Zimbabve’nin Festivalleri

2252304d89bf39d44c2ba3478d39e27e-hifa-harare-international-festival-of-arts.jpg

Zimbabve’de her yıl müzik, film ya da dans odaklı pek çok festival düzenlenmektedir. Bunlar arasında turistlerin de sıkça ilgi gösterdiği Harare Uluslararası Sanat Festivali (HIFA) öne çıkmaktadır. Her yıl Nisan ayında düzenlenen festivalde müzik, tiyatro, görsel sanatlar alanında eserler sergilenmektedir. Nisan ayının bir diğer etkinliği de Harare Caz Festivali’dir. Afrikalı ünlü sanatçılar sahne almaktadır.

Başkent Harare’de gerçekleştirilen bir diğer önemli etkinlik her yıl Temmuz ayında yapılan Uluslararası Zimbabve Kitap Fuarı’dır. Yaklaşık 100 yayımcının katıldığı fuarda konuşmalar ve atölye çalışmaları da yapılmaktadır.

Ağustos ayında başkent Harare’de 10 günlük bir film maratonu yapılır. Zimbabve Uluslararası Film Festivali’nde (ZIFF) vizyona girmemiş filmler gösterilir. Ülkenin yemeklerini merak eden turistler içinse her yıl Kasım ayında Harare Uluslararası Yemek Festivali düzenlenmektedir. Aynı ay içerisinde yine ülke kültürünü fazlasıyla tanımaya yardımcı olacak Jikinya Geleneksel Dans Festivali yapılmaktadır.