Bangalore Hakkında Bilinmesi Gerekenler

stone-879133_960_720.jpg

Resmi adıyla Bengaluru olarak bilinen Bangalore, Hindistan’ın en büyük şehirleri arasında 3. sırada yer alır. Hindistan’ın en kalabalık şehirlerinden olan Mumbai ve Delhi’den sonra, giderek artan nüfusu ile en kalabalık 3. şehri unvanına sahip olan Bangalore, aynı zamanda Silikon Vadisi unvanını alabilecek özellikte bir şehirdir. Bu unvanı almasının nedeni ise bilgi teknolojileri dalında araştırma ve geliştirme yöntemleri olarak her geçen gün daha fazla ileri gitmeleri ve farklı tarzda modern teknolojiler geliştirmeleridir. Sadece bilgi teknolojileri dalında ilerleme göstermeyip, aynı zamanda rock müzik sermayesine de ayrı bir katkı sunan Bangalore şehri uluslararası müzik konserleri sermayeleri için en önde gelen şehirlerden biridir. Hindistan’ın Karnataka eyaletinin başkenti olan Bangalore, şehrin içi tamamen yeşilliklerle kaplı olduğu ve tepelerinin ardından büyük nehirler geçtiği için “Garden City of India” olarak da anılır.

Tanıtım Videosu: 

Devamını Oku

Bangalore ile İlgili

Bangalore Nerededir?

Güney Hindistan’ın Deccan Yaylası adlı bölümünde konumlanan Bangalore, deniz seviyesinden 3.000 fit yüksektedir.

Bangalore’a Nasıl Gidilir?

lenovoa1000img20170304170617.jpg

Bangalore’a Türkiye’den ne yazık ki direkt uçuş bulunmamaktadır. Doha ya da Dubai gibi yerlerden aktarmalı bir şekilde buraya ulaşabilirsiniz. Bangalore’da Kempegowda Uluslararası Havalimanı mevcuttur.

Bangalore’a Ne Zaman Gidilir?

airport-190947_960_720.jpg

Tropikal iklime sahip olan Bangalore şehrinde sert ve kuru sıcak hava dalgaları etkilidir. Bu yüzden kışın en soğuk aylarda bile sıcaklık en az 20 derece yüksekliğinde kalır. Hem sıcaklığın orta seviyelerde hem de yağışın çok fazla olmadığı mart-nisan-mayıs ayları şehri gezmek için en uygun zamanlardır. Gündüz vakitleri herkesin sokaklarda olduğu bu şehirde gece yürüyüşlerinizde dikkatli olmanız gerekebilir çünkü gündüz vakitlerinde kent ne kadar haraketli ve sesli ise gece yarısından sonra herkesin evlerine çekilmesiyle kent terkedilmiş bir görüntü sunar.

Özellikle şunu söylemek gerekir ki hava koşullarından bağımsız olarak Bangalore her ay düzenli olarak birbirinden aktif ve eğlenceli festivaller düzenler. Yağışlara ve havanın sıcağına aldırmaksızın bu şehre gittiğiniz herhangi bir ayda çok eğlenceli vakitler geçirebileceğiniz birbirinden farklı festivaller bulabilirsiniz. Hindistan’ın baştan sonra her bir kentinde kutlanan Holi Festivali, en parlak ve renkli festivallerden biridir. Kutsal Bahar ve Aşk Festivali denilen bu etkinlik mart - nisan aylarında kutlanır. Kentin tüm sokaklarının rengârenk olduğu bu festival zamanında orada bulunursanız yanınıza yedek kıyafet almayı unutmayın ki, akşam yerel halk ile birlikte yenilen geleneksel tatlı ve turtalara rengârenk gitmek durumunda kalmayın.

Eğer şehre kasım ayında gidilecekse de Kadalekai Parishe adlı etkinliğe katılıp yerel çiftçilerle birlikte geleneksel bir etkinlik olan Boğa Tapınağı ziyaretine katılabilirsiniz. Yılın sadece 2 günü süren bu festivalde yer fıstığının bereketi konu edilir ve nimet arayışı için geziler düzenlenir.

Bangalore’da Nerede Kalınır?

bangalore-470466_960_720.jpg

Bangalore’de kalmanız gereken en önemli nokta şehir merkezine yakın olan ve ulaşıma rahatça erişebileceğiniz noktalardır. Bu sayede hem şehir merkezindeki eğlenceleri kaçırmamış hem de gideceğiniz yerlere kolayca erişmiş olacaksınız. Hindistan otellerinin temel özelliklerinden biri mutfaklarının oldukça çeşitli olmasıdır. Hangi otelde kalırsanız kalın, damak tadınıza uygun bir lezzet bulmanız zor olmayacaktır. Şehir merkezine yakın olan birkaç otel aşağıda sunulmuştur.

Howard Johnson Bengaluru Hebbal şehrin hem sıra dışı hem de en modern binalarından biri olma özelliğine sahiptir. Dışarıdan bir gökdelen görüntüsü veren bu bina, aynalı panellerle kaplı olduğu için güneş ışınlarıyla birlikte gündüzleri mavi renge döner. Otelin iç mekânı ahşap ve camlardan oluşurken çok şık ve sanatsal bir aydınlatma ile dekore edilmiştir. Şehir merkezine 6 kilometre uzaklıkta olan bu otel, havaalanına 35 dakika uzaklıkta olup otelden Bangalore Sarayı’na 13 dakikada yürünebilmektedir. Arabayla 20 dakikada Isckon Tapınağı’na ulaşabileceğiniz gibi, yine arabayla 50 dakikada Bannerhatta Milli Parkı ve Hayvanat Bahçesi’ne gidilebilir. Ayrıca bu otelin mutfağında Hint, Çin ve Avrupa mutfaklarından lezzetler tadabilirsiniz.

Sheraton Grand Bangalore Hotel at Brigade Gateway şehir merkezine 4 kilometre uzaklıkta bulunan bu otelin en büyük özelliği, Dünya Ticaret Merkezi’ne çok yakın olması ve şehrin en büyük ve ünlü alışveriş merkezi olan Orion Mall’a asma bir geçit ile erişim kolaylığı sağlamasıdır. Bu otelin tur şirketlerinden birini ayarlayıp şehri rehber aracılığı ile gezebilir, otelin mutfağında Orta Doğu yemekleri ve İtalyan mutfağını tadabilirsiniz. Ayrı bu otel, Tipu Sultanı’nın Yaz Sarayı’na 8 kilometre ve Bangalore Sarayı’na 2 kilometre uzaklıkta olduğu gibi, Bangalore Golf Kulübü’ne de 4 kilometre uzaklıktadır. Otel ile havaalanı arasında 31 kilometre mesafe olmasına rağmen şehrin tren istasyonuna 5 kilometre yakınlıktadır.

Jayamahal Palaca Hotel şehir merkezine 2,1 kilometre uzaklıkta olup dıştan görünümü tam bir Hint sarayını andırır. Otel, Majestic Otobüs Terminali’ne 4 kilometre uzaklıkta olup Bangalore City Junction Tren İstasyonu’na 5 kilometre uzaklıktadır. Havaalanı’na 35 kilometre uzaklıkta olan bu otel, Vldhan Soudha, MG Road ve Brigade Yolu ile aralarında 3 kilometre vardır. Bu otelin restoranlarında ise dünya yemeklerinin birçok çeşidini bulmak mümkün.

Hotel Ekaa ise şehir merkezine 10 kilometre uzaklıkta olmasına rağmen, ilgi çekici görünümü ile Bangalore şehrine gelen misafirler tarafından oldukça tercih edilen bir otel olmaktadır. Bu otel için ilk başta söylenmesi gerek şey, ilginç dış görünümünün arkasında daha ilginç bir iç tasarımının olmasıdır. Freddy’nin evi olarak bilinen bu otelde, sürekli Freddy Krueger hikâyeleri duyacağınız gibi, barlarda, duvarlarda ve otel odalarında birbirinden korkunç resimler bulabilirsiniz. Otelin içi parlak resimler ve korku filmlerinden kareler içermektedir. Bangalore geziniz sırasında yaşayacağınız ilginç olayların yanında bu otelde kalmak da ayrı bir serüven yaşatacaktır. Bengaluru Uluslararası Havalimanı’na 46 kilometrelik bir mesafede bulunan bu otel, Majestic Otobüs Durağı’na ve Bangalore Şehir Tren İstasyonu’na 15 kilometre mesafededir.

Bangalore Gezilecek Yerler

Bangalore’nin tarihî geçmişi oldukça karışık ve serüven dolu olduğu için şehir saraylarla doludur. Bu şehre ilk geldiğinizde gözünüze çarpacak olan saraylardan sonra, dini merkezler, tapınaklar ve botanik bahçeleriyle de karşı karşıya kalacaksınız. Şehirde eski yapılar olarak birçok tarihî eser ziyareti yapabileceğiniz gibi birçok modern yapıyı da ziyaret edebilirsiniz. Bilgi teknolojileri konusunda bir “Silikon Vadisi” sayılan bu şehir, modern yapıları ile de öne çıkmaktadır. Ayrıca, şehir yapılarına takılıp kalmak istemiyorsanız da Ulsur Gölü’nün kıyısı boyunca yapacağınız tekne gezintisi ile şehrin doğal güzelliklerini yavaşça inceleyebilirsiniz.

Bangalore Gezilecek Yerler

Doğal ve tarihi güzelliklerle donanmış Bangalore şehrinde tarihî yapılarla birlikte doğayı da aynı anda izleme keyfini çıkarabilirsiniz. CubbonParkı özellikle gezilmesi gereken yerlerin başında gelir çünkü 300 hektarlık bir alanı kaplayarak çiçekleri ve yemyeşil doğasıyla büyülemesinin yanında içinde barındırdığı heykel, kütüphane, devlet daireleri ve müzeleriyle de oldukça dikkat çekicidir. Aynı şekilde Lalbaghe Botanik Bahçesi de eşsiz doğasıyla dikkat çekerken dünyanın çeşitli ülkelerinden getirilen bitkileri de inceleme fırsatı sunmaktadır. Tipu Sultan’ın Yazlık Sarayı ise yapımı 10 yılda tamamlanan bir saraydır ve sarayı gezmek isteyenlere zarif bir görüntü şöleni sunmasının yanında içerisindeki müze ile de geçmişini anlatmaktadır. Şehrin kalbinde konumlanan Bangalore Sarayı İngiltere mimarisinin özelliklerini taşır. Gotik mimari özelliklerini de taşıyan bu sarayda birçok kültürel aktiviteler düzenlenmektedir. Vidhana Soudha ise bir yasama meclisi binası olup granitten yapılmış görkemli bir binadır. Güney Hindistan’ın en iyi eğlence parkı unvanına sahip Wonder La Eğlence Parkı içerisinde çok çeşitli aktiviteler barındıran uluslararası standartlara uygun bir parktır. Sri Radha Krisha Tapınağı olarak da bilinen Iskon Tapınağı bazı bölgeleri altından yapılmış bir tapınak olup Radha ve Krisha tanrılarına adanmıştır. Gavi Gangadhareshwara Tapınağı ise Hindistan’ın en eski tapınaklarından biridir. Bu tapınak ilginç bir efsaneye sahiptir ve içerisinde gizli bir tünel bulunur. The Art of Living International Centre ise gerçekten yaşayan bir manevi kültür merkezidir. Çeşitli yoga ve meditasyonlar yapılan bu yere her yıl 1 milyondan fazla ziyaretçi gelmektedir. Son olarak da Infant Jesus Shrine yani Bebek İsa Mabedi bir Roma Katolik kilisesi olup evrensel bir dua merkezidir.

Listede adı geçen yerlerle ilgili bilgiler aşağıda mevcuttur.

Devamını Oku

Bangalore Şehir İçi Ulaşım

rickshaw-2158447_960_720.jpg

Kempegowda Uluslararası Havalimanı’ndan şehir merkezi yaklaşık 35 kilometre uzaklıktadır. Havalimanından çıkınca hemen solda beyaz renkte olan havalimanı taksileri vardır. Burada dikkat etmeniz gereken nokta, taksi parası üzerine bir de taksinin geçtiği gişenin parasıdır. Taksimetrede yazan ücretin haricinde yaklaşık 125 rupi gişe geçiş parası da ödeyeceksiniz. Ortalama 40 dakika süren bu yolculukta yaklaşık 900 rupi ödeyeceğinizi söyleyebiliriz. Havalimanı taksi duraklarının tam karşısında ise korsan taksiciler bulunuyor. Gerçek fiyatının yarısını ödeyeceğiniz bu korsan taksilerde pazarlık da yapabilirsiniz.

Havalimanından şehir merkezine ulaşım genelde taksilerle yapılsa da ekonomik olarak daha uygun olduğu için otobüsler de tercih edilebilir. Otobüs ile yapacağınız şehir merkezine yolculuğunuz daha ekonomik olacaktır. 5 dakika aralıklarla kalkacak olan bu otobüslerin fiyatları gidilecek yere göre değişmektedir. En düşük 50 rupi vereceğiniz bu otobüslere 250 rupiden daha fazla vermeyeceksiniz.

Taksiler çok kullanıldığı için bu şehirde hem ekonomik hem de hızlı olması açısından en çok tercih edilen toplu taşıma araçlarından biri de metrolardır. Metro ile yolculuk yapabilmek için Smart Kart adında bir ulaşım kartınızın olması gerekmektedir. Smart Kart’lar iki tür kartlardır. Biri kısa diğeri ise uzun yolculuklarda kullanılır. Kalınacak süreye ve kullanılacak toplu taşımaya göre kart belirlenip alınması en uygun olacaktır. Bangalore’deki metro ağı Hindistan’ın en uzun 2. metro hattıdır. Mor ve yeşil renklerinden oluşan bu metro hattı şehrin altında bir “X” görüntüsü yaratmaktadır.

Riksa (rickshaw) ise 3 tekerlekli bir ulaşım aracı olup Tayland’daki tuk tuk araçlarına benzer. Trafiğin yoğun olduğu şehir merkezinde bile rahat ve hızlıca hareket edebileceğiniz bu araçların fiyatları ise oldukça uygundur.

Bangalore Mutfağı

buffet-315691__340.jpg

Bangalore şehrinde gerçekten yemek konusunda sıkıntı yaşanabileceği düşünülmemektedir. Dünyaca ünlü bütün yemeklere ev sahipliği yapan bu şehirde damak tadınıza ait her türlü yemeği bulabilirsiniz fakat yerel lezzetlerin oldukça baharatlı ve acı soslu olduğunu unutmayın. Öncelikle Jamavar Restoran Hint kültürü yemeklerinin en iyi sunulduğu restorandır. Eğer yerel yemekleri tatmak isterseniz bu restoranda deneyebilirsiniz. Yemek konusunda gerçekten dünyaca ün salan bu restoranda ayrıca dünyanın farklı yerlerinde yapılan şarap ve konyakların da tadına bakabilirsiniz.

Yemekleri genellikle bol baharatlı olan bu ülkede et tüketimi oldukça yaygındır. Türkiye’de olduğu gibi dana ve inek eti tüketilmez. Hinduizm dinini benimseyen Hindistan halkı genelde bunların yerine tavuk tüketir. Baharat soslu et ve sebzeli tavukların en güzel örneklerini de Annachi Restoran’da bulabilirsiniz. Samarkhand Restoran ise hem huzurlu hem de romantik olarak adlandırılacak bir mekândır. Oldukça fazla çeşitli yemekleri olan bu restoranda marine edilmiş mantarlar, restoranda en ünlü olan yemekleridir. Hindistan’ın yerel şefleri tarafından hazırlanan gizli bir tarifi vardır ve sır olarak uzun yıllardır saklanır.

KR Market denilen şehirde rengârenk bir pazar vardır. Turistler arasında oldukça ünü yayılmış olan bu pazarda en ünlü yerel ürünleri, birbirinden çeşitli sebze ve meyveleri bulabilirsiniz. Pazarı dolaşırken acıktığınızı hissederseniz de aromalı bir haşlanmış mısır alarak pazarın tadını çıkartmaya devam edebilirsiniz. Gandhi Bazaar’da ise taze meyve ve sebze üzerine çok çeşitli stantlar bulabileceğiniz gibi pazarın içinde bulunan sayaçlarda pişen yerel yemeklerden de yiyebilirsiniz. Keçi etinin yeşil bezelye ve zencefil ile harmanlanmasıyla yapılan keema, sokak satıcılarının en önemli yemeği olan, bol baharatlı patatesli ve soslu chaat, şehrin en ünlü vejetaryen yemeği olan aloo tikki, sığır etinin mango sosu ile harmanlanmasıyla oluşan bhaji ve görüntüsü bizim mutfağımızın gözlemesini andıran ama soslarıyla birlikte bambaşka bir tada varan bir çeşit ekmek olan naan Hindistan mutfağının en önde gelen yerel yemeklerindendir.

