Google+

Hobart

Hobart - : - / -
--℃
1 EUR=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon16℃
 • Şubweather-icon16℃
 • Marweather-icon15℃
 • Nisweather-icon12℃
 • Mayweather-icon10℃
 • Hazweather-icon8℃
 • Temweather-icon7℃
 • Ağuweather-icon8℃
 • Eylweather-icon10℃
 • Ekiweather-icon12℃
 • Kasweather-icon13℃
 • Araweather-icon15℃
Nüfus: 217,973 / Dil: -  / Para Birimi: Avustralya Doları (AUD) / İklim: Okyanus İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

Hobart.jpg

Hobart, Avustralya’nın bir adada yer alan Tazmanya Eyaleti’nin en büyük şehri ve başkentidir. Eyaletin güneydoğusunda Derwent Nehri'nin ağzında ve Wellington Dağı (1270 m) yakınlarında yer almaktadır. Sahip olduğu doğal liman, dünyadaki en derin ikinci doğal limandır.

Hem ekonomik hem de yönetimsel anlamda Tazmanya’nın kalbi olan şehir, her yıl pek çok turist için de ilgi odağıdır. Çok iyi korunmuş olan tarihi mimarisi, müzeleri, sanat ve eğlenceyle dolu kültürel yaşamı, festivalleri, dünyaca ünlü şarapları ve güzel plajları bu ilginin başlıca sebeplerini oluşturmaktadır.

1804 yılında Albay David Collins tarafından kurulan şehir, Avustralya’nın en eski ikinci şehri olarak bilinmektedir. Halen sokaklarında Georgian ve Viktorya dönemine ait yapılar görülebilmektedir. Salaman Place Bölgesi, bu türlerin en iyi örneklerini barındırmaktadır.

Hobart şehrine okyanus iklimi hâkimdir. Yaz aylarının yaşandığı aralık, ocak ve şubatta hava sıcaklıkları 20-25 derece arasındadır. Kış aylarının yaşandığı haziran, temmuz ve ağustos aylarında ise sıcaklıklar 4 derecenin altına düşmemektedir. Şehre gitmek için en uygun zaman yaz aylarıdır.

Tanıtım videosu:  https://www.youtube.com/watch?v=O9hIw6oLJIg

Hayır, ayrı bir ülke değil Tazmanya. Avustralya’nın güneyindeki ada. Ada deyince küçümsemeyelim. Bozcaada’dan bahsetmiyoruz. Bahsettiğimiz alan, Kıbrıs adasının 10 katı büyüklüğünde. Avustralya’nın genelinde olduğu gibi burada da mesafeler çok ama çok uzun. Elinize aldığınız her rehberde takribi mesafeler ve süreler ile ilgili bir cetvel var. Buna bakarak zamanınızı daha iyi ayarlamak gerekiyor. Zira iki nokta arasında 4 saat araba kullanması gerektiğini düşünemiyor insan. Kısacası koskocaman bir ada burası. Ama öyle bir ada ki bu, alabildiğine yeşil, alabildiğine mavi, alabildiğine plaj. Adanın başkenti Hobart ise milli parklarıyla meşhur.

Bonorong Vahşi Yaşam Merkezi

023 Ara 2016Gezilecek Yerler

Bonorong Vahşi Yaşam Merkezi

Güney Avustralya’nın tamamında olduğu gibi Tazmanya’nın başkenti Hobart ile ilgili en önemli şey adanın tamamının milli parklardan oluşması. Hangi yöne gitseniz başka bir milli parka giriyorsunuz. Hem internette hem de iPhone uygulaması olarak bulunabilen “60 Great Short Walks” nereye öncelik vereceğiniz konusunda rehberlik edebilir size.

İlk gitmeniz gereken milli parklardan biri de Bonorong (Vahşi Yaşam Merkezi) Wildlife Sanctuary ve içindeki Tazmanya canavarları! Tazmanya canavarı gerçekten var. Pek de sevimli bir hayvan sayılmaz. Öyle kocaman bir hayvan da değil, irice bir sıçandan hallice diyebiliriz.

Tazmanya canavarı dışında burada kangurular da var ve beslemenize izin veriliyor. Yemek yemek için hayvanlar yanınıza yavaş adımlarla sinsi sinsi yaklaşınca biraz korkabilirsiniz. Sanki son dakikada hızlı bir hareketle üzerinize atlayıp boğazından ısıracak gibi gelebilir. Ama korkmayın gayet uysallar. Elinizde avucunuzda ne varsa yiyip bitirdiklerinde sizle işleri de bitecek.

