Gabon Mutfağı

poulet-nyembwe.jpg

Gabon mutfağı Afrika’ya özgü lezzetlerin Fransız mutfağı ile harmanlandığı oldukça özel bir mutfaktır. Senegal, Kamerun ve Kongo mutfağına özel tatların etkisinin görüldüğü Gabon’da et ve balık çokça servis edilmektedir. Sebze çeşitlerini farklı soslarla lezzetlendiren Gabonlular acı chili sosunu da yemeklerinde çokça kullanır. Ayrıca Fransa’ya özgü kruvasan ve baget ekmeği de ülkede çokça tüketilmektedir.

Ülkenin kırsal alanlarında yemekler daha basittir. Pirinci de yemeklerinde çokça kullanan Gabonlular maymun ve antilop eti de tüketirler. Ülkede en çok tüketilen yiyecekler arasında ağır ateşte pişirilmiş balık gelmektedir. Genelde levrek ya da kırmızı balık tüketen Gabonlular balığı, chili sos ile pişirip yanında pilav ya da kızarmış patatesle servis etmektedirler. Nyembwé adını verdikleri tavuk yemeklerini fındık yaprağı posasından hazırladıkları sosla servis eden Gabonluların en popüler tatlısı ise beignet adını verdikleri üstü şekerle kaplı donatlarıdır.

Alkol tüketimi yaş sınırının minimum 18 olduğu Gabon’un en meşhur yerel içkisi sarı renkli hafif birası Régabdır. Gabon’da bir restorana gittiğinizde sizden beklenen bahşiş ise yaklaşık yüzde 10 ile yüzde 15 arasındadır.