Bangalore Hakkında Bilinmesi Gerekenler

stone-879133_960_720.jpg

Resmi adıyla Bengaluru olarak bilinen Bangalore, Hindistan’ın en büyük şehirleri arasında 3. sırada yer alır. Hindistan’ın en kalabalık şehirlerinden olan Mumbai ve Delhi’den sonra, giderek artan nüfusu ile en kalabalık 3. şehri unvanına sahip olan Bangalore, aynı zamanda Silikon Vadisi unvanını alabilecek özellikte bir şehirdir. Bu unvanı almasının nedeni ise bilgi teknolojileri dalında araştırma ve geliştirme yöntemleri olarak her geçen gün daha fazla ileri gitmeleri ve farklı tarzda modern teknolojiler geliştirmeleridir. Sadece bilgi teknolojileri dalında ilerleme göstermeyip, aynı zamanda rock müzik sermayesine de ayrı bir katkı sunan Bangalore şehri uluslararası müzik konserleri sermayeleri için en önde gelen şehirlerden biridir. Hindistan’ın Karnataka eyaletinin başkenti olan Bangalore, şehrin içi tamamen yeşilliklerle kaplı olduğu ve tepelerinin ardından büyük nehirler geçtiği için “Garden City of India” olarak da anılır.

Güney Hindistan’ın Deccan Yaylası adlı bölümünde konumlanan Bangalore, deniz seviyesinden 3.000 fit yüksektedir.

1537’de, ilk kurulduğu zamanlarda Vijayanagara İmparatorluğu’nun yönetiminde olan Bangalore şehri, zamanla İmparatorluk’tan kurtulup bağımsızlığını ilan etmiştir. Şehrin en ünlü tapınaklarından biri olan Gavi Gangadhareshwara Tapınağı’nı kentin kurucusu olan Kempe Gowda I bağımsızlıklarını ilan ettikten sonra burada kendi elleri ile inşa etmiştir. Fakat yeterince güçlenemeyen bu şehri birçok krallık zaman içerisinde tekrar tekrar ele geçirmiş ve bağımsızlıkları çok kısa sürmüştür. 50 yıl boyunca Marienler’in yönetiminde olan bu şehri, 1638 yılında Moğol İmparatorluğu ele geçirip Mysore Krallığı’na satmıştır. Mysore zamanında oldukça gelişen şehir, daha sonra bu krallığın başkenti haline dönmüştür. Hindistan’ın bağımsızlık hareketinin önemli bir parçası olan Bangalore’de, 1927’de ve 1934’te Mahatma Gandhi iki büyük toplantısını düzenlemiştir. 2006 yılında ilk kez resmi ismini alan bu şehir, günümüzde de hız kesmeden bilgi teknolojisi ve ticaret konularında gelişmeye devam etmektedir.

Genellikle düzlüklerden oluşan bu şehrin batı kısmında tepeler yer almaktadır. Tepelerin aralarından büyük nehirler geçmesine rağmen şehir merkezinden geçen büyük bir nehir yoktur fakat Arkavathi adlı tepelerin arasından geçen büyük nehrin küçük bir kolu olan Vrishabhavathi Nehri’ni şehir boyunca görmek mümkündür. Bangalore’nin kanalizasyonunun büyük bir kısmını taşıyan bu nehir, 1992’de yapılan bir sistem ile şehrin çevresindeki 5 arıtma sistemi ile bağlanmıştır.

Özellikle soğuk kış aylarından sıkılan gezginler için Bangalore iyi bir şehir olacaktır. Tropikal iklim sayesinde sıcaklığın yıl boyunca çokça yüksek olduğu bu şehirde en soğuk kış aylarında bile 20 derece sıcaklığı hissedebilirsiniz. Tropikal iklimin kuru ve sıcak havasını keskin bir şekilde deneyimleyeceğiniz bu şehirde yoğun sıcak hava, alışık olmayanlar için rahatsızlık verici olabilir.

Hindistan’ın en hızlı büyüyen şehri olarak anılan Bangalore, Hindistan Bilim Enstitüsü, Hindistan Yönetim Enstitüsü, Ulusal Moda Enstitüsü, Ulusal Tasarım Enstitüsü gibi birçok AR-GE çalışmalarının yapıldığı kurumları da içinde barındırmaktadır. Elektrik elektronik, uzay ve havacılık konularında da birçok devlet kurumunu içinde barındıran Bangalore, ayrıca Kannada Film Endüstrisi’ne de ev sahipliği yapmaktadır.

Gelişen teknolojileri ve bilime olan düşkünlüklerinin yanında eğlenmeyi de seven bir şehir olan Bangalore’de yılın neredeyse her ayında farklı festivaller ve etkinlikler düzenlenir. Birçok dans gösterilerinin, müzik dinletilerinin ve film gösterimlerinin olduğu sanat festivallerini bu şehirde görmek mümkündür. Aynı zamanda edebiyata, yazının gelişimine ve birçok dilde yazılan eserlere uzun yıllar boyunca önem verilen şehirde bu eserlerin sergilendiği edebiyat festivallerine de rastlayabilirsiniz. Çizgi film sanatına ve karikatüristlere de önem verilen bir şehir olmasıyla beraber birçok karikatür galerisini de bu kentte görmek mümkündür. Ülkenin tüm kentlerine yayılan Holi Festivali, en parlak ve renkli festivallerden biridir. Kutsal Bahar ve Aşk Festivali denilen bu festival mart ya da nisan aylarında kutlanır. Kadalekai Parishe adlı festival ise yerel çiftçilerle birlikte geleneksel bir etkinlik olan Boğa Tapınağı ziyaretine katılabileceğiniz bir festival olacaktır. Yerfıstığı Festivali diye de bilinen bu festivalde, yerfıstığı dışında çeşitli geleneksel ürünler de sergilenmektedir.

Tarihî geçmişi oldukça serüven dolu ve karmaşık olan bu şehirde birçok tarihî bina ile karşılaşacaksınız. Oldukça fazla saraya ve tapınaklara ev sahipliği yapan bu şehirde, doğa ile baş başa kalmak isteyenler için de yemyeşil doğa parkları ve bahçeleri mevcuttur. Tek kötü yanı trafik olan bu şehrin, sık sık kitlenen yollarına ve seyahatiniz boyunca duyacağınız korna seslerine maruz kalabilirsiniz.

Tanıtım Videosu: