Erivan’da Gezilecek Yerler

Erivan Sovyet döneminden kalma binaları, Arnavut kaldırımlı sokakları, parkları, müzeleri ve sanat merkezleriyle turistlerin ilgisini çekecek pek çok alan sunmaktadır.

Erivan’da görülmesi gereken diğer yerler

Hovhannes Tumanyan Müzesi, Martiros Sarian Müzesi, Yervand Kochar Müzesi, Ermenistan Ulusal Galerisi, Mavi Camii.

Ermenistan Tarih Müzesi

armenia-history-museum.jpg

Bronz Çağ döneminden önemli eserleri ziyaretçilerine sunan Ermenistan Tarih Müzesi’nde heykeller, özel sembol objeler, silahlar, kalkanlar, madalyalar gibi pek çok tarihi eser yer alıyor.

Halk Meydanı

img_0723.jpg

1990 yılında Halk Meydanı adını alan bu yer, 1924 yılında Mimar Alexander Tamanyan tarafından projelendirilip ve 1958 yılında tamamlanmıştır. Ortasında yer alan taş havuz alan, Ermenistan halısını simgelemektedir. Burada ayrıca müzik eşliğinde harika fıskiye gösterisi düzenlenmektedir.

Cafesjian Merkezi

ai422801.jpg

Uzun taş merdivenlerin dikkat çektiği bu sanat merkezi, şehrin en önemli kültürel alanlarından biridir. Erivan’ın 1920’lerde modernleştirilme döneminde planlanan 1980 yılında tamamlanmış olsa da, 1988 depreminde hasar görmüştür. Ardından Ermeni kökenli Amerikalı yardımsever Gerar Cafesjian’ın desteğiyle yeniden yaptırılmıştır. Alanda 2 adet bahçe galerisi ve 5 sergi alanı yer almaktadır.

Matenadaran

matenadaran-2.jpg

Erivan’ın en geniş ana caddesinin sonundaki tepede yer alan bu katedralimsi yapıda 23 bin adetten fazla el yazması kitap yer almaktadır. 1957 yılında yapılan alanın önünde Mashtots’un öğrencilerine kendi alfabesini öğrettiği görülen bir heykeli yer almaktadır. Bunun dışında 6 yazar ve bilim adamının da heykelleri bahçede görülebiliyor.