Güney Dakota Hakkında Temel Bilgiler

presidents-652347__340.jpg

Amerika Birleşik Devletleri’nin orta batısında yer alan bir eyalet olan Güney Dakota, yaklaşık olarak 866 binlik bir nüfusa sahiptir. Birçok tarihî döneme sahne olmuş ve çok sayıda etnik grubu bünyesinde barındırmıştır. Günümüzde ise hala çok farklı etnik grupların bir arada yaşadığı bölgedir. Çoğu Amerikan eyaletinde olduğu gibi Güney Dakota’nın kültürü de çoğunlukla Avrupa’dan göç etmiş toplulukların getirdiği kültürel alışkanlıklarla harmanlanarak oluşmuştur. Eyalet adını tarihsel olarak bölgede uzun yıllar boyunca yaşamış olan Lakota ve Sioux yerlilerinden almıştır. Eyalet en geniş yüzölçümüne sahip 17. eyalet olmasına rağmen nüfus bakımından en az nüfuslularda 5. sıraya yerleşmiştir. Kuzey Dakota’nın tam olarak altında yer alan Güney Dakota, dikdörtgen formlu bir eyalettir.

Güney Dakota, Missouri Nehri tarafından Doğu ve Batı olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Doğu bölgesi nüfusun çoğunluğunu ağılamakta olup, batısı ise genel olarak tarımsal faaliyetler için kullanılmaktadır. Eyalet ılımlı bir karasal iklime sahiptir. Dört mevsimi de gösteren bir iklime sahip olan bölge, doğuda daha ılımlı batıda ise daha kurak bir özellik sergilemektedir.

Rushmore Dağı, eyaletin en önemli turistik noktasıdır. Rushmore Dağı Milli Anıtı, dağa oyulmuş portrelerle ünlenen bir bölgedir. Heykeltıraş Gutzon Borglum, tam olarak 14 yıl boyunca üzerinde çalışarak oğlunun yardımıyla bu dağa 4 Amerikan Başkanı’nın yüzünü oymuştur. Bu başkanlar George Washington, Thomas Jefferson, Theodore Roosevelt ve Abraham Lincoln’dür.

Bunun dışında başka milli parklara da sahip olan eyalet hem doğası hem de tarihi açısından oldukça ilgi çekmektedir. Burada düzenlenen festivaller de ziyaretçi akınına uğramaktadır. Özellikle tarihi yansıtan festivaller, müzik festivalleri ve yerel sanat, yeme- içme yani kültürü sergileyen, yerel halkın ürününü tanıtıp turistlerle kaynaşmasını sağlayan festivaller oldukça popülerdir.

Black Hills’te kurulan Wind Cave Milli Parkı, geniş mağara ağı ve sazlık sürüsü ile dikkat çekmektedir. Jewelery Cave Ulusal Anıtı, Lewis & Clark Ulusal Tarihi Geçidi yine önemli millî parklardandır.

Güney Dakota’nın kültürü eyaletteki Amerikan yerlilerinin ve Batı ve Avrupa kökenlerinin kültürünü yansıtmaktadır. Kültürlerin harmanlanmasından ortaya çıkan yöresel özellikler önemli tarihi geçmişe sahiptir.

Balık tutma ve avlanma Güney Dakota’nın en önemli açık hava etkinliklerindendir. Bu etkinlikler ekonomiye oldukça büyük katkıda bulunmaktadır. Avlanan popüler türler arasında; sülün, beyaz kuyruklu geyik, hindiler ve kazlar bulunmaktadır.