Ulusal mutfaklardan en kaliteli yemekleri yiyebileceğiniz restoran ise Sukh Sagar’dır. Bu restoranda en ünlü yemekler arasında bhel puri gelir. Sebzeli ve baharatlı etler ile hazırlanan bu yemeğin yanında bir de dahi papdi adlı yoğurttan yapılmış soslu bir et yemeği meşhurdur. Yerel sakinler ve dünyanın her yerinden gelen ziyaretçileri ile oldukça ünlü olan bu restorana oldukça kalabalık olduğu için önceden yer ayırtılarak gidilir.

Bangalore’de Alışveriş

kiosk-724127_960_720.jpg

Bangalore, Avrupa’nın Silikon Vadisi unvanına sahip olması gibi Hindistan’ında en zengin alışveriş mekânı ününe sahiptir. Bangalore şehrinde en ünlü alışveriş merkezi diye adlandırılan Orion Mall kesinlikle gidip gezilmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır. Bu alışveriş merkezinde dünyaca ünlü markalara da yer verilir fakat ağırlık yerel üretimdedir. Yerelde üretilen giysi türlerinin yanında lüks sarilerin de satıldığı bu merkezde ayrıca büyük bir modern sinema da bulabilirsiniz.

Ticari Sokak adı verilen caddede geleneksel bütün Hint sarilerini, birbirinden çeşitli hediyelik eşyalarını, yerel ve ünlü yemek içme çeşitlerini ve Avrupaî tarzda tüm kıyafetleri bulabilirsiniz. Satışlar genellikle burada düzenlenip buradan başlatıldığı için en kaliteli ürünleri indirimli bir şekilde bu caddede bulabilirsiniz. Ayrıca, dünyanın en iyi halıları arasında yer alan ipek ve yün halılardan, en iyi kaşmir yününden yapılan şallardan alabilir, Hindistan mutfağına renk katan özel baharatlardan bolca alışveriş yapabilirsiniz.

KR Market denilen şehirde rengârenk bir pazar vardır. Turistler arasında oldukça ünü yayılmış olan bu pazarda en ünlü yerel ürünleri, birbirinden çeşitli sebze ve meyveleri bulabilirsiniz. Çiçeklerle dolu olan bu pazarda çelenk üretimi yapılıp dünyanın her yerine satılmaktadır. Pazarı dolaşırken acıktığınızı hissederseniz de aromalı bir haşlanmış mısır alarak pazarın tadını çıkartmaya devam edebilirsiniz. Gandhi Bazaar ise yürüyüş için ayrı bir güzelliğe sahip bir şehir pazarıdır. Taze meyve ve sebze üzerine çok çeşitli stantlar bulabileceğiniz gibi pazarın içinde pişen yerel yemeklerden de yiyebilirsiniz. Ayrıca Hindistan için altın değerinde ve oldukça yararlı olduğu bilinen safranı ve tüm dünyaya adını duyurduğu Hint kınasını da bu pazarlarda bulmak mümkün olacaktır.

Devamını Oku

Bangalore Gece Hayatı  

279577_extracted.png

Bangalore kendini bilgi teknolojileri dalında geliştirmeye adadığı için ve ayrıca oldukça fazla festivaller düzenlendiği için burada gece boyunca süren partiler ve büyük gece kulüpleri bulmakta oldukça zorlanabilirsiniz, fakat bununla birlikte dans edebileceğiniz ve çeşitli şarap ve kokteyller tadabileceğiniz birkaç bar bulunmaktadır. Kulüplerin geç saatlere kadar açık olmadığını, şehrin belirli bir saatten sonra terk edilmiş görüntüsü verdiğini de unutmamak gerekir. Genellikle tatil günlerinde gündüz vakitlerinde toplu halde geleneksel bir şekilde eğlenmeyi seven halk, barlarda ve gece kulüplerinde pek vakit geçirmezler. Turistler için merkeze yakın yerler bazı barlar bulunduran şehir, bu barları yine kendi kültürüne uyarlayarak geç vakitlere kadar açık tutmaz. Bazı bar ve gece kulübü örnekleri aşağıda verilmiştir.

Hard Rock Cafe Bangalore: Canlı müzik performanslarına zaman zaman rastlayacağınız bu kafede alkol çeşitlerinden tadabileceğiniz gibi nefis derecede yerel yemeklerden de yiyebilirsiniz. Ünlü Mahatma Gandhi Road’un kesiştiği sokakta bulunan ve dünyanın çeşitli yerlerinde de rastlayabileceğiniz Hard Rock Cafe’nin fiyatları çok yüksek değildir. Gece eğlencesi için ayrıca Wonder La’nın 13. katındaki barlar da denenebilir. Geç saatlere kadar açık olmayan bu bar, canlı müzik ve dans pisti gibi eğlenceli aktiviteler sunmaktadır. Eğlence programı çok renkli olan bu kattaki barların içkileri ve özel atıştırmalıkları gerçekten kalitelidir.

Gece hayatı bizim alışık olduğumuz gibi olmayan Bangalore şehrindeki diğer bazı barlar Monkey Bar, İ-Bar, Sanctum, The Sugat Factory, Surta ve Eclipse’dir. Bahsettiğimiz gibi Bangalore’de her ne kadar gece hayatı çok renkli geçmese de şehir kendi başına zaten rengârenktir. Gece eğlencesinden feragat edip günsüz bu şehirde dilediğinizce eğlenebilirsiniz.

Bangalore Festivalleri

the-festival-of-colors-2475521__340.jpg

Bangalore şehri neredeyse her ay farklı festivaller düzenleyerek oldukça eğlenceli bir yıl geçiren Hindistan’ın renkli şehirlerinden biridir. Buradaki festivallerin birçoğu tanrılara ve efsanevi varlıklara adanmıştır. Bu festivaller arasından sizin için seçtiklerimizi aşağıda bulabilirsiniz. Festival zamanlarında şehrin daha kalabalık olacağını da hatırlatmak isteriz. Bu dönemlerde Bangalore’ye gitmek isterseniz rezervasyonunuzu erken yaptırmanızda fayda vardır.

Holi Festivali: ülkenin her yerinde her şehrinde kutlanan bu festival en renkli festivaldir. Bahar ve aşk festivali olarak da ün salan bu kutsal festival mart- nisan arası kutlanır. Şehri rengârenk yapan bu festivalde iyi güçlerin kötü güçleri yenmesi zaferi olarak kutlanmaktadır. Renkli su toplarıyla ve toz boyalarla savaş alanı yaratılan bu şehirde, sokaklar rengârenk boyanarak kötülüğün içine iyilik katıldığında güzelleşmeyi simgeliyor.

Hampi Festivali: Kasım ayının ilk haftasında 3 gün boyunca düzenlenen bu festivalde müzik, dans ve kukla gösterilerinin olduğu kültürel ve eğlenceli aktivitelere yer verilir. Kaya tırmanışları ve su sporlarına da yer verilen bu festivalde bütün giderler devlet tarafından karşılanır ve çok fazla kalabalık olmaktadır.

Pattadakkal Dans Festivali: Her yıl ocak ayında düzenlenen bu festivalde tüm etkinlikler Karnataka Hükümeti tarafından karşılanır. Dünyaca ünlü Pattadakkal Tapınağı’nda gerçekleştirilen çeşitli dans gösterilerine yer verilir. Klasik dans tutkunları için kaçırılmaması gereken bu festival, UNESCO tarafından korunmaktadır.

Kambala Festivali: Kasım ayından mart ayının sonuna kadar süren bu festival geleneksel çiftçilerin festivalidir. Hasat mevsiminin başlangıcından sonuna kadar kutlanan bu festival bereket getirmesi için düzenlenir. Takım yarışlarının yapıldığı bu festivalde takımlar mandalardan ve mandaları kontrol eden çiftçilerden oluşur.

