Google+

Arama formu

Banjul

Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 GMD = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 23℃
Şub 25℃
Mar 25℃
Nis 25℃
May 26℃
Haz 27℃
Tem 27℃
Ağu 27℃
Eyl 27℃
Eki 27℃
Kas 26℃
Ara 24℃
Genel Bilgiler / Rehber

Banjul, Gambiya'nın başkenti ve aynı zamanda en büyük ikinci kentidir. Ada üzerinde kurulu olan şehir, son zamanlarda Avrupalı turistler tarafından çokça tercih edilen bir turizm noktası haline gelmiştir.

Nüfus : 357.238
İklim / Hava Durumu

Banjul tropik bir iklime sahiptir. Temmuz-Ekim arası çok yağışlı ve çok sıcakken, Kasım-Haziran arası ise daha serin ve yağışlar daha azdır. Hava sıcaklığı sene boyunca genelde 25-30 derece civarında seyreder.

Nasıl Gidilir?

Türkiye'den Banjul'a direkt uçuş bulunmamaktadır. Royal Air Maroc, Spanair, Iberia gibi havayolu şirketleriyle aktarmalı olarak gidebilirsiniz. aktarmalı olarak uçuş süresi yaklaşık 15 saattir. Diğer alternatif ise Türk Hava Yolları ile İstanbul'dan Senegal'in başkenti Dakar'a direkt uçarak, oradan aktarma yapmak ya da Dakar'dan Banjul'a karayolu ile ulaşmaktır.

Banjul Turları
Ne Zaman Gidilir?

Kasım-şubat arası dönem hem yağışsız olması sebebiyle hem hava sıcaklarının rahatsız edici derecelerde olmamasından dolayı en uygun dönemdir. Ayrıca bu dönem vahşi yaşamın da en iyi gözlenebileceği dönemdir.

Nerede Kalınır?

Banjul Hosteller

 • Sermaho Redicence,
 • Tranquility Residence,
 • Ferry Guesthouse

Banjul Oteller

 • SeneGambia Hotel,
 • Holiday Beach,
 • Apollo Hotel,
 • Atlantic Hotel,
 • Carlton Hotel,
 • Palm Grove Hotel
Yemek / Restoran / Ne Yenir Ne İçilir?

Atlantik Okyanusu kıyısında yer almasından ötürü balıkçılık gelişmiştir. Bu nedenle, Banjul ziyaretçilerine iyi fiyatlı harika deniz ürünleri sunar. Ayrıca yerel olarak üretilen fıstık çeşitleri de çok fazla tüketilmektedir. Yemekler daha çok deniz ürünleri ağırlıklıdır. Nefertiti ve Michels Seafood Bar şehirdeki önemli mekanlardandır. Önemli restoranlar, Kololi beach kıyısında ve Senegambia bölgesinde toplanmıştır.

Önemli Yerler / Gezilecek Yerler
 • Royal Victoria Teaching Hospital (Royal Victoria Eğitim Hastanesi),
 • Old Town (Eski şehir bölgesi),
 • Ferry Terminal (Feribot Terminali)
 • Arch 22,
 • Gambiya Ulusal Müzesi,
 • July 22 Square (22 Temmuz Meydanı),
 • Kololi Beach ve Senegambia bölgesi
Ne Yapılır?

Şehirde bisiklet kiralayabilir ve rahatlıkla gezebilirsiniz. Şehirdeki muhteşem plajlar ziyaretçilerin hoşça vakit geçirebilecekleri yerlerdendir. Bunlar arasında en popüler olanı Kololi Beach'tir. Çeşitli su sporları yapabilirsiniz. Zengin bir ekolojiye sahip Banjul'da doğa turlarına katılarak pek çok hayvan ve bitkiyi yakından tanıyabilirsiniz.

Gece Hayatı / Bar / Eğlence

Banjul’da gece hayatı kültürü pek gelişmemiştir. Şehirde bir kaç cafe ve bar dışında mekan bulunmamaktadır. Gece eğer şehirde yürüyüşe çıkmak isterseniz, tenha sokaklara girmemeyi tercih etmelisiniz.

Alışveriş / Ne Alınır?

Eğer müziğe meraklı biriyseniz Kerewan Sound alışveriş yapmak için önemli bir mekan olabilir. Gambia’nın yerel müziklerini de bulabilceğiniz bu yerde, bir çok müzik CDsi ve yerel enstruman satın alma fırsatını yakalayabilirsiniz. Ayrıca şehirde bulunan Albert Market’de günlük ihtiyaçlarınızdan tutun da, yöresel ürünlere kadar birçok ürünü bulabilirsiniz. Yerel pazarlar da pek çok ürüne ulaşabileceğiniz yerlerdendir. Ahşap oymalar, seramikler, takılar ve mücevherler en çok tercih edilen ürünlerdir.

Festival / Fuar
Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler
Dikkat Edilmesi Gerekenler / Önemli Bilgiler

Şehirde suç oranı yüksektir. Özellikle geceleri tenha yerlerden kaçının. Pek çok gasp olayı gerçekleşmektedir. Yüzerken okyanusun sert dalgalarına karşı oldukça dikkatli olmanız gerekir. Yüzerken uyarı dubalarına dikkat edin ve denize girmeden önce girdiğiniz bölgenin güvenli olup olmadığını mutlaka öğrenin. Sarı humma hem ülkede, hem de Banjul'da görülen bir hastalıktır. Şebeke suyu yerine ambalajlı pet şişe sularını tercih edin. Ayrıca çevredeki insanların fotoğraflarını çekerken mutlaka izin alın. Çünkü bazı insanlar bu konuda çeşitli batıl inançlara sahip olduğundan beklenmedik tepkilerle karşılaşabilirsiniz.

Gambiya Vizesi

Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport Hamilleri: Gambiya vize işlemlerine tabidir. 
 
Diplomatik (Siyah) Pasaport Hamilleri:  Gambiya vize işlemlerine tabidir.
 
Hususi (Yeşil) Pasaport Hamilleri:  Gambiya vize işlemlerine tabidir. 
 
Hizmetn(Gri) Pasaportu Hamilleri:  Gambiya vize işlemlerine tabidir.