Google+

Arama formu

Çamlıhemşin

Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 TRY = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 0℃
Şub 0℃
Mar 0℃
Nis 0℃
May 0℃
Haz 0℃
Tem 0℃
Ağu 0℃
Eyl 0℃
Eki 0℃
Kas 0℃
Ara 0℃
Genel Bilgiler / Rehber

Çamlıhemşin, Doğu Karadeniz’in Rize ilinin 11 ilçesinden biridir. Eski adı Vicealtı olan şehir ilk zamanlarda Ardeşen’e bağlı bir bucaktı. 1960’larda ise belediye kurularak ilçe haline getirildi. Toplamda 885 metrekarelik bir alan kaplayan ilçenin yükseltisi 300 ila 700 metre arasında değişir. Bu alanın çoğunluğu ormanlarla kaplı, dağlık arazilerden oluşur. Denize kıyısı olmayan ilçenin güneyi yükseltisi 4.000 metreyi bulan Kaçkar Dağları ile çevrilidir. Kaçkar Dağları’nda doğal yollarla oluşmuş Büyük Deniz Gölü, Meterez Gölü, Yıldız Gölü, Dönen Gölü, Serincef Gölü ve Kara Göl gibi krater gölleri mevcuttur. Arazinin eğimli yapısı akarsuların karakterini belirler. 3000 metre yükseklikten aşağı rakımlara 70 km’lik bir yol kat eden ve bu sebepten ismini alan Fırtına deresi Çamlıhemşin’den merkezinden geçip Pazar-Ardeşen sınırından Karadeniz’e dökülür. İklimi her mevsim yağışlı olan tipik Karadeniz iklimidir ve kışları ılımandır.

 
Çamlıhemşin Rize’nin 11 ilçesi arasında nüfus itibari ile en tenha olan ilçelerdendir. Kilometrekareye 16 kişinin düştüğü ilçe 6 mahalle 27 köyden oluşur. Çamlıhemşin mevsimlik göç veren şehirlerimizdendir; kışın büyük şehirlere giden halk, yazın geri dönmektedir. İlçenin 7 köyü, Laz köyüdür ve Lazca konuşulmaktadır. Yörenin en eski ve yerli halkı olan Hemşinlilerin nüfusu da Lazlarla hemen hemen aynıdır. Yerli nüfusun temel geçim kaynakları ise çay tarımı, hayvancılık ve orman işleridir. Turizm, arıcılık, kültür balıkçılığı da gelişmekte olan geçim kaynaklarıdır.
 
Çam, gürgen, kestane ağaçlarından oluşmuş doğal ahşap malzemelerden yapılan Çamlıhemşin evleri yamaçlara yaslanmış, genellikle 2 katlıdır. Yapının alt katı hayvanlar için ahır olarak kullanılmakta iken üst kat dört veya altı odalıdır. Tuvaletler genellikle dışarda olan evlerin iki kapısı bulunur. Bulaşık, çamaşır yıkama yerleri ve tuvalet evin dışında olup bu kapılardan birinden geçerek ulaşılır. Bölgedeki eski evlerin çoğu yüzyıllıktır ve ahşap işçiliğinin en güzel örneklerini gösterir.
 
Çamlıhemşin’in kuşkusuz en turistik bölgesi ladin ve kayın ormanlarıyla kaplı Ayder Yaylası’dır. İlçenin güneydoğusunda bulunan Ayder, 1350 metre rakıma sahiptir. 1300’lü yıllarda kendilerine Halalı diyen Hemşinli bir halk tarafından kurulmuş Ayder Yaylası, kurulduğu dönemlerde dinlenme amacıyla kullanılmış bir alandır. Bu halk köylerinden kendi yaylarına doğru yola çıktıklarında Ayder’in kaplıcalarında dinlenirler, ekimden sonra tekrar kendi köylerine göç ederlerdi. Ermeni dilinde tarla anlamına gelen sözcüğün Hemşin lehçesindeki karşılığı olan Ayder ismi, günümüzde hiç tarlası olmayan Ayder Yaylası’nın isim kökenidir. Ayder’de büyükbaş hayvanlara kışlık yiyecek  depolamak amacıyla yazın çimenliklerin türküler eşliğinde biçilmesi Hodoç adı verilen bir gelenektir. Bu gelenek eskiler tarafından bilinen ancak yeni nesillerin değişen koşullardan dolayı uygulamadığı bir etkinlik olup genellikle Ayder’de gerçekleştirilirmiş ve bugün Hodoç günü olarak halk arasında söylenegelmiştir.
 
Osmanlı döneminde de şifalı suları ile bilinen Ayder, 1987 yılında turizm merkezi haline gelmiştir. Romatizmal hastalıklar, cilt hastalıkları ve kadın hastalıkları gibi bir çok hastalığa faydalı olduğu söylenen 250 metre derinlikten 50 derece sıcaklıkta çıkan bu kaynak suları çokça rağbet görmektedir. Bu sulardan tüketerek, havuza girerek ve ya banyo yaparak yararlanmak mümkündür. Ayder’de 50 kişi kapasiteli yan yana hazırlanmış havuzlar, dinlenme salonları, kabinler, fizik tedavi bölümü, basınçlı su kabinleri ve doktoru ile donanımlı bir tesis ziyaretçilerin hizmetine açılmıştır. Egzama, sedef ve farklı cilt hastalıkları olanlar Ayder’in şifalı sularını tercih ederken, bu kaplıcalarda görev yapmakta olan özel doktorlar da mevcuttur. Kaplıcalarda günde ikiden fazla banyo almanın da sakıncalı olduğunu belirtmekte fayda var.
 
Ayder’de kış şenlikleri ve yayla şenlikleri yapılmaktadır. Kışın Karraft ile kaymak, kanotsvi yarışlarını izlemek, kar üzerinde horon tepmek için kış şenliklerine mutlaka katılmalısınız. Ayder’in gelin tülü şelaleleri, dereleri, kaplıcaları, balı ve yemyeşil çimenleri ile insanı cezbeden ve kendine çeken bir doğası vardır. Ayder Yaylası’nın bir diğer dikkat çekici özelliği ise sıcakkanlı insanları, tulum sesleri ve Karadeniz’in tertemiz havasıdır. Ayder’de ayrıca kaplıca turizmi, Kaçkar tırmanışları, yayla yürüyüşü ve kamp gibi farklı aktiviteler de yapmak mümkün. Konaklamak içinse seçenek oldukça fazla. Özellikle ahşaptan yapılan tesisler bölgenin doğal dokusuna uygun olup çokça tercih edilmektedir. Bölgede ahşap yapılar desteklenmektedir çünkü son zamanlarda bölgenin doğal yapısının korunması için yasal düzenlemeler yapılmıştır.