Bangar (Brunei) Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bangar, Temburong Bruneian bölgesinin başkentidir. Temburang bölgesindeki Mukim Bangarda, kardeş bölge olarak konumlanmış bu kasabanın ortalama nüfusu, 2008 de güncellenen verilerle 3.970 kişiden oluşmaktadır. Bölge Brunei ülkesinin kuzeydoğusunda konumlanmıştır. Bangar'ın doğusunda; Lawas (Malezya), batısında ise Limbang , Sarawak (Malezya) 'ya giden nehirler bulunuyor. Bölgede konuşulan resmi dil ise Malay dili olarak bilinmektedir. Bölge, Brunei ülkesinin ikinci düzey idari bilimi olarak yani bir altı sınırı olarak yönetilmektedir. Temburong Bölgesi'nin yönettiği beş alt biriminden birini oluşturuyor. Ülke aslında Malezya topraklarıyla iç içe olduğundan dolayı pek çok sınır geçidine sahiptir. Bunlardan biri Bangar kasabasına 5 km mesafedeki Kampung Puni'de, Malezya'nın Sarawak eyaletine açılan yolun giriş noktasıdır. Önceden Brunei Malezya sınırında bulunan Panduran nehrine ulaşım vapurla gerçekleştiriliyordu. Ancak 8 Aralık 2013 yılında inşa edilen Malezya Brunei dostluk köprüsüyle artık deniz araçlarını kullanmadan ülkeler arası ulaşım mümkündür.
Ülkenin tek sınır komşusu Malezya Devleti olduğundan, Brunei ve Malezya sınır noktalarında yeni gümrükler, göçmenlik büroları ve karantina kontrol noktaları inşa edilmiştir. Ayrıca ülke ve bölgenin yönetim şekli de İslami Monarşi yönetim biçimidir. Brunei ismine sahip olan ülkenin resmi adı ise Brunei Barış Devletidir. Brunei sultanlığı tarafından Güneydoğu Asyada kurulmuş olan devletin ismi, “Barış ve selamet yeri” anlamını taşımaktadır. Bölgenin resmi dili Malay olsa da İngilizce dili de bölgede azımsanmayacak kadar çok konuşulmaktadır. Halkın %80’ine yakını İslam dinini benimsemiştir. İslam dinini, Hristiyanlık ve Budizm izlemektedir.  Nüfusun yaklaşık 3’te 2si ülkenin başkenti Bandar Seri Begawan’a yerleşmiş, Bangar bölgesine yerleşim ise diğer bölgelere kıyasla çok çok düşüktür. Sessiz sakin, küçük bir kasaba konumdaki bölge, Temburong Sarawak 'ın Limbang ilçesinde bulunur. Çok gelişmiş bir kasaba olmadığından dolayı bölgeye büyük müdaleler olmamıştır. Bu da bölgenin doğal güzelliklerinin günümüze kadar ulaşması bakımından son derece önemlidir. Kasabada doğal güzelliğinin seyrine doyamayacağınız yağmur ormanları, Ulu Temburong Milli Parkı ve Batu Apoi Orman Koruma Alanı, modern hayatın yoruculuğundan sıyrılıp kendimizi doğanın kollarına bırakmamız için bizi bekleyen el değmemiş doğal güzelliklerindendir.
Başkent Bandar bölgesinden, Bangar bölgesine ikamet eden seyahat tekneleri bulunmaktadır. Yaklaşık 45 dakika zaman dilimiyle, 36 Türk Lirası karşılığında başkentten kasabaya varmanız mümkün. Ayrıca Tekneler, Temburong ve Brunei Nehirlerinin ağzındaki birçok nehir kanalından da geçiyor. Ayrıca Bangarın kuzey bölümde Pulau Kibi adında bölgesel olarak son derece önemli bir adada bulunmakta. 

Bangar (Brunei) Nerededir?

Brunei İslam devleti, Borneo adasının kuzey batı kıyısında yer alan bir Güneydoğu Asya devletidir. Ülke, kuzeyden Güney Çin Denizi, doğu, batı ve güneyden Malezya'ya bağlı Sarawak Federal Devleti'yle çevrilidir. Brunei ülkesinin kuzeydoğusunda konumlanan bölge, ülkenin yönettiği alt birimlerden biridir.  Bu alt birimlerden biri olan Temburong Bruneian, Bangarın il merkezi konumundadır. Bangar'ın doğusunda, Lawas (Malezya), batısında ise Limbang , Sarawak (Malezya) 'ya giden nehirler bulunuyor. Temburang bölgesindeki Mukim Bangarda, kardeş bölge olarak konumlanmış bu kasabanın ortalama nüfusu, 2008 de güncellenen verilerle 3.970 kişiden oluşuyor. 

Bangar (Brunei) Ne Zaman Gidilir?

Ülke turistik geziler için, ilk sıralarda tercih edilen ülkelerden biri değil. Kültürel ve vahşi yaşam formunun bu ülkede hayat bulması, ülkenin cazibesini arttırsa da bulunduğu konum ve ulaşım imkanlarıyla turistlerin pek rağbet ettiği bir ülke sayılmamaktadır. Bu bölgede yazın kuraklık ve nem diğer aylara kıyasla hissedilebilir derecede fazladır. Bu yüzden özellikle sıcaklığa hassasiyeti olan gezginler, bölgede sıcaklığın en fazla arttığı Haziran ve Ağustos aylarını tercih etmemeliler. 
Ortalama yıllık yağışın en fazla görüldüğü aylar olan Ekim ve aralık ayları da seyahat için çok fazla uygun bir ortam sağlayan aylar değildir. Bölgeyi gezmek için en uygun anlar gerek yağış miktarının düşük olduğu gerekse sıcaklığın ortalama seyrettiği Ocak ve Mayıs ayları arasıdır. Yani kışın sonlarından ilkbaharın başlarına açılan bu aylar ülkeyi seyahat etmek için en iyi seçeneklerdir.

Bangar (Brunei) Nasıl Gidilir?

Türkiye üzerinden ülkeye direkt uçuş seferleri bulunmamaktadır. Bu sebeple Malezya ya da Singapur üzerinden aktarma yaparak, başkentte bulunan Brunei Uluslararası Havalimanına ulaşabilirsiniz. Ancak Brunei’den Bangara yerel ulaşım için birçok alternatif mevcut. Ülkenin başkenti Bandar Seri Begawan'dan Bangar'a kara yollarını kullanarak seyahat için, Malezya topraklarında bulunan dört göçmen kontrol noktasından geçmek gerekiyor. Ülke topraklarının Malezya topraklarıyla -konum itibariyle- iç içe bulunmasından dolayı böyle bir sistem izlenmektedir. Eğer araçla bölgeye varmak isterseniz başkentten, Bangara’ya ortalama 2 saat 15 dakikada ulaşabilirsiniz. Ancak daha uygun fiyatlar arıyorsanız yaklaşık 2 saat 48 dakikada sizi kente 5 ila 8 Türk Lirası arasında değişen cazip fiyat seçenekleriyle ulaştırabilecek Otobüsleri de kullanabilirsiniz. Zamandan tasarruf etmek isteyenler ise, alana 1 saat 17 dakikada ulaşmanızı sağlayacak taksi alternatifini tercih edebilirler. Bir diğer ulaşım yolu ise deniz taşımacılığıdır. Başkent Bandar’dan, Bangar bölgesine ikamet eden, otuz altı Türk lirasından başlayan fiyatlarla, ortalama 45 dakikada kasabaya ulaşmanızı sağlayacak tekne turları da hayli bir popüler olan ulaşım yollarından biridir.

Bangar (Brunei) Gezilecek Yerler

Ulu Temburong National Park

Brunei de kurulan bu muazzam park 1991 yılından beri hükümet tarafından koruma altına alınmıştır. Park, tropik yağmur ormanı bitki örtüsüne sahip tek parktır. Bu doğal güzellik, Temburong Bölgesi'ndeki Brunei Sultanlığı'nın doğusunda bulunmaktadır. Milli park, Temburong ve Belalong adında iki ana nehrin çevresinde bulunan, günümüzün en önemli eko turizm merkezlerinden biridir. Park, Brunei’deki Temburong Bölgesinin güney konumunun yaklaşık %40’ını kapsamaktadır. Batu Apoi Forest Reserve el değmemiş bir orman alanı olarak parkın içinde konumlanmıştır. Sultanlığın orman koruma politikasının en güzel örneklerinden biri olarak, bu orman alanı karşımıza çıkıyor. Yer şekilleri açısından alan, tropikal ormanların ve ana nehirlerin harikulade ahenkleriyle birleşmiştir. Nehir yatağı boyunca eğrelti otları, yosunlar ve likenler gibi nadir bulunan bitki çeşitleri karşımıza çıkmaktadır. Park sahip olduğu nesli tükenmekte olan egzotik hayvanları ve incir ağaçlarıyla da son derece ünlüdür. Ayrıca Park, su teknesi, trekking, yürüyüş ve rafting gibi çeşitli aktivite alanlarına da sahiptir. Park, Sanayi ve Orman Kaynakları Bakanlığına bağlı Orman Dairesi kontrolünde koruma altındadır. Temburong kasabasından yaklaşık 35 dakikaya bu milli parka ulaşabilirsiniz.  Bölgeye Bangar kentinden ulaşmak isteyenler ise deniz yolu ulaşımını seçebilirler.

