Hobart’ta Gezilecek Yerler

Hayır, ayrı bir ülke değil Tazmanya. Avustralya’nın güneyindeki ada. Ada deyince küçümsemeyelim. Bozcaada’dan bahsetmiyoruz. Bahsettiğimiz alan, Kıbrıs adasının 10 katı büyüklüğünde. Avustralya’nın genelinde olduğu gibi burada da mesafeler çok ama çok uzun. Elinize aldığınız her rehberde takribi mesafeler ve süreler ile ilgili bir cetvel var. Buna bakarak zamanınızı daha iyi ayarlamak gerekiyor. Zira iki nokta arasında 4 saat araba kullanması gerektiğini düşünemiyor insan. Kısacası koskocaman bir ada burası. Ama öyle bir ada ki bu, alabildiğine yeşil, alabildiğine mavi, alabildiğine plaj. Adanın başkenti Hobart ise milli parklarıyla meşhur.

Devamını Oku

Hobart Nerededir?

Hobart, Avustralya’nın Tazmanya Eyaleti’nin en büyük şehri ve başkentidir. Eyaletin güneydoğusunda Derwent Nehri'nin ağzında ve Wellington Dağı (1270 metre) yakınlarında yer almaktadır.

Hobart’a Ne Zaman Gidilir?

Hobart şehrine okyanus iklimi hâkimdir. Yaz aylarının yaşandığı aralık, ocak ve şubatta hava sıcaklıkları 20-25 derece arasındadır. Kış aylarının yaşandığı haziran, temmuz ve ağustos aylarında ise sıcaklıklar 4 derecenin altına düşmemektedir. Şehre gitmek için en uygun zaman yaz aylarıdır.

Hobart’a Nasıl Gidilir?

Hobart’ta uluslararası bir havalimanı mevcuttur. Şehir merkezine 15 kilometre uzaklıktadır. Otobüslerle ulaşım mümkündür. Sidney ve Melbourne’dan uçuşlar mevcuttur.

Hobart’ta Nerede Kalmalı?

Hobart’ta konaklama açısından hostellerden 5 yıldızlıya kadar farklı bütçe ve zevklere hitap eden pek çok otel seçeneği mevcuttur. Otellerin çoğu şehir merkezinde bulunduğundan ulaşımları kolaydır. Deniz manzarası için limana yakın kısımları tercih etmek gerekir.

Hobart İçi Ulaşım

14161717533_9592911b85_b.jpg

Hobart’ta şehir içi ulaşım için pek çok alternatif bulunmaktadır. Çoğu turist kendi aracını kiralamayı tercih etse de, bisikletle, yürüyerek, otobüsle ya da taksiyle de ulaşım mümkündür. Otobüse binmenin tek zor yanı, gidilecek istikamete göre fiyatın sürekli farklı olmasıdır. Bu sebeple ödenecek bilet ücretinin her seferinde değişmesini sorgulamamak gerekir. Bu sebeple en kolay çözüm “Day Rover” adlı günlük karttan almaktır. Hobart, yürüyerek ve bisikletle gezmek için uygun bir yapıya sahiptir. Bu sebeple şehrin pek çok noktasında bisiklet kiralanan yerler görmek mümkündür.

Hobart Mutfağı

Avustralyalılar açık alanlarda yemek yemeyi çok sevdikleri için barbekü, ülkede çok popüler bir aktivitedir. Ülkenin füzyon mutfağı, değerli şefleriyle dünya çapında haklı bir üne sahiptir. Ülkede Akdeniz iklimi sayesinde hemen her çeşit sebze ve meyve (200 çeşit) yetişmektedir. Çevresindeki adaların ve uzun sahil şeridinin doğal bir sonucu olarak balıkçılığın yaygın olduğu ülke, deniz ürünleri özellikle kabuklu deniz canlıları bakımından oldukça zengindir.

Devamını Oku

Hobart Gece Hayatı

Hobart’ta hareketli bir gece hayatı olduğu söylenebilir. Rock barlardan dans kulüplerine kadar her şeyi bulmak mümkün. Tüm barlarında meşhur Avustralya şaraplarıyla ilgili uzun bir mönü de karşınıza çıkacak.

Devamını Oku

Hobart Festivaller

Komedi Festivali (Ocak)

Royal Hobart Gösterisi (Ekim)

Sürdürülebilir Yaşam Festivali (Kasım)

Sidney-Hobart Yat Yarışları (Aralık)

TeFF / Tazmanya Çevreci Filmler Festivali (Kasım)

Tazmanya Lezzetleri Festivali (Aralık)

En Uzun Gece Film Festivali (Aralık)

Hobart’ta Alışveriş

Her ne kadar Avustralyalılar alışveriş merkezlerini çok sevse de, Hobart’ta AVM mevcut değildir. Ancak şehrin her köşesinde yer alan mağazalarda ülkeden alınabilecek özel ürünleri bulmak mümkündür.

Devamını Oku

Hobart Saat Farkı

Hobart (GMT +10) ile Türkiye (GMT +2) arasında 8 saat zaman farkı bulunur.

Hobart Para Birimi

Avustralya’ya bağlı olan Hobart şehrinin para birimi Avustralya Doları’dır (AUD). 1 TL yaklaşık 0,43 Dolardır.

Hobart Resmi Dili

Avustralya ülkesindeki Hobart şehrinin resmi dili mevcut değildir. Ancak İngilizce ulusal dil olarak kabul edilmektedir. Ülkede bunun dışında Mandarin dili, İtalyanca, Arapça ve Yunanca en çok konuşulan dillerdir.

Hobart Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Avustralya Günü (26 Ocak)

Canberra Günü (9 Mart)

Kutsal Cuma

Paskalya

Anzak Günü (25 Nisan)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Kraliçe’nin Doğum Günü (8 Haziran)

Noel (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Hobart Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Avustralya’ya girmek için vize alması gerekmektedir.

Hobart Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type A / 100-125V / 15 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 16oC
  • Şub 16oC
  • Mar 15oC
  • Nis 12oC
  • May 10oC
  • Haz 8oC
  • Tem 7oC
  • Agu 8oC
  • Eyl 10oC
  • Eki 12oC
  • Kas 13oC
  • Ara 15oC

Kısa Kısa

Nüfus: 217,973 / Dil: -  / Para Birimi: Avustralya Doları (AUD) / İklim: Okyanus İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün