Alman Parlamento Binası (Reichstag)

Brandenburg Kapısı’nın çok yakınında yer alan Alman Parlamento Binası, Berlin gezisinde görülmesi gereken yerlerdendir. Yapıyı görmeye değer kılan cam kubbesidir. 1882 yılında Parlamento Binası için düzenlenen yarışmayı kazanan mimar Paul Wallot tarafından tasarlanan binanın yapımı, 1894 yılında tamamlanmıştır.

Binanın tasarımı yüksek Rönesans ve klasisizm etkileri görülmektedir. Tepesindeki cam kubbesiyle bir tasarım harikası olan Reichstag, kubbeye vuran ışığı aynalar aracılığıyla parlamentoya yansıtmaktadır. Cam kubbeye çıkmak isterseniz önceden rezervasyon yaptırmanız gerekir, aksi halde yer bulmanız imkansızdır. Reichstag Kubbesi, 360 derecelik muazzam bir Berlin manzarasını ayaklarınızın altına sermektedir. İkinci dünya savaşı sonunda harabe haline gelen bina, ancak 1960 yılında biraz tadilat görmüş ancak asıl yeniden kullanımı için Doğu ve Batı Almanya’nın birleşmesini beklemiş. Tabii bu noktada 1933 yılındaki oldukça şaibeli olan ve Nazileri iktidara taşıyan ünlü Reichstag yangınını da hatırlamak gerek.

Binanın girişinde yazan Dem Deutschen Volk (Alman Halkı’na) yazısı görülmeye değerdir. Alman İmparatorluğu’nun ilk parlamentosu olmasıyla da önem taşıyan Reichstag, oldukça çevreci bir tasarıma sahiptir. Yağmur suyunu arıtıp kullanabilen, güneş panelleriyle elektrik üretebilen bu bina, son derece işlevsel şekilde dizayn edilmiştir. Ayrıca binanın kapısı, İmparatorluk Sarayı’na bakması gerekirken tam tersi yöne bakmaktadır. Yapı, sunduğu şehir manzarasıyla da turistleri kendine çekmektedir. Reichstag, halka açık restorana sahip olan tek parlamento binası olma özelliğine de sahiptir.

Parlamento ziyaretinizi iki şekilde planlayabilirsiniz. Birinde sadece cam kubbeyi gezebilir, şehri manzarasını seyre dalabilirsiniz. Diğer seçenekte ise 1,5 saatlik rehberli tura katılabilirsiniz. Tur için öncelikle meclisin sitesine girip katılım talebi formunu doldurmanız gerekiyor. Talebinize olumlu dönüş gelirse tura katılabiliyorsunuz. Tur esansında meclisin içini görme ve meclisin işleyişi hakkında sorular sorma imkanı da buluyorsunuz. Hatta eğer gizli bir oturum yapılmıyorsa oturumları seyretme şansınız da var. Ziyaretlerin ücretsiz olması ve olanca şeffaflıkla hazırlanmış tur, dünyanın en çok ziyaret edilen meclis binası yapıyor burayı. Gezi sırasında Nazi döneminde mecliste görev yapmış isimlerin yazıldığı, bilinçli olarak karanlık bırakılmış bir tünelden de geçiyorsunuz. İyi haber, sesli rehber seçenekleri arasında Türkçe de var.

Ziyaret Bilgileri: Yıl boyunca özel günler dışında açık olan yapıyı, 08.00-24.00 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz. Sesli rehber seçeneğinde Türkçe dili de mevcuttur.

Adres: Platz der Republik 1, 11011 Berlin

Yol Tarifi: Brandenburg Kapısı’nda kuzeye doğru 5 dakika yürüyerek ya da 100 nolu otobüslerle Reichstag/Bundestag durağında inebilirsiniz.

Yakın Yerler: Pariser Platz, Brandenburg Kapısı