Ugadi Festivali: Ocak ayında kutlanan bu festival yeni yıla giriş için kutlanır. “Uge” yeni anlamına gelirken “adi” başlangıç anlamına gelmektedir. Tapınaklardan, evlere, mağazalardan sokaklara kadar rengârenk süslenen bu festivalde herkes temiz ve yeni kıyafetlerle sokaklarda dolanarak yeni yılın güzel geçmesini diler.

Ganesh Chaturthi: Tanrı Ganesh’e saygı olarak düzenlenen bu festival 10 gün sürmektedir ve her yıl ağustos - eylül gibi kutlanır. Güneş takvimi esas alınarak kutlanan bu festivalde evlerde ilahiler ve dualar okunur. Kilden yapılan Ganesh heykelleri toplu halde nehir kenarlarında müzik grupları ve ilahiler eşliğinde çözdürülür.

Kadalekai Parishe: Bu festival ise yerel çiftçilerle birlikte geleneksel bir etkinlik olan Boğa Tapınağı ziyaretine katılabileceğiniz bir festival olacaktır. Kasım ayında 2 gün olarak düzenlenen bu festivalde yerfıstığı dışında çeşitli geleneksel ürünler de sergilenmektedir.

Bangalore Resmi Tatiller

1 Ocak: Yılbaşı

13 Ocak: Hasat Festivali

26 Ocak: Cumhuriyet Bayramı

9 Şubat: Losar

22 Mart: Bihar Day

30 Mart: Rajasthan Günü Kutlaması

8 Nisan: Ugadi

1 Mayıs: İşçi Bayramı

15 Ağustos: Bağımsızlık Günü

25 Ağustos: Milli Bayram

16 Aralık: Zafer Günü

Bangalore İçin Faydalı Bilgiler

Polis: 100/103

Ambulans: 102

İtfaiye: 101

Bangalore Dış Temsilcilikleri

Bangalore’da Türkiye’ye ait bir dış temsilcilik bulunmamaktadır. Ancak içinde bulunduğu eyalet T.C. Yeni Delhi Büyükelçiliği’nin ve Mumbai Başkonsolosluğu’nun görev bölgesi içindedir.

T.C. Yeni Delhi Büyükelçiliği

Telefon: (00 91 11) 2688 9053 - 2688 9054 - 2410 1921-2687 2709

Eposta: [email protected]

Adres: 50-N, NYAYA MARG, CHANAKYAPURI NEW DELHI- 110021, INDIA

İnternet sitesi: http://yenidelhi.be.mfa.gov.tr

Çalışma saatleri: hafta içi 09.30-13.00 ile 14.00-17.30 arasındadır.


T.C Mumbai Başkonsolosluğu

Telefon: 0091 22 22040365 / 0091 22 22040366 / 0091 22 22797200

Eposta: [email protected]

Adres: Maker Chambers IV, 10th Floor, 101, Nariman Point, Mumbai 400021

İnternet sitesi:http://mumbai.bk.mfa.gov.tr

Çalışma saatleri: hafta içi 09.00-13.00 ile 14.00-17.00 arasındadır.

Bangalore Para Birimi

Para birimi Hindistan rupisi (INR) olan Bangalore’da 1 INR 0,0689 TL’ye denk gelmektedir.

*Kur bilgisi Haziran 2018’de güncellenmiştir.

Bangalore’nin Resmi Dili

Bangalore’nin resmi dili Hintçe ve İngilizcedir, bu sayede şehir içinde insanlarla anlaşırken eğer İngilizceniz varsa zorluk yaşamazsınız.

Bangalore Saat Farkı

Bangalore Türkiye’den saat farkı olarak 2 saat 30 dakika ileridedir. Türkiye’de saat 12.00 iken Bangalore’da saat 14.30’dur.

Bangalore Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type D / 250V / 5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 21.2oC
  • Şub 23.4oC
  • Mar 25.9oC
  • Nis 27.6oC
  • May 27.1oC
  • Haz 24.6oC
  • Tem 23.5oC
  • Agu 23.4oC
  • Eyl 23.6oC
  • Eki 23.4oC
  • Kas 22oC
  • Ara 20.8oC

Kısa Kısa

Nüfus: 10.456.055 / Dil: Hintçe ve İngilizce / Para Birimi: Hindistan Rupisi (INR) / İklim: Tropikal iklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün