Chennai Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Madras olarak da bilinen Chennai, Hindistan’ın Tamil Nadu eyaletinin başkenti ve ülkenin en kalabalık beşinci kentidir.


seetheworldinmyeyes.com

Madras olarak da bilinen Chennai, Hindistan’ın Tamil Nadu eyaletinin başkenti ve ülkenin en kalabalık beşinci kentidir. Yeni Delhi ve Bombay’dan sonra Hindistan’ın en büyük üçüncü sanayi ve ticaret merkezi olan Chennai, aynı zamanda kültürel mirası, göz alıcı tapınak mimarisi, müzeleri ve eski anıtlarıyla da bilinir.

Şehre ilk olarak 1522 yılında Portekizliler gelmiştir. 1639 yılında ise İngilizlerin hakimiyeti altına girmiştir. 1600’lü yılların sonunda, İngiliz koloni döneminde, gelişim göstermeye başlayan Chennai, bu dönemde Madras ismiyle anılmakta idi. Hindistan bağımsızlığına kavuştuğunda ise şehrin ismi Chennai olarak değiştirilmiştir.

Devamını Oku

Chennai Nerededir?

Hindistan’ın Tamil Nadu eyaletine bağlı Chennai; ülkenin güneydoğusunda, Bengal Körfezi’nin Coromandel kıyısı üzerinde konumlanır.

Chennai Para Birimi

Chennai’da Hindistan Rupisi (INR) kullanılır. 100 Rupi yaklaşık 4.50 Türk Lirasına denk gelmektedir.

Chennai Resmi Dili

Hindistan’ın resmi dilleri Hintçe ve İngilizce'dir. Chennai’in bağlı olduğu Tamil Nadu eyaletinin resmi dili ise Tamilce'dir. 

Chennai Saat Farkı

Chennai (UTC+5.30) ile Türkiye (UTC+2) arasında 3 saat 30 dakika fark bulunmaktadır. Chennai, Türkiye’den 3 saat 30 dakika ileridedir. Türkiye’de saat 10.00 iken Chennai’da 13.30’dur.

Chennai Vize İşlemleri

Umuma mahsus, hususi ve hizmet pasaportu sahibi Türk vatandaşları Hindistan’a yapacakları seyahatlerde vize şartına tabidir. Diplomatik pasaport sahipleri ise 90 gün süreyle vizeden muaftır. 

Chennai Konsolosluk Bilgileri

Türkiye Cumhuriyeti Yeni Delhi Büyükelçiliği

 • Adres: 50-N, Nyaya Marg, Chanakyapuri New Delhi- 110021, INDIA
 • Telefon: 0091 11 2688 9053 / 0091 11 2688 9054 / 0091 11 2410 1921 / 0091 11 2687 2709
 • Resmi websitesi: yenidelhi.be.mfa.gov.tr

Chennai'a Nasıl Gidilir?

Chennai’a Bombay veya Yeni Delhi aktarmalı uçuşlarıyla gidebilirsiniz. Uçuş süresi ortalama 10 saattir. Ayrıca Dubai, Abu Dabi, Qatar ve Bahreyn aktarmalı Chennai uçuşlarını da tercih edebilirsiniz.

Chennai'da Nerede Kalınır?

Chennai'de her zevke ve bütçeye uygun bir konaklama seçeneği bulmak mümkündür. Şehirdeki ultra lüks konaklama seçenekleri; G N Chetty, T Nagar, Montieth, Cathedral, 1 GST, Binny ve Mahatma Gandhi caddelerinde konumlanır.

Devamını Oku

Chennai Şehir İçi Ulaşım


thebetterindia.com

Chennai’da şehir içi ulaşım tren, otobüs, rikşa ve taksi ile sağlanmaktadır. Toplu taşıma ücretleri Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri standartlarına göre son derece düşüktür.

Devamını Oku

Chennai Gezilecek Yerler


wikimedia.org

Hindistan ve Asya’nın turistik cenneti Chennai; kültürel mirası, Tamil gelenekleri, eşsiz tapınak mimarisi, müzeleri, anıtları ve Bengal Körfezi boyunca uzanan plajları ile büyüleyici bir kenttir.

Chennai gezilecek yerler:

San Thome Basilica (Aziz Thomas Bazilikası)


wikimedia.org

Aziz Thomas Bazilikası, Hz. İsa’nın 12 havarisinden biri olan ve milattan sonra 72 yılında Chennai’in hemen dışında ölen Aziz Thomas’ın mabedidir. 16. yüzyılda Portekizli kaşifler tarafından küçük bir kilise olarak inşa edilmiş ve 1893’te İngilizlerce Neo Gotik tarzda restore edilmiş; büyük bir bazilikaya dönüştürülmüştür. Heybetli Aziz Thomas Bazilikası günümüzde de Chennai’in en önemli dini mekanlarından biridir.

 • Adres: Kamarajar Salai, Kuil Thoppu, Mylapore, Chennai, Tamil Nadu 600004, Hindistan
 • Ziyaret saatleri: Her gün 07.00 – 21.00
 • Resmi websitesi için tıklayınız.

Big Mosque / Wallajah Mosque (Büyük Camii)


wikimedia.org

Wallajah Camii olarak da anılan Büyük Camii, 1795’te bölgede hüküm süren Wallajah ailesi tarafından inşa ettirilmiştir. Yapımında sadece granit kullanılan cami, iki minaresi, kemerli dış yapısı ve iç dekorasyonu ile oldukça ilgi çekicidir. Büyük Camii’nin şehrin önemli turistik noktalarından biri olmasının bir diğer sebebi ise; dönemin büyük İslam filozoflarından Maulana Abdul Ali Bahrul Uloom Efendi'nin mezarını içinde barındırmasıdır.

 • Adres: Wallajah, Chennai, Tamil Nadu 600014, Hindistan
 • Ziyaret saatleri: Namaz saatleri dışında günün her saati ziyarete açıktır.

Kapaleeswarar Temple / Kapaleeshwara (Kapaleeswarar Tapınağı)


ruggedanay.files.wordpress.com

Kapaleeswarar Tapınağı, Hinduizm mensubu olmayanların ziyaret etmelerine izin verilen sayılı tapınaklardan biridir. Güney Hindistan tapınak mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan Kapaleeswarar, 1250 yılında Lord Shiva’nın onuruna inşa edilmiştir. Göz alıcı heykelleri ile ziyaretçilerini büyüleyen tapınağın arka tarafında bulunan havuzlu bahçe, çeşitli dini bayram ve festivallere ev sahipliği yapmaktadır.

 • Adres: Vadakku Maada Veethi, Mylapore, Chennai, Tamil Nadu 600004, Hindistan
 • Telefon: +91 44 2464 1670
 • Ziyaret saatleri: Her gün 08.00 – 21.00
 • Resmi websitesi için tıklayınız.

Fort St. George and St. Mary's Church (Aziz George Kalesi ve Azize Mary Kilisesi)


wikimedia.org

Aziz George Kalesi, İngiliz koloni döneminde, 1640’ta İngilizler tarafından inşa ettirilmiştir. Bengal Körfezi’ne tepeden bakan etkileyici kale İngilizlerin ülkede inşa ettikleri ilk yapı olma özelliğine sahiptir. Aziz George Kalesi günümüzde Fort Museum’a (Kale Müzesi) ev sahipliği yapmaktadır. Kalenin içinde konumlanan bir diğer önemli yapı ise Azize Mary Kilisesi'dir. 1680’de inşa edilen kilise Hindistan’da ayakta kalan en eski Anglikan kilisesidir.

 • Adres: Rajaji Salai, Fort St George, Fort St George, Chennai, Tamil Nadu 600009, Hindistan
 • Ziyaret saatleri: Her gün 10.00 – 17.00 

 Government Museum (Hükümet Müzesi)


wikimedia.org

1851 yılında açılan Hükümet Müzesi, Güney Hindistan koloni dönemi mimarisinin en etkileyici yapısında konumlanır. 6 ayrı binada, 46 sergi ve galeriden oluşan müzenin en ilgi çekici bölümleri ise; Arkeoloji, Zooloji, Botanik, Jeoloji, Nümizmatik bölümleri, Bronz Galerisi, Çocuk Müzesi ve Sanat Galerisi’dir.

 • Adres: Pantheon Road, Beside Ashoka Hotel, Beside Government Maternity Hospital, Egmore, Chennai, Tamil Nadu 600008, Hindistan
 • Telefon: +91 44 2819 3238
 • Ziyaret saatleri: Cumartesi – Perşembe: 09.30 – 17.00 / Cuma: Kapalı
 • Giriş ücretleri: Tam 250 Rupi / İndirimli 125 Rupi
 • Resmi websitesi için tıklayınız.

National Art Gallery (Ulusal Sanat Galerisi)


vivaciousanushri.files.wordpress.com

Hükümet Müzesi içerisinde yer alan Ulusal Sanat Galerisi 1907 yılında ziyarete açılmıştır. Galeride, Hint sanatının eski ve yeni dönem eserlerini bir arada görmek mümkündür. Kırmızı kumtaşlarından inşa edilen yapı, büyüleyici bir atmosfere sahiptir.

 • Adres: Pantheon Street, Egmore, Chennai, Tamil Nadu 600008, Hindistan
 • Telefon: +91 44 2819 3238
 • Ziyaret saatleri: Pazartesi – Perşembe: 10.00 – 17.00 / Cuma, Cumartesi, Pazar: Kapalı
 • Giriş ücretleri: Tam 250 Rupi / İndirimli 125 Rupi
 • Resmi websitesi için tıklayınız.

Arignar Anna Zoological Park / Vandalur Zoo (Arignar Anna Hayvanat Bahçesi)


expatsinindia.org

Arignar Anna Hayvanat Bahçesi, Chennai şehir merkezinin 30 kilometre güneybatısında, Vandalur bölgesinde konumlanır. 1.500 metrekarelik alanda konumlanan bahçe, 170’den fazla türe ev sahipliği yapar ve Güney Asya’nın en büyük hayvanat bahçesi olma özelliğine sahiptir.

 • Adres: Vandalur, Near Crescent Auditorium, Chennai, Tamil Nadu 600048, Hindistan
 • Telefon: +91 44 2275 1089
 • Ziyaret saatleri: Her gün 09.00 – 17.00 / Salı: Kapalı

Valluvar Kottam (Valluvar Kottam Anıtı)


wikimedia.org

1976 yılında inşa edilen Valluvar Kottam anıtı, şehrin en önemli simgelerinden biridir. Anıt, ünlü şair ve düşünür Thiruvalluvar anısına inşa edilmiştir. 128 metre yüksekliğindeki yapı 4.000 kişi kapasiteli bir oditoryumu içinde barındırır.

 • Adres: 47, Valluvar Kottam High Road, Nungambakkam, Chennai, Tamil Nadu 600034, Hindistan
 • Telefon: +91 44 2817 2177
 • Ziyaret saatleri: Her gün 08.30 – 17.30

Parthasarathy Temple (Parthasarathy Tapınağı)


wikimedia.org

Parthasarathy Tapınağı, Alwar Azizleri tarafından milatta sonra 8. yüzyılda inşa edilmiştir ve Chennai’in en eski tapınağıdır. Güney Hindistan tapınak mimarisinin en güzel örneklerinden kabul edilen yapı, Lord Krishnu'ya adanmıştır. Tapınakta sabahın erken saatlerinde fillerin de katıldığı günlük ritüeller düzenlenmektedir.

 • Adres: Narayana Krishnaraja Puram, Triplicane, Chennai, Tamil Nadu 600014, Hindistan

Marina Beach (Marina Plajı)


wikimedia.org

12 kilometre uzunluğundaki büyük plaj, Chennai şehir merkezinin 6 kilometre güneyinde, Bengal Körfezi kıyısı boyunca uzanır. Marina Plajı, Hindistan’ın en büyük, dünyanın ise en büyük ikinci şehir plajı olma özelliğine sahiptir. Yılın her dönemi insanlarla dolup taşan plaj mükemmel bir dinlenme ve eğlence noktasıdır.

Chennai gezilecek yerler listesinin sonuna geldik, gezi rehberine buradan ulaşabilirsiniz.
 

Devamını Oku

Hint Mutfağı


chennaifoodguide.in

Chennai’da en sevilen Hint yemeklerinin başında; Hindistan cevizi, biber, zencefil, kimyon ve kişniş gibi çeşnilerle hazırlanan tavuk yemeği “biberli chettinad tavuğu” gelir. Adını Chennai’in eski isminden alan “Madras eti” de şehirde sıklıkla tüketilir. Chennai’da popüler olan diğer Hint yemekleri ise; Hint gözlemesi “parathas”, paça çorbası “paya”, “idly”, mercimek ve sebzeyle hazırlanan “sambhar”, bir tür pilav “tamarind rice”, “pongal”, dürüm çeşidi “masala dosa”, “poori masala”, “baji” ve “samosa”dır.

Chennai’da öğle ve akşam yemekleri thali usülünde tüketilir. Thali usülünde, yemekler çok gözlü büyük bir tabağın içerisinde çeşitli mezeler ile birlikte servis edilir.

Devamını Oku

Chennai Gece Hayatı


buzzintown.com

Chennai gece hayatı, Hindistan’ın diğer büyük kentleri Bombay ve Yeni Delhi’ye göre daha sönüktür. Yasaya göre, eğlence mekânları gece yarısından sonra kapanır. Bu nedenle gece hayatı kültürü çok gelişmemiştir ancak şehirde bar, pub ve gece kulübü gibi pek çok eğlence adresi bulunmaktadır. Chennai gece hayatının merkezi Anna Salai, Alwarpet, T'Nagar ve Nungambakkam bölgeleridir. En lüks gece kulüpleri ve diskolar Alwarpet, Anna Salai ve Nungambakkam bölgelerinde konumlanır. Mount, G.N Chetty, 100 Feet, Thirumalai Pillai, Sterling ve Valluvarkottam High caddeleri ise orta dereceleri kulüp ve barlara ev sahipliği yapar.

Devamını Oku

Chennai Festivaller


chennaiplus.net
 

 • Pongal: Ocak
 • Chennai International Film Festival: Ocak
 • Chennai Music and Dance Festival: Ocak
 • Holi Festival: Mart
 • Aruvathimoovar Festival: Mart – Nisan
 • Brahmotsavam Festival: Mart – Nisan
 • Madras Day: Ağustos
 • Vinayak Chaturthi: Eylül
 • Karthikai Deepam: Kasım – Aralık

Chennai Resmi Tatiller

 • Yeni Yıl – 1 Ocak
 • Hz. Muhammed’in Doğum Günü – 3 Ocak
 • Pongal – 15 Ocak
 • Thiruvalluvar  Günü – 16 Ocak
 • Cumhuriyet Bayramı – 26 Ocak
 • Paskalya – Mart/Nisan
 • Ugadi – 8 Nisan
 • Mahavir Jayanti – 19 Nisan
 • İşçi Günü – 1 Mayıs
 • Ramazan Bayramı
 • Bağımsızlık Günü – 15 Ağustos
 • Ganesh Ghaturthi – 5 Eylül
 • Mahatma Gandhi’nin Doğum Günü – 2 Ekim
 • Ayutha Pooja – 10 Ekim
 • Dussehra – 11 Ekim
 • Kurban Bayramı
 • Deepavali – 29 Ekim
 • Noel – 25 Aralık

Chennai Faydalı Bilgiler

 • Ambulans: 102
 • İtfaiye: 101
 • Polis: 100
 • Trafik Akış Yönü: Sol
 • Chennai Uluslararası Havalimanı: +91 44 2256 0551

Chennai Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type D / 250V / 5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 24.6oC
  • Şub 25.8oC
  • Mar 27.8oC
  • Nis 30.3oC
  • May 32.5oC
  • Haz 32.4oC
  • Tem 30.7oC
  • Agu 30oC
  • Eyl 29.6oC
  • Eki 28oC
  • Kas 26oC
  • Ara 24.8oC

Kısa Kısa

Ülke: Hindistan
Nüfus: 6.727.000
Resmi Dil: Hintçe / İngilizce / Tamilce
Para Birimi: Hindistan Rupisi (INR)
İklim: Tropikal İklim
Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 Gün
Big Mac Index: $ 1.89 (Türkiye $ 3.87)