Brandenburg Kapısı

Berlin gezilecek yerler listesinin ilk durağı Brandenburg Kapısı diyebiliriz. Orijinal adıyla Brandenburger Tor, şehrin en önemli sembolü ve en fazla ziyaretçi çeken bölgesidir. 1788-1791 yılları arasında inşa edilen kapı, dönemin Prusya Kralı III. Friedrich Wilhelm’in gösterişli bir kapı yaptırma isteğiyle ortaya çıkmıştır. Kapı inşa edilirken mimar Carl Gotthard Langhans, Atina’daki Akropolis’in görkemli giriş kapısından etkilenmiştir. Neoklasik mimarinin Almanya’daki en güzel örneklerinden biri olarak görülen kapıya 1793 yılında quadriga yani dört atın çektiği araba heykeli eklenmiştir. Arabayı çeken kişi ise zafer tanrıçası Viktoria olarak sembolize edilmiştir.

Bu heykelin hikayesi oldukça ilginçtir. 1806’da Napolyon, Berlin’i işgal ettiğinde zaferinin göstergesi olarak heykeli alıp Paris’e götürmüştür. 1814’te Napolyon’un tahttan indirilmesiyle heykel Berlin’e geri götürülmüştür. Prusya Kralı, zaferin simgesi olması için Tanrıçanın elinde tuttuğu zeytin dalını Prusya ordusunun simgesi olan demir haç ile değiştirtmiş. Günümüzde Tanrıça elinde kartal ve haç tutmaktadır. Soğuk Savaş süresince Sovyetler Birliği kontrolünde bulunan Doğu Almanya bölgesinde kalmıştır.

12 sütün, altı giriş çıkış kapısına sahip olan Brandenburg Kapısı’nda yapıldığı Krallık döneminde dikkatli bir hiyerarşi izleniyordu. Halk kapının sadece dış tarafındaki iki kapısını kullanabiliyordu. Orta kapılarsa kraliyet mensuplarına ayrılmıştı. 

İkinci dünya savaşı sonunda yıkılmanın eşiğine gelen kapı, birtakım yenileme çalışmalarıyla eski görünümüne getirilmiş. Ancak en büyük restorasyon çalışması 2000-2002 yılları arasında yapılmış. Tammen yenilenen kapı için Berlin Anıt Koruma Vakfı tam 6 milyon Euro’luk bir bütçe harcamış.

Berlin’in merkez caddelerinden olan Alexanderplatz’a oldukça yakın bir konumda yer alan Brandenburg Kapısı’nın önünde bulunan, ıhlamur ağaçlarıyla ünlü Unter den Linden caddesinde yürümek de gayet keyiflidir. Kuzeyinde ise Reichstag bulunur. Hem şehrin merkezi hem de ana sembollerinden olması nedeniyle Brandenburg Kapısı, Berlin gezinize başlayacağınız en iyi noktadır. Brandenburg Kapısı gündüz de görkemli bir görünüme sahip olsa da geceleri özellikle ışıklandırmayla daha da etkileyici bir havaya bürünmektedir.

Ziyaret Bilgileri: Kapıyı görmek için belirli bir ziyaret saati ve bilet ücreti yoktur.

Adres: Pariser Platz, 10117 Berlin

Yol Tarifi: Brandenburg Kapısı’na metro, tren ve otobüs ile ulaşım sağlayabilirsiniz. U55 metro hattını, 100, 200, N2 nolu otobüsleri ya da S1, S2, S25 ve S26 trenlerini kullanarak tarihi kapıya varabilirsiniz.

Yakın Yerler: Erlebnis Europa, Memorial to the Sinti and Roma Victims of National Socialism