Gölbaşı ilçesinin kuzey tarafında bulunan Eymir Gölü, Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin sahip olduğu toprak sınırları içinde yer almaktadır. Tarih içinde su taşkınları sonucu birçok kez Mogan Gölü ile birleşen Eymir Gölü, açılan regülatör kapaklarıyla Mogan Gölü ile dönem dönem bağlanmıştır. Kışın gelmesi ve havanın soğumasıyla donmaya başlayan göl özellikle kışın oldukça ilgi çekmektedir.

Yaklaşık 4 metrelik bir derinliğe sahip olan göl, pek çok canlıya da ev sahipliği yapmaktadır.Aynı zamanda Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin de kürek takımına antrenman alanı olan Eymir Gölü birçok su sporu için kullanılmaktadır. Göl çevresinde çeşitli restoranlar ve büfeler bulunmaktadır.

Daha detaylı inceleyecek olursak Ankara’nın önemli doğa güzelliklerinden biri olan Eymir Gölü, kendine özel faunası ve florası ile görülmeye değer bir yerdir.

9 kilometrelik kıyı uzunluğuna sahip olan gölün ortalama derinliği 3.80 metredir. Göl çevresinde çok sayıda kuş türünü görmek mümkündür. Bunlar arasında en çok karşılaşabilecekleriniz sakarmeke, yeşilbaşlı ördek, elmabai patka ve bahri türleridir.

mogan-golu.jpg

Eymir Gölü’nün arazisi Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ne ait. Bu sebeple ODTÜ Spor Kulübü Kürek takımı çalışma alanı olarak kullanılıyor. Göl kenarında bir de takıma ait bir kayıkhane bulunuyor.

Eymir Gölü, güzel bir yürüyüş ya da bisiklet turu yaparak doğanın tadını çıkarmak isterseniz gitmeniz gereken yerlerin başında geliyor.

Eymir Gölü Piknik Alanı

Bu kadar güzel bir göl manzarası olur da piknik alanı olmaz mı? Elbette gölün çevresinde piknik yapılmasına olanak veren büyük bir alan bulunuyor. Piknik yapmanın yanı sıra kürek ve su sporlarına ve balık avlamaya da olanak sağlıyor. ODTÜ Spor Kulübü’nün kürek takımına ev sahipliği yaptığı için buraya dışarıdan gelen kişiler için de kürek kursları verilebiliyor. Önce kürek kursuna katılıp, daha sonra eşsiz göl manzarası içerisinde dingin ve huzurlu zaman geçirebilirsiniz.

Gölün çevresinde bir şeyler atıştırabileceğiniz kafeler ve büfeler de mevcut. Ateş yakılmadığı sürece ise piknik yapmak serbest. Ayrıca envai çeşitte yer alan kuşları seyretmek için bir gözleme evi de bulunuyor ancak kışın kapalı olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Alanda yemek çeşidi olarak balık, köfte ya da sucuk gibi alternatifler bulmak mümkün. Izgarada pişen yiyecekler, salatayla ekmek arası sunuluyor. Fiyatlar da yaklaşık olarak 10 ila 20 lira arasında değişiyor. Restoranlarda yöresel Ankara yemekleri ve Türk mutfağından yemek menüleri de bulabilirsiniz. Ev yapımı mantı, gözleme ve Amasya semaverlerinde çay için burayı tercih edebilirsiniz. Doğaya ve göle kendinizi kaptırınca iştahınız açılacak yedikçe yiyeceksiniz. Kilo alma korkunuz varsa yemek sonrası hemen bir yürüyüş tavsiye edebiliriz. Burada yemek de gezmek de çok keyifli olacak.

Eymir-G%C3%B6l%C3%BC-91-681x333.jpg

Eymir Gölü Kahvaltı

Eymir Gölü kahvaltı için de iyi bir tercih olacaktır. Dilerseniz yanınızda termosunuzu, kahvaltılıklarınızı götürüp göl kenarına bir kahvaltı masası kurabilirsiniz. Mevsim kışsa ve donmuş bir göl manzarasında kahvaltı etmek isterseniz kafeteryalar beklentinizi karşılıyor. Mekanların yaz günü dışarıda bulunan masaları, kış için ise şark usulü döşenen odaları misafirlerine farklı konseptler sunuyor. Pazar günleri 10.00’da başlayan brunch hizmetleri 13.00’e kadar devam ediyor. Restoranlar 23.30’a kadar misafirlere hizmet veriyor.

Eymir Gölü Bisiklet Kiralama

Eymir Gölü ve çevresindeki yemyeşil alana gittiğinizde bisiklet kiralayabiliyorsunuz. Göl kenarında bisikletle gezerken keyif dolu zaman geçirebilirsiniz. Bisikletler Gölbaşı Eymir Gölü girişinden kiralanabiliyor. Siz de buraya gittiğinizde beğeneceğiniz bisikleti yol arkadaşı olarak seçebilirsiniz. Kiralama yapan dükkanda gün ve saat sınırlaması bulunmaması da işin diğer güzel tarafı. Bisiklet kiralamanın saatlik ücreti15 lira olarak belirlenmiş. Grup halindeki bisiklet turları için indirim şansınız da var. 20 kişiden fazlaysanız bisikletleri indirimli kiralayabiliyorsunuz.

Eymir Gölü Giriş Ücreti

Eymir Gölü’ne herkes ücretsiz olarak girebiliyor. Ancak aracınızla gelecek olursanız giriş kartı çıkarmanız gerekiyor. Aracınız için ödeyeceğiniz fiyat ise ODTÜ Döner Sermaye tarafından belirleniyor. Hafta sonu uygulamasının yapıldığı Nisan-Kasım ayları arasında hafta sonu ve resmi tatil günlerinde 07.00-19.00 saatleri arasında özel araç girişine izin verilmediğini belirtelim. Kartsız olmanız durumunda bölgeye araçsız olarak giriş yapabiliyorsunuz. Ama bisikletiniz varsa bu mesafe sorun olmayacaktır. Girişten sonra yürüyerek yaklaşık 15-20 dakika sonra göl kenarına varabiliyorsunuz.

Eymir Gölü Giriş Kartı

Eymir Gölü giriş kartı ODTÜ’nün girişinden temin edilebiliyor. Misafirler Eymir Gölü giriş kapılarında görevli tarafından bilgi formunu (Adı Soyadı, Araç Plakası ve İletişim Numarası) doldurarak 05.00-22.00 saatleri arasında her gün araçlarıyla giriş yapabiliyorlar.

Eymir Gölü Ziyaret Saatleri

Her gün: 05.00 – 22.00

Eymir Gölü Ulaşım

Toplu taşıma araçları ile ulaşım: Toplu taşıma araçları ile ulaşım sağlayabilmek için ODTÜ’ye giden bütün dolmuşları kullanabilirsiniz. Kapı girişlerini açıklayacak olursak Doğu kapısından girmek isterseniz İmrahor Vadisi, Mühte Köyü’nden giriş yapmanız mümkün. Batı kapısından giriş yapmak isterseniz Gölbaşı'nda bulunan polis lojmanları ve Tedaş lojmanları arasındaki yoldan girebilirsiniz.

Özel araç ile ulaşım: Özel aracı ile gitmek isteyenler doğu kapısı için İmrahor Vadisi, Mühte Köyü’nden, batı kapısı için Gölbaşı polis lojmanlarının yanından ulaşabilirler.