Limasol Hakkında Bilinmesi Gerekenler

limassol-coast-4.jpg

Limasol ya da diğer adıyla Leymosun, Güney Kıbrıs'ta adanın en güneyinde yer alan bir şehirdir. Ayrıca Kıbrıs Cumhuriyeti’nde bulunan Limasol Bölgesi’nin de merkezidir. Bir liman kenti olan Limasol, adanın en büyük ikinci şehridir. Kendi adını verdiği körfezin kıyısına kurulmuştur.

Güney Kıbrıs, uluslararası tanınırlığı itibariyle Kıbrıs Cumhuriyeti, Kıbrıs Adası'nda Türkiye, Birleşik Krallık ve Yunanistan'ın garantörlüğü altında, Türk ve Rum ortaklığında kurulan fiilî olarak adanın güneyini yöneten devlettir. Akdeniz'in Avrasya'ya yakın bölgesinde ada devleti olarak bulunur. Kuzeyinde Türkiye, doğusunda Ortadoğu, güneyinde Mısır ve batısında Yunanistan ile deniz komşusudur.

Cyprus-Limassol-Marina-2.jpg

34.87 kilometrekarelik yüzölçümüne sahip Limasol şehrinde 101.000 kişi yaşamaktadır. Ancak turizmin gelişmiş olduğu şehirde özellikle yaz aylarında bu sayı fazlasıyla artmaktadır. Şehre hakim olan Akdeniz iklimi sayesinde yaz mevsimi Nisan-Kasım ayları olmak üzere tam 8 ay sürer. Ve bu sayede Limasol her yıl binlerce turist çekmektedir.

Turizm, şehir ve hatta ülke ekonomisinde de önemli bir yere sahiptir. Plaj kıyısında çok sayıda lüks otel bulunmaktadır. Ekonomisinde etkili olan diğer bir öğe ise şarap üretimidir. Şarap üretiminin önemi festivallere de yansımıştır. Her yıl Eylül ayında Şarap Festivali düzenlenir. Ziyaretçiler, bölgenin en güzel şaraplarını tatma fırsatı yakalar.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=nK16OKkKgbQ