Google+

Arama formu

Şahinkaya Kanyonu hakkında bilgiler, Samsun

Bu yazı Gezimanya üyesi Ahmet Gencer Gül tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Şahinkaya Kanyonu, Kızılırmak üzerindeki en dar, en uzun geçit. Kızılırmak’ın yatağını derince yarması sonucu oluşmuş kanyon, 2,5 kilometre uzunluğunda. Kayalıkların suya olan yüksekliği 324 metre. Altınkaya Barajı’nın yapılmasıyla birlikte, kanyonda tekneler çalışmaya başlamış ancak turizme kazandırılması iki yıl öncesine uzanıyor.

Samsun

Yaklaşık 1 saat süren tekne turları mükemmel bir seyir zevki veriyor. Bu muhteşem kanyon son yıllarda Samsun civarında turizm merkezi olmuş durumda. Öncelikle ulaşım, iletişim ve ücretler hakkında bilgi vereyim.

Kanyona ulaşım 2 yerden sağlanıyor, bu bölgeler Çeltek ve Türkmen bölgeleri

Samsun-1

Samsun şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en çok tavsiye edilenleri My Suit Residence, Serra Hotel, Park İnn By Radisson Samsun. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Kuloğlu Hotel, Divan Otel, Vera Otel Samsun. gibi otelleri tercih edebilir ya da en yüksek indirime sahip olanları merak ediyorsanız Samsun Otel, My Suit Residence, Park İnn By Radisson Samsun tesislerini incelebilirsiniz.

Samsun otellerini Tatilsepeti.com üzerinden incelemek için tıklayın.
Samsun otellerini Jolly Tur üzerinden incelemek için tıklayın.

Türkmen bölgesi, Vezirköprü'den yaklaşık 17 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Asfalt yolu güzel ancak kanyona yaklaşırken birkaç kilometresi virajlı. Manzarası harika. Tesisleşme yeni yapılıyor, bu yüzden yemek yiyebileceğiniz bir lokanta mevcut değil.
Samsun-2Burada kurulan kamelyalar sayesinde piknik yapma imkânınız bulunuyor. Tekne ücreti kişi başı 15 TL, grup indirimleri de uygulanıyor. Yaz aylarında hafta sonu 11.00'den 17.00'ye kadar her saat tekne turu bulunuyor. Kış aylarında ise sayıya bağlı olarak tekneler hareket ediyor. Soğuk havalarda gitmeden önce telefonla bilgi almanızı tavsiye ederim.

Samsun-3

Çeltek bölgesi, Vezirköprü'den yaklaşık 15 kilometre uzaklıkta. Burada bir balık lokantası mevcut. Tekne ücreti kişi başı 15 TL ve grup indirimi pek uygulanmıyor. Saat 13.00 ve 15.00'de hareket ediyor ancak kış aylarında tekne turları bu bölgede düzenlenmiyor.

Vezirler diyarına gelmişken sadece kanyon gezisiyle yetinmemenizi tavsiye ederim. Vezirköprü bir tarih şehri. Samsun'daki Osmanlı eserlerinin %80'i bu ilçede yer alıyor. Taşmedrese, Taşhan, Bedesten, Kurşunlu Cami gezilecek tarihî mekânların başında geliyor. Bunların dışında özellikle gitmeniz gereken bir yer ise "Abdullah Derici Konağı" olacaktır. İçerisinde Vezirköprü'ye ait yöresel eşyaları görebilirsiniz. Buraya giriş ise ücretsiz. Eğer imkânınız varsa bir rehber eşliğinde buraları ziyaret etmenizi kesinlikle tavsiye ederim.

Şahinkaya Kanyonu hakkında detaylı bilgi almak isterseniz 0505 852 8896 numarasını arayabilirsiniz. Bu numarayı aradığınızda size detaylı bilgi veriyorlar.

Etiketler


Ahmet Gencer Gül kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

Ahmet Gencer Gül