Chinguetti Genel Bilgiler / Rehber

Chinguetti, Batı Afrika ülkesi Moritanya’nın kuzeyinde Adrar Platosu’nda yer alan antik bir şehirdir. Orta Çağ’ın önemli ticaret merkezlerinden biri olan kent mimarisi, çöl manzarası ve antik kütüphanesiyle ziyaretçilerin dikkatini çekiyor. Bir zamanlar İslam alimleri tarafından mesken edilen Chinguetti’deki çoğu yapı 13. Yüzyıla aittir. İnanışa göre kentin kuruluşu M.S. 777 yılına kadar uzanıyor. Bir zamanlar 200 bin kişinin yaşadığı bir metropol olan bu tarihi çöl kasabasında günümüzde 4 bin civarında insan yaşamaktadır. Eskiden geniş bir savan olan Chinguetti, 11. Yüzyıla gelindiğinde Berber kabileleri için bir ticaret merkezi haline gelmiştir. Kentin sade ve süslenmemiş mimarisi büyük ölçüde korunmuştur. Eski evlerin birçoğu kızıl taşlar ve çamurlarla yapılmıştır. Çöl atmosferinin zorlu koşullarına direnen Chinguetti, 1996’da UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine dahil edilmiştir. Kasabadaki antik kütüphanelerde yüzyıllar önce yazılmış el yazması kitaplar bulunmaktadır. Chinguetti’nin antik kütüphanelerinde 1300’den fazla el yazması Kuran’ı Kerim bulunmaktadır. Günümüzde birçok araştırmacı bu kaynaklardan faydalanmak için Chinguetti’yi ziyaret etmektedir. Yüzyıllar boyunca Mağripteki hacıların Mekke’ye gitmeden önce toplanma yeri olan kent, günümüzde terk edilmiş sessiz bir kasabayı andırmaktadır. Chinguetti Cuma Camisi, Moritanyalılar tarafından ülkenin ulusal sembolü olarak kabul edilir. Şehrin taş çitlerle kaplı kumlu sokaklarında dolaşırken zaman içinde kaybolmuş hissedebilirsiniz. Chinguetti Old Town bölgesinde çamur tuğla ve kumlardan yapılmış evlerin avlularında misafirperver şehir halkıyla bir çay içebilirsiniz. Chinguetti’de kalacak yer arıyorsanız burada otel bulunmadığını belirtmekte fayda var. Konaklamak için yerlilerin misafir evlerini tercih edebilirsiniz. Kasabayı en ilgi çekici kılan özelliklerinden biri de muhteşem yıldız manzaralarına sahip olmasıdır. Burada hava karardıktan sonra başınızı gökyüzüne çevirdiğinizde yıldızların büyük ve eşsiz manzaralarına şahit olabilirsiniz. Chinguetti’de restoran bulmak da mümkün değil. Yemeklerinizi konakladığınız evde yiyebilir veya hazır olarak kendiniz getirebilirsiniz.


 

Chinguetti Gezilecek Yerler

Ortaçağ’ın ticaret ve kültür merkezi Chinguetti’de gezilecek yerler sınırlı olmasına rağmen 700 yıllık Chinguetti Cami’yi ve binlerce el yazması kitaba sahip antik kütüphaneleri gezebilirsiniz. Chinguetti’de yapılacak aktivitelerin başında ise çölde deve yürüyüşleri geliyor.

Chinguetti Camii
Afrika’daki en eski camilerden biri olduğu tahmin edilen Chinguetti Camii, 13. Veya 14. Yüzyılda inşa edilmiştir. Bu antik yapının minaresi, İslam dünyasındaki en eski ikinci minaredir. Mimari olarak dört koridorlu bir dua odasına ve çift nişli sembolik bir kapıya sahip olan bu büyüleyici yapı tamamen topraktan yapılmıştır. Çölleşme tehdidine karşı yüzyıllardır ayakta duran camii, her yıl yağmur döneminden önce yerliler tarafından çamurlarla desteklenerek restore edilmektedir.

Kütüphaneler
Chinguetti Camii çevresinde çok sayıda eski kitap koleksiyonu görebilirsiniz. Bir zamanlar Afrika’daki İslami öğretilerin merkezi olan Chinguetti, bu dönemlere ait gerçekleri kütüphane raflarında saklamıştır. Bu çöl kasabasında Ortaçağ’dan bu yana pek çok şey değişmiştir ancak beş antik kütüphane orijinalliğini korumaktadır. Chinguetti’deki kütüphanelerde 1300’den fazla el yazması Kuran’ı Kerim bulunmaktadır. Kütüphanelerdeki kitapların büyük bölümünü dini kitaplar oluşturmaktadır. Batı Afrika’nın İslam tarihine bir yolculuk yapmak istiyorsanız Chinguetti’nin antik kütüphanelerini mutlaka gezin.

Chinguetti Camel Trekking
Chinguetti küçük bir kasaba olduğu için gezilecek yerler sınırlıdır. Ancak yapılacak çeşitli aktiviteler bulabilirsiniz. Bunlar arasında en popüleri deve yürüyüşleridir. Kasabanın batısındaki Atar şehri ile Chinguetti’de deve yürüyüşü turlarına katılarak çölde muhteşem günbatımı manzaralarına şahit olabilirsiniz. Çoğu deve yürüyüşü turları 3-7 gün sürmektedir. Dilerseniz günübirlik turlara da katılabilirsiniz ancak pek fazla yol alamayacağınızı bilmenizde fayda var. Eğer yavaş deve yürüyüşleri size çekici gelmiyorsa Atar’da 4x4 turlarına da katılabilirsiniz.

Chinguetti Nerede?

Chinguetti, Batı Afrika ülkelerinden biri olan Moritanya’nın kuzeyinde bulunan Adrar Bölgesi’nde yer almaktadır. Adrar Platosu üzerindeki bu antik kasaba, Atar şehrinin doğusunda yer almaktadır. Chinguetti, Moritanya’nın başkenti Nuakşot’a 524 km sürüş mesafesindedir.

Chinguetti’ye Nasıl Gidilir?


Türkiye’den Chinguetti’ye gidebilmek için öncelikle Moritanya’nın başkenti Nuakşot’a ulaşmanız gerekiyor. İstanbul’dan Nuakşot’a tek veya çift aktarmalı uçuşlar düzenlenmektedir. Tek aktarmalı uçuşlar minimum 10 saat sürerken, aktarmalar genellikle Tunus veya Fas üzerinden gerçekleştirilmektedir. Çift aktarmalı uçuşların süresi ise 24 saati bulabilmektedir. Chinguetti, Nuakşot’un 524 km doğusunda bulunmaktadır. Nuakşot’a vardıktan sonra toplu taşıma araçlarıyla önce Atar’a oradan Chinguetti’ye ulaşabilirsiniz. Adrar Bölgesi’nin başkenti olan Atar,  Chinguetti’den 1,5 saatlik sürüş mesafesindedir.

Chinguetti ile İlgili

Chinguetti Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 20.4oC
  • Şub 22.8oC
  • Mar 25.7oC
  • Nis 28.4oC
  • May 31.5oC
  • Haz 34.3oC
  • Tem 35.1oC
  • Agu 34.5oC
  • Eyl 33.7oC
  • Eki 30.8oC
  • Kas 25.7oC
  • Ara 21.1oC

Kısa Kısa