Şahinkaya Kanyonu Hakkında Bilgiler, Samsun

Şahinkaya Kanyonu, Kızılırmak üzerindeki en dar, en uzun geçit. Kızılırmak’ın yatağını derince yarması sonucu oluşmuş kanyon, 2,5 kilometre uzunluğunda. Kayalıkların suya olan yüksekliği 324 metre. AltınkayaBarajı’nın yapılmasıyla birlikte, kanyonda tekneler çalışmaya başlamış ancak turizme kazandırılması iki yıl öncesine uzanıyor.

Şahinkaya Kanyonu

Yaklaşık 1 saat süren tekne turları mükemmel bir seyir zevki veriyor. Bu muhteşem kanyon son yıllarda Samsun civarında turizm merkezi olmuş durumda. Öncelikle ulaşım, iletişim ve ücretler hakkında bilgi vereyim.

Şahinkaya Kanyonu'na Ulaşım:

Kanyona ulaşım 2 yerden sağlanıyor, bu bölgeler Çeltek ve Türkmen bölgeleri

Türkmen bölgesi, Vezirköprü'den yaklaşık 17 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Asfalt yolu güzel ancak kanyona yaklaşırken birkaç kilometresi virajlı. Manzarası harika. Tesisleşme yeni yapılıyor, bu yüzden yemek yiyebileceğiniz bir lokanta mevcut değil.Burada kurulan kamelyalar sayesinde piknik yapma imkânınız bulunuyor. Tekne ücreti kişi başı 15 TL, grup indirimleri de uygulanıyor. Yaz aylarında hafta sonu 11.00'den 17.00'ye kadar her saat tekne turu bulunuyor. Kış aylarında ise sayıya bağlı olarak tekneler hareket ediyor. Soğuk havalarda gitmeden önce telefonla bilgi almanızı tavsiye ederim.

Tekne

Çeltek bölgesi, Vezirköprü'den yaklaşık 15 kilometre uzaklıkta. Burada bir balık lokantası mevcut. Tekne ücreti kişi başı 15 TL ve grup indirimi pek uygulanmıyor. Saat 13.00 ve 15.00'de hareket ediyor ancak kış aylarında tekne turları bu bölgede düzenlenmiyor.

Şahinkaya Kanyonu çevresinde gezilecek yerler:

Vezirler diyarına gelmişken sadece kanyon gezisiyle yetinmemenizi tavsiye ederim. Vezirköprü bir tarih şehri. Samsun'daki Osmanlı eserlerinin %80'i bu ilçede yer alıyor. Taşmedrese, Taşhan, Bedesten, Kurşunlu Cami gezilecek tarihî mekânların başında geliyor.

Bunların dışında özellikle gitmeniz gereken bir yer ise "Abdullah Derici Konağı" olacaktır. İçerisinde Vezirköprü'ye ait yöreseleşyaları görebilirsiniz. Buraya giriş ise ücretsiz. Eğer imkânınız varsa bir rehber eşliğinde buraları ziyaret etmenizi kesinlikle tavsiye ederim.

Şahinkaya Kanyonu hakkında detaylı bilgi almak isterseniz 0505 852 8896 numarasını arayabilirsiniz. Bu numarayı aradığınızda size detaylı bilgi veriyorlar.