Haifa’da Gezilecek Yerler

Haifa, Akdeniz kıyısındaki muhteşem konumu, parkları, tarihi binaları ve heykelleri, geniş caddeleri ve yürüyüş yollarıyla gezginlerin uğrak noktası.

Haifa’da görülmesi gereken diğer yerler

Hecht Müzesi, Hayvanat Bahçesi, MadaTech, Eshkol Kulesi, Haifa Şehir Müzesi, Al-Jarina Camii.

Bahai Bahçesi ve Tapınağı

Bahai-Gardens.jpg

Haifa’da yerli ve yabancı turistin en çok ilgisini çeken yer Bahai Bahçesi ve Tapınağı’dır, desek yanlış olmaz. Adını, tek tanrılı bir din olan Bahailik’ten alan bu turistik alan, aynı zamanda Bahai Dünya Merkezi’ni de içinde barındırmaktadır. Tapınağın içerisinde, 1844 yılında kendisini “Bab” (Tanrı’ya açılan kapı) olarak tanıtan ve Bahailik’i yayan Mirza Al Mohammed’in mezarı bulunmaktadır. Günümüzde ise tapınağın, mezarın ve bahçelerin bulunduğu alan UNESCO tarafından Dünya Mirası Sit Alanı olarak korunmaktadır.

Stella Maris Carmelite Manastırı

Stella-Maris-Monastery.jpg

1836 yılında inşa edilen manastırın duvarlarında Isaiah ve Ezekiel peygamberlerinin yaşamlarına dair resimler görülmektedir. Manastırın girişinde küçük bir müze de yer almaktadır. Manastıra, şehrin içinden kalkan teleferikle ulaşmak mümkündür.

Plajlar

13961670605_2e4c9de772_b.jpg

Akdeniz kıyısında yer alan Haifa’da iki plaj mevcuttur. Bunlar arasında en çok tercih edilen, BatGalim Plajı’dır. Özellikle su sporlarıyla ilgilenenler burayı tercih etmektedir. Deniz tatili yapıp, güneşlenmeyi sevenlerse Hof HaCarmel Plajı’nı tercih etmektedir. Her ikisinde de ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz kafe, şezlong, tuvalet gibi hizmetler mevcuttur.

Mane Katz Müzesi

IMG_6969-1.jpg

Litvanya Yahudisi olan Ukraynalı sanatçı Mane Katz’ın resim ve heykellerinin görülebildiği müze, Carmel’de Ye’fe Nof Sokağı’nda yer almaktadır. Sanatçının Musevilikle ve antika ile koleksiyonları da müzede sergilenmektedir.

Ursula Malbin Heykel Parkı

overview-of-sculptures.jpg

Şehrin merkezinde yer alan Ursula Malbin Heykel Parkı, adından da anlaşılacağı üzere yaşamının bir bölümünü İsrail’de geçirmiş olan Alman sanatçı Ursula Malbin’in heykelleriyle süslüdür. Şehrin yorgunluğunu atıp dinlenmek ya da piknik yapmak için sanatla dolu harika bir parktır.