Aşağı Tennessee Valley ‘de 10 bin yıl kadar önce yaşam olduğu bilinmektedir. Burada yaşayanların neslini sürdüren Paleo-Indians grupları Arkaik Yerliler, Woodland yerlileri ve Early Mississippians (İlk Mississippililer) olarak kabul edilir. 16. yüzyılda ilk İspanyollar bölgeye ulaştıklarında bugünkü Tennessee’nin doğu kısmında Creek yerlileri ile Yuchiler yaşamaktaydı. Ancak yaklaşık 200 yıl sonra güçlü Cherokee kabilesi bu iki grubu bölgeden uzaklaştırarak buradaki baskın güç haline geldiler. Bu durum, 1830’larda federal hükümetin Cherokee’leri bölgeyi terk etmeye zorlamalarına kadar sürdü.

1760’lı yıllarda kalıcı yerleşim merkezleri kurulana kadar, Avrupa ve İngiltere’den gelen kaşif ve tüccarlar Tennessee’de uzun yıllar yaşamışlardır. İspanyol Hernando de Soto, daha 1540 yıllarında Florida’dan keşif için bölgeye gelmiştir.

Amerikan Bağımsızlık Savaşı Tennessee’ye kadar ulaşmamıştır, ancak sınırda yaşayan kişilerin çoğu Güney ve Kuzey Carolina ile Virginia’da savaşmışlardır. 1784 yılında üç dağ şehrinin liderleri (Greene, Sullivan ve Washington) Free State of Franklin’i (Özgür Franklin Eyaleti) kurdular ve John Sevier vali olarak seçildi. Ancak Franklin uzun süre kalıcı olamadı ve birkaç yıl sonra çöktü. Böylelikle Tennessee de Southwest Territory olarak anılmaya başladı. Hükümet teşkilatlandırılıp Knoxville’de başkent kurulduktan sonra, 1795 yılında bölgeyi eyalet haline getirme çalışmaları da başlamıştır. Bölgesel yasa kongreye sunulduğunda senatoda katılımın hemen onaylanmasını isteyen Jefferson Demokrat-Cumhuriyetçileri ile Federalistler arasında anlaşmazlık çıktı. Ancak Jefferson’lar üstün geldi ve Başkan George Washington 1 Haziran 1796 tarihinde 16. eyalet olarak Tennessee’nin Birlik’e katılımını onayladı.