Holocaust Anıtı

Holocaust Anıtı, Yahudi Soykırımı’nda hayatını kaybetmiş Yahudilere adanan bir anıttır.2003’te başlanan anıt,2004 yılında tamamlandı. 19.000 metrekarelik büyük bir alanda yayılmış durumdadır. Her biri 2.38 metre uzunluğunda, 0.95 metre genişliğinde ve 0.2 ile 4.8 metre arasında değişen yüksekliğe sahip 2.711 adet beton bloktan oluşmaktadır. Blokların üzerinde Yahudi törenlerinden, medeni kanunundan ve efsanelerinden oluşan metinler yer almaktadır.

Brandenburg kapısının hemen yanında yer alan soykırım anıtı, aynı alan içinde tarihin iki farklı yönünü göstermesi açısından da anlamlı. Brandenburg Kapısı’na bakarken buranın ve tüm Berlin’in İkinci Dünya Savaşı’nda nasıl yıkıma uğradığını, acılar yaşadıklarını, sarayları, müzeleri, tarihi yapılarının neredeyse tamamen yıkıldığını hatırlayabilir, birkaç adım attığınızda Soykırım Anıtı’yla yine aynı savaşta Yahudilere uygulanan korkunç kıyımı anabiliyorsunuz.

Her yıl milyonlarca ziyaretçinin gezdiği anıtın mimarı Amerikalı Peter Eisenman bu anıtın tasarımının kafa karıştırıcı ve rahatsız edici bir ortam yarattığını savunur. Bu tasarımların da sözde düzenli olan bir sistemin insanlıkla bağının kopmasını simgelediğini söylemektedir. Ayrıca mimar blok sayısının da sembolik bir anlamı olmadığını belirtmiştir. Kimileri bu anıtı mezarlığa benzetmektedir. Anıtta bir tabelada Yahudi Soykırımı’nda hayatını kaybeden 3 milyon kişinin isimleri de yazmaktadır.

Bir bilgiye göre anıtın sütunları boya tutmayacak bir malzemeyle yapılmış. Berlin’deki Grafiti kültürünü ve Doğu Yakası Galerisi’ndeki kimi duvar resimlerinin başına gelenleri düşünürsek ne kadar doğru bir karar olduğunu anlayabilirsiniz.

Ziyaret Bilgileri: Günün her saati açık olan anıtı dilediğiniz zaman görebilirsiniz.

Adres: Cora-Berliner-Straße 1, 10117 Berlin

Yol Tarifi: Katledilen Avrupalı Yahudiler Anıtı‘na U2 metro hattıyla ya da Großer Tiergarten’in içinden yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Yakın Yerler: DZ Bank Building, Brandenburg Kapısı, Pariser Platz