camii giriş ücreti Öğrenci: Ücretsiz

Yusuf Paşa Camii giriş ücreti Sivil: Ücretsiz

Yusuf Paşa Cami Ziyarete Açık Gün ve Saatler

Yaz Dönemi (15 Nisan-2 Ekim): Gün boyu

Kış Dönemi (3 Ekim-14 Nisan): Gün boyu

Tatil Günü: Bulunmuyor

Yusuf Paşa Cami İletişim

Adres:Yusuf Paşa Mah. Sarayönü Cad. 63210 Şanlıurfa Merkez/ŞANLIURFA

Telefon: Şanlıurfa İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü 0 (414) 312 5332