Halkidiki Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yunanistan’ın kuzeyinde yer alan Halkidiki Yarımadası, Ege Denizi’ne uzanan üç parmaklı bir el görünümündedir. Bu parmaklardan ilk ikisi olan Kassandra ve Sithonia, kalabalıkları keyifli plajlarına çeken, türlü doğal güzelliklere ve eğlenceli mekanlara sahip turistik bölgelerdir. Üçüncü parmak olan gizemli Athos ise, “Aynoroz Özerk Bölgesi” olarak da bilinen bir keşiş cumhuriyetidir. Buraya erişim özel izin alınarak ve tekne ile mümkündür. Yalnızca erkek ziyaretçileri kabul eden Athos’ta 1800 papaz yaşamaktadır.

Selanik’e en yakın bölge Kassandra’dır. Güzel plajların yanı sıra; diğer bölgelere kıyasla daha eğlenceli bir gece hayatı vardır burada. Sithonia ise kamp alanları, saklı mağaraları ve temiz denizi ile ziyaretçilerine daha sakin bir atmosfer sunar.

Halkidiki, Selaniklilerin yazı geçirmek üzere kıyı köylere gelmeye başladığı 1950’lerden beri popüler bir yaz tatili merkezidir. 1970’lerde yaşanan büyük turizm patlamasıyla birlikte bölge tam bir turizm cenneti haline gelmiştir.

Halkidikizeytinyağı ve zeytin üretimi ile dikkat çeker. Burada üretilen şaraplar da, meraklılarının favorileri arasındadır. Yunan mitolojisinde sıkça adı geçen Halkidiki’nin geçmişi M.Ö. 8. yüzyıla dek uzanır.Roma, Bizans ve Osmanlı gibi parlak imparatorlukların yönettiği bölgede onlarca antik kent, müze, kilise ve manastır bulunmaktadır.