Bukit Patoi Recreational Park (Bukit Patoi Ormanı Dinlenme Parkı)

Temburong Bölgesinde bulunan Labu kentinden 15 kilometre uzaklıkta ve Peradayan Orman Koruma Alanı içinde bulunan bu park, kayalıklar ve dağlarla çevrili bir yapıdadır. Özellikle parkta var olan kumtaşı oluşumları ve mağara formlarıyla günümüzde pek çok turistin bölgeyi merakla ziyaret etme nedenlerinin başında gelir. Ayrıca Bukit Patoi'nin kayalık zirvesinde, helikopter pisti olarak hizmete açılmış düz bir pist bulunmaktadır. Parkta birçok yerel geyik türü ve egzotik türde vahşi yaşam süren yabani hayvanlar da bulunuyor. Bangar bölgesinden ortalama 200 Türk lirası gibi bir ücretle, 20 dakika kadar kısa bir zaman diliminde bölgeye ulaşmak mümkün. Park bünyesinde bolca dağlık tepeleri ve yürüyüş yolları bulundurduğundan dolayı, yanınızda su ve atıştırmalıklar getirmenizi tavsiye ederiz.

Masjid Utama Mohammad Salleh

Temburung bölgesinin bangar kasabasında bulunan bu cami, 1965 yılında inşa edilmiş ancak ibadete 1968 yılında açılmıştır. Mohammad Salleh Ana Camii, Temburong Bölgesi'nin ana camisi konumunda bulunmaktadır. Caminin maliyetinin ortalama 395.000 dolar civarında olduğu tahmin edilmektedir. Cami bir ibadet yeri olarak küçük bir formda olduğundan dolayı, cami maksimum 800 kişi kapasitelidir. Ek bilgi olarak cami de İslami eserlerin sergilendiği bir de kütüphane bulunmaktadır.

Peradayan Forest Reserve

Peradayan Rezerve Ormanı, Brunei Sultanlığı'nın el değmemiş güzellikteki bölgelerinden biri olan Temburong'dan, helikopter,taksi veya tekneyle ulaşılabilecek bir konumda bulunmaktadır. Orman Bangar bölgesine 15 km uzaklıkta ve sizi bölgeye ulaştıracak tekne ücreti genellikle 10 dolar (60 Türk Lirası) kadardır. Tekne yolculukları ortalama 45 dakika kadar sürdüğünden dolayı, daha kısa sürede parka ulaşmak isteyenler karayolu ulaşımından yararlanabilirler. Bölgeye varmak amacıyla karayolu ulaşımını tercih edenler için ise en uygun seçeneklerden biri taksi hizmetidir. Yaklaşık 11 dakikaya Bangar kentinden bu ormana, 60 ila 80 Türk Lirası arasında değişen ücretlendirmelerle varmanız mümkün. 
Nefes kesen bir doğa manzarasına sahip bu orman, bünyesinde bolca kireçtaşı mağarası barındırmaktadır. Ahşap malzemelerden yapılmış çeşitli piknik alanları, yürüyüş yolları ve bölgenin sahip olduğu jeolojik oluşumları tuvalete aktarılmış bir manzara resmi gibidir. Park, dik kayalıklar ve tepelerden oluştuğundan dolayı yanınızda yürüyüş ayakkabılarınızı getirmenizi öneriyoruz. 
Kentin diğer önemli merkezleri ise;

 • 1962 yılında Brunei isyanı sırasında ölenleri anmak amacıyla yapılan The 1962 Monument, öğrenciler ve araştırmacıları ağırlayan tarihi bir eğitim bölgesi olan Labu Estate Rubber Industrial Site
 • Tamu Muhibbah Aneka Rasa
 • Temburong bölgesinin ünlü nehri Temburong Riverdır.

