salbutes2.jpg

Cancun yemekleri, alışılmış Meksika mutfağından farklılıklar göstermektedir. Yucatecan bölgesinde yer alan Merida’da, tüm bölgede olduğu gibi daha çok Maya kültüründen etkilenilmiş lezzetler görülmektedir. Ama tabi bazı yemeklerde Meksika, Karayipler, Avrupa ve Orta Doğu’nun izleri de yer almaktadır. Yemeklerde et, bakliyat ve sebzelerin yanı sıra Hindistan cevizi ya da ananas gibi tropikal meyveler de kullanılmaktadır. Ünlü yemekleri arasında hindi eti, marul, domates, avokado ve tortilla ile hazırlanan salbutes; gurme lezzet olarak anılan ve domuz eti edam peyniri ve domates sosu ile hazırlanan queso relleno; kızartılmış tortilla, tavuk ya da hindi etiyle hazırlanan çorba türü sopa de lima vardır.

Popüler restoranlar

El Mirador:Yerel lezzetleri tadabileceğiniz bu restoranda en popüler yemekler hindi yahnisi ve fasulyeli domuzdur.

La Fuente: Deniz kenarında yer alan bu klasik tarzda tasarlanmış kafe yerel halkın eşleri aileleri ya da arkadaşlarıyla bir araya gelmek için de çok tercih ettiği bir lokasyondur. Menüsünde yine yerel lezzetleri bulacaksınız.

Diğer restoranlar: Don Muchos’s, Yerba Buena del Sisal, Kiosco Verde, Restaurant Las Tinajas.

Bahşiş

Meksika’daki mekânlarda garsonlar bahşiş beklentisinde olmasa da hesabın yüzde 10’unu bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.