-

Hobart lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Sunrise on the Bay, The Cottage, Old Bishop's Quarters Hobart. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Galleria Salamanca, Hampden at Battery Point gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Orana House, The Lookout, Library House otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Hobart aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Salamanca Market

023 Ara 2016Gezilecek Yerler

Salamanca Market

Özellikle cumartesi günleri Hobart’ın en önemli aktivitesi Salamanca Market. İncik boncuktan, çantaya, cilt kremlerinden tablolara kadara her şeyin satıldığı bir haftalık açık hava pazarı burası. Müze gezer kıvamda tezgâhları gezebilirsiniz. Bu gezi yarım gününüzü alabilir. Alınacak, aşık olunacak çok fazla bir şey çıkmasa da karşınıza burası hediyelik eşya alışverişinizi tamamlamak için de ideal bir yer.

Bu pazarı gezerken, gününüzün yarısı geçeceği için arkasından yakında bir yerlere gitmek lazım. Pazara en yakında Geeveston civarındaki Huon Trail / Tahune Air Walk var. Geeveston’a giden yol çok keyifli. Sahil yolu boyunca sağınızda deniz, solunuzda ormanlık alan olmak üzere kilometrelerce gidiyorsunuz. Huon Trail / Tahune AirWalk devlete bağlı milli parklar arasında değil ama oldukça güzel bir park. Hem orman içinde hem de orman tepesinde nefis bir yürüyüş parkuru yaratılmış.

Ormanın ortasından geçen iki nehrin üzerinden de göründüğünden çok daha güvenilir asma köprüler üzerinden geçiyorsunuz. Hava güzelse yürüyüşü biraz daha uzatıp bisiklet kiralamayı düşünebilirsiniz bir seçenek olarak ancak burada hava her an kapatıp yağabilir, unutmayın. Dönüşte yolu sahil yolunu bırakıp Mount Wellington tarafından dolaşın. Şehirde otobüsle yukarı çıkarıp bisikletle dağdan aşağı indiren turlar da var. Bunu bir sonraki gününüzde de yapabilirsiniz ama buraya gelmişken en azından şu dağın zirvesini bir görün deriz. Dağın tepesinden bütün Hobart ve çevresini görmek mümkün. Bu şehrin deniz kenarında olması ve içinde yüksek bir tepesi olması onu ve manzarasını mükemmel kılıyor.

-

Freycinet National Park (Freycinet Ulusal Parkı)

023 Ara 2016Gezilecek Yerler

Freycinet National Park (Freycinet Ulusal Parkı)

Peşinen söyleyelim, eğer bu şehirde uzun bir yolculuğa hazırsanız, dünyanın en güzel plajlarından biri olarak değerlendirilen Wineglass Bay’in de içinde olduğu Freycinet National Park’a (Freycinet Ulusal Parkı) doğru yola çıkın. Daha yolun başında Seven Mile Beach yazan oktan içeri girmeniz gerekiyor.

Başka arabaların da park etmiş olduğu bir yere aracınızı park edip plaja doğru yürümeniz gerekecek. Hava iyi kötü demeyin. Eğer denize girilecek gibi falan değilse bile hava yine de bu plaja gidin ve yedi millik bir plaj nasıl olabilir ki görün. Şu an merak etmeye başladınız bile diye tahmin ediyoruz. Plaja vardığınız an ne yapsak da bütün günü orda geçirsek diye düşünmeye başlayacaksınız. Göz alabildiğince uzanan bir kumsal, havanın nasıl olduğundan bağımsız her haliyle davetkâr bir deniz...

Avustralyalı – daha doğrusu kendilerinin tercih ettiği şekliyle Tazmanya’lı – halk, hava denizlik olmasa bile köpekleri ile gelip güne bu muhteşem sahilde yürüyüş yaparak başlarlar mutlaka. Sahip oldukları şans kıskanılmayacak gibi değil. Freycinet şehir merkezine aşağı yukarı 200 kilometre uzaklıkta.

Yol üstünde Swansea ile Freycinet National Park arasında sağlı sollu şarap üreticileri var. Sabahın giderken uğramasanız bile akşamüstü dönüşte buraya mutlaka uğrayın ve şarap tadımı yapın. Ancak erken kapattıklarını unutmayın belki giderken saat kaça kadar açık olduklarını sorabilirsiniz.

Freycinet National Park’ın belli kısımlarına kadar arabayla gidebilseniz de, bir noktadan sonrası trek işi. Hava iyiyse sorun yok ama yoksa 3 saatlik bir parkur olan Wineglass Bay ViewPoint’e doğru tırmanmak bir hayli zorlu. Zor bir tırmanış değil; hatta ve hatta bazı kadınlar ayaklarında topuklu ayakkabıları ile yapıyorlar bu yürüyüşü.

Tepeye vardığınızda ise buranın neden dünyanın en güzel plajı olduğunu anlamanız zor olmayacak. Bu kadar zor erişilmesi ve Avustralyalıların doğaya bu kadar değer verip buraya asla inşaat izni vermemesi sayesinde muazzam bekâretini korumuş bir plaj burası.

Freycinet Park’ının içinde birkaç tane daha benzer yürüyüş parkuru var. Gene muhteşem manzaralara hâkim yarların üstünden, ağaçların arasından oksijene doyarak bir gün geçireceksiniz.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Hobart, Avustralya’nın Tazmanya Eyaleti’nin en büyük şehri ve başkentidir. Eyaletin güneydoğusunda Derwent Nehri'nin ağzında ve Wellington Dağı (1270 metre) yakınlarında yer almaktadır.

Geolocation

Hobart şehrine okyanus iklimi hâkimdir. Yaz aylarının yaşandığı aralık, ocak ve şubatta hava sıcaklıkları 20-25 derece arasındadır. Kış aylarının yaşandığı haziran, temmuz ve ağustos aylarında ise sıcaklıklar 4 derecenin altına düşmemektedir. Şehre gitmek için en uygun zaman yaz aylarıdır.

Hobart’ta uluslararası bir havalimanı mevcuttur. Şehir merkezine 15 kilometre uzaklıktadır. Otobüslerle ulaşım mümkündür. Sidney ve Melbourne’dan uçuşlar mevcuttur.

Hobart’ta konaklama açısından hostellerden 5 yıldızlıya kadar farklı bütçe ve zevklere hitap eden pek çok otel seçeneği mevcuttur. Otellerin çoğu şehir merkezinde bulunduğundan ulaşımları kolaydır. Deniz manzarası için limana yakın kısımları tercih etmek gerekir.

Hobart onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Hobart Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Hobart Otelleri

En Uygun Fiyatlı Hobart Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Hobart Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Hobart Otelleri

14161717533_9592911b85_b.jpg

Hobart’ta şehir içi ulaşım için pek çok alternatif bulunmaktadır. Çoğu turist kendi aracını kiralamayı tercih etse de, bisikletle, yürüyerek, otobüsle ya da taksiyle de ulaşım mümkündür. Otobüse binmenin tek zor yanı, gidilecek istikamete göre fiyatın sürekli farklı olmasıdır. Bu sebeple ödenecek bilet ücretinin her seferinde değişmesini sorgulamamak gerekir. Bu sebeple en kolay çözüm “Day Rover” adlı günlük karttan almaktır. Hobart, yürüyerek ve bisikletle gezmek için uygun bir yapıya sahiptir. Bu sebeple şehrin pek çok noktasında bisiklet kiralanan yerler görmek mümkündür.

Avustralyalılar açık alanlarda yemek yemeyi çok sevdikleri için barbekü, ülkede çok popüler bir aktivitedir. Ülkenin füzyon mutfağı, değerli şefleriyle dünya çapında haklı bir üne sahiptir. Ülkede Akdeniz iklimi sayesinde hemen her çeşit sebze ve meyve (200 çeşit) yetişmektedir. Çevresindeki adaların ve uzun sahil şeridinin doğal bir sonucu olarak balıkçılığın yaygın olduğu ülke, deniz ürünleri özellikle kabuklu deniz canlıları bakımından oldukça zengindir.

Altın şurup adını verdikleri tatlı bir sos ve güneşte kurutulmuş domates katılarak hazırlanan bir çeşit ekmek olan “Dampers”, doldurulmuş biftek ve sotelenmiş istiridye ülkenin en değerli lezzetlerindendir. Avustralya'nın en ünlü tatlıları; krema ve meyve ile hazırlanmış “Pavlova”, hindistancevizi, çikolata ve şeker karışımı ile kaplanmış bir çeşit kek olan “Lamingtons” ve Anzak bisküvisidir. Macadamia fındığı da Avustralya'ya özgü bir tatlardan biridir.

Avustralya ayrıca dünyadaki en iyi makarna üreticilerinden biridir. Dünyanın en iyi zencefili de bu ülkede yetişmektedir. Avustralya, verimli üzüm bağlarından elde edilen kaliteli şarapları ile ilgi çekmektedir. Hobart’ta restoran seçimi yaparken taze deniz ürünü lezzetleri için Victoria Dock bölgesindekileri, Asya mutfağını seviyorsanız Salamanca bölgesini, gurme arayışlar içindeyseniz Battery Point bölgesini tercih etmelisiniz.

Popüler restoranlar

Mures Fish Centre, The Drunken Admiral, HeartFood, Da Angelo Ristorante, Blue Skies Dining, Prince of Wales Hotel Restaurant.

Bahşiş

Eğer restorandaki hizmetten memnun kalırsanız hesabın yüzde 10’u oranında bahşiş bırakmanız yeterli olacaktır.

Hobart’ta hareketli bir gece hayatı olduğu söylenebilir. Rock barlardan dans kulüplerine kadar her şeyi bulmak mümkün. Tüm barlarında meşhur Avustralya şaraplarıyla ilgili uzun bir mönü de karşınıza çıkacak.

Şehrin gece hayatının en yoğun olduğu bölgelerden biri Salamanca. Burada The Quarry Bar ve Knopwood's Retreat tercihiniz olabilir. Eğer canlı müzik seviyorsanız, çok doğru bir şehirdesiniz. Çünkü yerel halk canlı müziği çok seviyor. Bunun için de çok fazla alternatif mevcut. Republic Bar and Cafe ya da The Lark Cellar Door en çok tercih edilen mekanlardır.

Komedi Festivali (Ocak)

Royal Hobart Gösterisi (Ekim)

Sürdürülebilir Yaşam Festivali (Kasım)

Sidney-Hobart Yat Yarışları (Aralık)

TeFF / Tazmanya Çevreci Filmler Festivali (Kasım)

Tazmanya Lezzetleri Festivali (Aralık)

En Uzun Gece Film Festivali (Aralık)

Her ne kadar Avustralyalılar alışveriş merkezlerini çok sevse de, Hobart’ta AVM mevcut değildir. Ancak şehrin her köşesinde yer alan mağazalarda ülkeden alınabilecek özel ürünleri bulmak mümkündür.

Kanguru, koala ve Tazmanya şeytanı bibloları sıkça karşınıza çıkacak. Ülkenin şarapları oldukça iddialı. Şehirde yer alan Tasmanian Wine Centre’da her çeşidi bulmak mümkün. Ayrıca, yine ülkeye özgü olan bumerang da güzel bir hediye seçeneğidir. Her türlü alışveriş sonunda, yanınızdaki pasaportu göstermek ve alışveriş merkezinde yapılan paketlemeyi, ülkeyi terk edene kadar açmamak şartıyla, gümrüksüz alışveriş yapmanız mümkün.

Hobart (GMT +10) ile Türkiye (GMT +2) arasında 8 saat zaman farkı bulunur.

Avustralya’ya bağlı olan Hobart şehrinin para birimi Avustralya Doları’dır (AUD). 1 TL yaklaşık 0,43 Dolardır.

Avustralya ülkesindeki Hobart şehrinin resmi dili mevcut değildir. Ancak İngilizce ulusal dil olarak kabul edilmektedir. Ülkede bunun dışında Mandarin dili, İtalyanca, Arapça ve Yunanca en çok konuşulan dillerdir.

KANBERRA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: 6 MOONAH PLACE, YARRALUMLA, A.C.T. 2600 AUSTRALIA
Telefon: 00 61 2 62 34 00 00Faks: 00 61 2 62 73 44 02
embassy.canberra@mfa.gov.tr
http://kanberra.be.mfa.gov.tr
Görev Bölgesi: Bütün Avustralya, Kiribati, Marshall Ad., Nauru, Papua Yeni Gine, Solomon Adaları, Vanuatu Cumhuriyeti

Yeni Yıl (1 Ocak)

Avustralya Günü (26 Ocak)

Canberra Günü (9 Mart)

Kutsal Cuma

Paskalya

Anzak Günü (25 Nisan)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Kraliçe’nin Doğum Günü (8 Haziran)

Noel (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 112

Yangın: 112

Polis: 112

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Avustralya’ya girmek için vize alması gerekmektedir.