Bangarda (Brunei) Nerede Kalınır?

Brunei ülkesinde yapılan otellere her yıl bir yenisi daha eklenmektedir. Bunun sebebi de şüphesiz ki her yıl kentlere ziyarete gelen turist sayısındaki artıştır. Ancak bu kentlerden Bangar bölgesinde,turistik açıdan diğer iller kadar rağbet görmediğinden dolayı, otellere rastlamak pek mümkün değil. Bu yüzden yazımıza Bangar kentine en yakın yerleşkeleri tanıtarak başlayalım. Bunlardan en çok tercih edilen konaklama mekanlarının başında Ulu National Park Resort’e sadece 11 dakikalık yürüme mesafesinde bulunan Sumbiling Eco village gelmektedir. Yerleşke, Bangar’a araçla yalnızca 2 dakikalık bir uzaklıkta bulunuyor. Brunei’nin temiz havasına doyacağınız bu kamp alanı mutfak, yatak, vantilatör ve cibinlik içeren bambu evlerinden oluşmaktadır. Doğayla iç içe bir konaklama imkânı sunan tesisin, kişi başı gecelik fiyatı ise 700 Türk lirasından başlıyor. Daha lüks seçeneklere yönelmek isteyen için ise, başkent Bandar Seri Begawanda yer alan The Capital Residence Suites oteli iyi bir tercih olarak sunulabilir. Brunei Uluslararası Havalimanı'na 6 kilometre, Sultan Omar Ali Saifuddien Camisi'ne ise 700 metre uzaklıkta bulunan bu otel, zarif bir şekilde tasarlanmış dizayn odaları, mutfağı ve her odada bulunan özel banyolarıyla farkını açık ara hissettirmektedir. Tesisin, Kişi başı gecelik fiyatı 310 ila 525 Türk lirası arasında değişim gösteriyor. Diğer bir konaklama mekânı olarak bahsedebileceğimiz, Apek Utama Hotel bangar noktasına 22 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır.  Otel ücretsiz havalimanı hizmeti, kahvaltı servisleri, çamaşır yıkama hizmetleri ve ücretsiz otoparkıyla bölgeye ziyarete gelenlere en iyi imkanları sunmaktadır. Ayrıca tesis Brunei Uluslararası Havalimanına da sadece 6 km’lik bir uzaklıkta konumlanmıştır. Tesisin kişi başı geceliği ise, 170 Türk Lirasından başlayan fiyatlarladır.
Bangar bölgesine yakın konumlanmış diğer oteller;

 1. The Brunei Hotel,
 2. LeGallery Suites Hotel,
 3. Abdul Razak Apartments,
 4. Jubilee Hotel,
 5. The Rizqun International Hotel’dir.

Bangarda (Brunei) Vize İşlemleri

01 Haziran 2016 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere Türk vatandaşlarının Brunei Darussalam’e yapacakları 30 güne kadar olan seyahatlerinde, -pasaport türü fark etmeksizin-herhangi bir vize gerekmemektedir. 30 günü aşacak olan seyahatleriniz için ise vize almanız gerektiğini unutmayın.

Bangarda (Brunei) Hakkında Diğer Bilgiler

Dil: Malayca
Parabirimi: Brunei Doları
Telefon Kodu: +673
Ulusal gün: Brunei , (Brunei Barış Ülkesi Devleti) İngilizlerden 1 Ocak 1984 yılında kazandığı bağımsızlığı kutlamak amacıyla 1 Ocak gününü , “Ulusal Bağımsızlık Günü” olarak belirlemiştir.
Sıcaklık: Bangar tropikal iklim kuşağında bulunmaktadır. Bu sebeple en kurak ayda bile belirgin bir yağış miktarına sahiptir. Bangar kentinin yıllık ortalama sıcaklığı ise 27,5 derecedir.
Saat dilimi: GMT+8 (Türkiye ile Bangar(Brunei) arası zaman farkı beş saatte denk gelmektedir.)
 

Bangar ile İlgili

Bangar Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 26oC
  • Şub 27oC
  • Mar 27oC
  • Nis 28oC
  • May 28oC
  • Haz 27oC
  • Tem 27oC
  • Agu 27oC
  • Eyl 27oC
  • Eki 27oC
  • Kas 27oC
  • Ara 27oC

Kısa Kısa