Christchurch Botanik Bahçesi

Christchurch Botanik Bahçesi (Christchurch Botanic Gardens) şehrin önemli turistik cazibe merkezlerinden biridir. Tarihi şehir bölgesinde yer alan botanik bahçesi 1863 yılında yapılmıştır. Bahçenin kuruluş hikayesi de bir hayli enteresandır. 1863 yılında evlenen İngiltere prensi Prens Albert ve Danimarka Prensesi Alexandra’nın evliliğini onurlandırmak amacıyla şu anda botanik bahçesinin yayıldığı alana bir İngiliz meşesi dikilir. Zaman içerisinde bu ağacın etrafında yapılan çiçeklendirme ve ağaçlandırma çalışmaları burayı zenginleştirir ve burası kendiliğinden bir botanik bahçesine dönüşür ve koruma altına alınır.

Şu anda botanik bahçesi 21 hektarın üzerinde bir alana yayılmaktadır. Hagley Parkı’na bitişiktir. Bahçede, Yeni Zelanda’ya endemik pek çok yerel ve egzotik bitki bulunmaktadır. Bunlara ek olarak bir kuş izleme noktası yapılmıştır. Burada yaşamakta olan ciddi sayıda bir orman güvercini popülasyonu vardır.

Bahçe içinde bulunan Rock Garden, yıl boyu çiçeklerini muhafaza eden türleri barındırmaktayken sadece erika ve kalluna çiçeklerine adanmış Erica Garden isimli bir bölüm de vardır. Bahçenin en dikkat çekici bölümü ise Rhododendron ve lilyumlara ve bunların türlerine adanmış bölümdür. Bir diğer dikkat çekici bölüm ise nilüferlerin bulunduğu

Water Garden isimli bölümdür.

a3c98-christchurch-botanic-gardens_l.jpg