Google+

Tazmanya

AVUSTURALYATazmanya
-41.3650419,146.6284905
Genel Bilgiler / Rehber
Lokasyon / Konum

Avustralya’nın güney doğusunda bulunan Tazmanya adası aynı zamanda bu ülkenin bir eyaletidir.

İklim / Hava Durumu

Eyalet ılıman bir iklime sahiptir. Güney yarım kürede konumlanması sebebiyle yaz ayları bizim aksimize Aralık Şubat aylarında yaşanır, ortalama 20-25 derece arası seyreder. Kış Ayları ise Haziran, Temmuz ayları arasında yaşanmaktadır. Kış aylarında bazı bölgelerde sıcaklığın 4 dereceye kadar düştüğü görülür.

Yönetim Biçimi / Devlet Yapısı

Anayasal Monarşi

Anayasa
Eyaletler / Bölgeler / Şehirler
Önemli Şehirler
  • Hobart,
  • Launcheston
Ekonomi

Ülkenin en eski iki ana endustrisi vardır.Bunlar, madencilik ve turizmdir. Sonraki yıllarda eyalette tarım özellikle de baharat ve üzüm ön plana çıkmıştır.

  • Avustralya Günü, 26 Ocak (1788)
Festival / Fuar
  • Outdoor music festivals , (tazmanya, Avustralya) - yaz boyu
  • Falls festival – (Tazmanya, Avustralya ) - Yıl başı arifesi
Konuşulan Diller

Resmi ve yerel dil İngilizce'dir.

Din
Ne Zaman Gidilir?

Ilıman iklime sahip olması nedeniyle aslında her zaman ziyarete uygundur. Ancak kış ayları olan Haziran, temmuz, Ağustos diğer aylara göre daha sert geçeceğinden gezinizi olumsuz etkileyebilir. Sıcaklık açısından en uygun zaman aralık, şubat aylarında ziyaret etmek olacaktır.

Ülke Mutfağı / Yemek / Ne Yenir Ne İçilir?

Tazmanya’nın çoğu bölümünde koloni zamanlarından kalma bir miras olan İngiliz mutfağının etkisi görülmektedir. Avustralya'nın da etkisi her alanda olduğu gibi yemek kültüründe de oldukça fazladır. Sonradan gelen göçlerle eyalette yemek kültürü yelpazesi daha da genişlemiş, çeşitlenmiştir. Tazmanya üzüm bağları ve birasıyla meşhur bir eyalettir. Süt ürünleri ile butik peynir açısından ve pek tabi deniz ürünleri (özellikle somon) açısından da oldukça zengin bir mutfağa sahiptir.

Pratik Bilgiler

Adaya Avustralya üzerinden geçeceğiniz için ülkeye girişte dikkat etmeniz gereken hususlar burada da geçerlidir.Henüz daha uçaktayken valizinizde bulunan eşyalarla ilgili yazılı beyanınız alınacaktır, kesinlikle dikkat etmeniz gereken konulardan bir tanesi bu beyanda özellikle yanınızda getirdiğiniz yiyecek maddesi, elektronik eşya gibi sorulara doğru yanıt vermektir. Yanlış veya eksik beyanda bulunduğunuzda her şeyin göründüğü valiz kontrolüne takılacak ve türlü sıkıntılarla karşılaşacaklardır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler / Önemli Bilgiler

Büyüklüğü yaklaşık İrlanda kadar olan eyalet UNESCO doğa mirası koruması altındadır. Teşkilat ve çalışmaları konusunda BM’ye rapor veren ülke kendi organları, bütçesi ve diğer statüleri bakımından bağımsızdır. Doğal parklarıyla ünlüdür. Çizgi filmlerden çok iyi tanıdığımız eyalet Tazmanya Canavarı’nın da ana vatanıdır.

İlgili İçerikler

04 Oca 2014
Galeri
Hobart - Tazmanya

Tazmanya’nın en önemli şehri olan Hobart, Dünya’nın en temiz havasına sahip. Burası aynı zamanda Avusturalya’nın en eski 2. şehri.
Fakat buna rağmen Avusturalyalı’lar Tazmanyalı’ları pek sevmiyorlar. Onlara Avusturalya’nın köylüleri diyorlar ve biraz hakir görüyorlar.

Hobart - Tazmanya

1796 senesinde Kaptan Cook buraya geldikten sonra Fransızlar da bu bölgeye yerleşmek istemişler. Bu nedenle, İngilizler burada hızla kolonyal çalışmalara başlayıp, burayı koloni haline getirmişler.

Hobart - Tazmanya

Hobart çok yeşil bir şehir. %20’si orman. Bu sebeple yağışı da çok alıyor. Bu da park ve bahçelerin çok güzel ve diri olmasını sağlıyor. Doğayı çok iyi koruyorlar. Ağaç kesimi, avlanma, toprakların tarıma açılması kesinlikle yasak ve cezası da çok çok ağır.

Hobart - Tazmanya

Burada çevereyi tanımak ve Tazmanya’nın güzel doğasına dokunmak adına Derbent Nehri’nde geziye çıkabilirsiniz.
Ardından tarih ve ekoloji bilgileri için Hobart Müzesi’ne uğramayı da ihmal etmemek gerek. Bu müzede Tazmanya canavarını, dingo cinsindeki köpekleri ve pek çok değerli madeni taşını görebilirsiniz.

Fotoğraf: en.wikipedia.org

Hobart - Tazmanya

Küçük bir hatırlatma Tazmanya'da dükkanlar akşam üzeri saat 17:00’de kapanıyor. Bu saatten sonra kesinlikle açık bir yer bulamıyorsunuz. Mutlaka akşam üzeri saat 17:00’ye kadar karnınızı doyurun. Bu saatten sonra gece ölü şehre dönüyor.

Hobart - Tazmanya

Tazmanya’nın en önemli şehri olan Hobart, Dünya’nın en temiz havasına sahip. Burası aynı zamanda Avusturalya’nın en eski 2. şehri.
Fakat buna rağmen Avusturalyalı’lar Tazmanyalı’ları pek sevmiyorlar. Onlara Avusturalya’nın köylüleri diyorlar ve biraz hakir görüyorlar.

Gezimanya
Editör
20 Kas 2012
Fotoğraf
Hobart
+39 Fotoğraf
Hobart
Hobart
Hobart
Hobart
NURHAN YILMAZ
Gold Yazar
17 May 2011
Gezi Notu

TAZMANYA CANAVARI VE HOBART

450.000 nüfusu olan Tazmanya, Avusturalya’dan Tazman denizi ve Bas boğazı ile ayrılıyor. Tazmanya, Avusturalya’nın güneyinde küçük bir ada. Yüzölçümü 90 bin kilometrekare. Abel Tazman anısına adaya Tazmanya adı verilmiş. Biz Melbourne’dan 1,5 saatlik uçuş ardından Tazmanya’nın en önemli şehri olan Hobart’a varıyoruz. Hobart’ın nüfusu 150.000 kişi. Avusturalyalı’lar... daha fazla

Loader

Gezimanya
Editör
12 Haz 2007
Video

Gezimanya Hobart

Özlem Mete
Editör
1 dak önce
Söyleşiler

Güneş Arslan Ulus: “İki çocuklu hayat içerisinde bazı şeyleri keşfederek onlarla birlikte büyüyorum”

Güneş Arslan Ulus, evli ve iki çocuk annesi bir anne blogger. Güneş Hanım, iki çocukla hayatın nasıl geçtiğini, kızlarıyla etkinliklerini ve sosyal medyaya bakış açısını Gezimanya.com ile paylaştı. Ayrıntılar söyleşimizde…

Güneş Arslan Ulus: “İki çocuklu hayat içerisinde bazı şeyleri keşfederek onlarla birlikte büyüyorum”
Özlem Mete
Editör
11 dak önce
Duyuru

AtlasGlobal'den Kharkiv ve Zaporijya’ya uçuş

Atlasglobal Havayolları’nın Ukrayna’daki yatırımı Aircompany Atlasjet Ukraine Ltd; İstanbul-Kharkiv, İstanbul- Zaporijya rotalarına uçuş başlattı. İstanbul-Kharkiv rotasında ilk tarifeli seferini 30 Eylül 2015 tarihinde, İstanbul-Zaporijya rotasında ise 01 Ekim tarihinde gerçekleştiren Atlasglobal, uçuşlarını bir törenle gerçekleştirdi. Atlasglobal’in 25 Ekim... daha fazla

BANU DEMİR
Silver Yazar
19 dak önce
Gezi Notu

STAR WARS’UN ÇEKİLDİĞİ TURDA TUZ MADENİ VE CLUJ ŞEHRİ

Romanya’nın kuzeyine doğru yaptığımız yolculuğun ikinci durağı Turda Tuz Madeniydi. Gitmeden önce isminden söz edildiğini duymuştum, ama bir maden gezisinde insanın beklentisi ne olabilir ki, öyle değil mi? Ama burada tüm beklentilerinizi bence kapıda bırakıp, madenin sizi şaşırtmasına hazır olun derim. 1992 yılında ziyarete açıldığından bu yana iki milyondan fazla... daha fazla

STAR WARS’UN ÇEKİLDİĞİ TURDA TUZ MADENİ VE CLUJ ŞEHRİ
Özlem Mete
Editör
50 dak önce
Duyuru

Paris'te sokağa izmarit atana para cezası

Paris'te sokağa izmarit atarken yakalananlara 68 Euro ceza kesileceği açıklandı. Kapalı mekânlardaki sigara yasağı nedeniyle sokaklara daha çok izmarit atıldığı belirtiliyor. Sokaklara izmarit atılmasını önlemek için çeşitli yollara başvuran belediye, Ekim ayı itibariyle de sokağa izmarit atılmasına verilen cezayı 35 Euro'dan 68 Euro'ya çıkarttı. Ayrıca yeni... daha fazla

Sema Çelepci
Bronz Yazar
59 dak önce
Gezi Notu

KÜÇÜK GEZGİN İLE SAN FRANCISCO (2. BÖLÜM)

San Fransisco’nun büyüsüne kapılmadan dönen var mıdır şehirden bilemem ama Küçük Gezgin ve biz büyülenengillerdeniz orası kesin :)) City Hall (Şehir Binası) 1906’da San Fransisco’yu yerle bir eden depremde oldukça zarar görse de, eskisinden daha küçük olarak yenilense de; dünyanın en büyük 5. Amerika’nın ise en büyük Barok kubbesine ev sahipliği yaparak şehrin... daha fazla

KÜÇÜK GEZGİN İLE SAN FRANCISCO (2. BÖLÜM)
Özlem Mete
Editör
1 saat önce
Duyuru

Çin Sivil Havacılık İdaresi'nden yeni açıklama

Çin Sivil Havacılık İdaresi’nin açıklamasına göre; yolcuların üstlerinde, kabin bagajlarında ya da kargo bölümünde taşınan bagajlarında çakmak ve kibrit bulundurmasının yasaklandığı bildirildi. Ticari Uçuşlarda Yolcuların Çakmak ve Kibrit Taşımasının Engellenmesi Konusundaki Yönetmelik aşağıdaki maddeleri içeriyor: Ticari uçuşlarda seyahat eden yolcuların... daha fazla

1 saat önce
Gezi Notu

CINQUE TERRE, PORTOVENERE, PORTOFINO, SAN FRUTTOSO

İstanbul’dan çıktık yola, vardık Cenova Kristof Kolomb Havalimanına, hiç vakit kaybetmeden atladık Vola Bus’a 20 dakkada vardık Genova Principe tren istasyonuna. Gündüz vakti her 45 dakikada bir Cinque Terre'ye kalkan trenlerden birine bindik. Tren yoldaki tüm istasyonlarda dura kalka gidiyor yolculuğumuz 2 saatin üzerinde sürdü. Cinque Terre’ye varmaya yakın inanılmaz... daha fazla

CINQUE TERRE, PORTOVENERE, PORTOFINO, SAN FRUTTOSO
Özlem Mete
Editör
3 saat önce
Etkinlik
5 Eylül 2015,Cumartesi

Zamanın Tozu Çukurcuma Depo'da

Zamanın Tozu isimli sergi, 5 Eylül-11 Ekim tarihleri arasında Çukurcuma Depo’da ziyaretçilere açık olacak. Mehmet Kahraman’ın küratörlüğünde serginin; video, fotoğraf gibi farklı işleri bir araya getirdiği belirtiliyor. Sanatçılar: Çınar Eslek, Çağrı Saray, Maik Armstrong, Metehan Özcan, Nermin Er, Sırma Doruk, Uygur Yılmaz, Uygar Demoğlu Pazartesi hariç her gün... daha fazla

4 saat önce
Galeri
İsveç'ten 6 Saatlik Mesai Atağı

"Haftada toplam kaç saat çalışıyorsunuz?" sorusuna çalışanların çoğunluğunun cevabı 50 ya da 55 saat oluyor... Ancak araştırmalar gösteriyor ki yoğun çalışma programının hem sağlık hem verimlilik açısından zararları göz önüne alındığında haftalık çalışmayı 35-40 saat ile sınırlandırmak daha doğru bir karar...

Fotoğraf: http://www.europeword.com/images/sweden/swedish_people8.jpg

İsveç'ten 6 Saatlik Mesai Atağı

Bu araştırmaları dikkate alan İsveç hükümeti 6 saatlik bir mesai sistemine geçiş çalışmaları başlatmış. Bu değişimi çoktan gerçekleştirmiş olan bazı özel şirketler de var. Örneğin uygulama geliştiricisi bir şirket olan Filimundus'un CEO'su; mesai saatlerinin azaltılması sonrası çalışanların dikkat dağıtan aktivitelerden, kaçamaklardan uzaklaştığını ve işlerin daha etkili, odaklanmış bir çalışma ile daha çabuk halledildiğini söylüyor.

Fotoğraf: http://newsroom.scania.com/en-group/files/2013/07/iStock_000011827932XXX...

İsveç'ten 6 Saatlik Mesai Atağı

Göteborg'da bir Toyota servisi ise tam tamına 13 yıldır 6 saatlik mesai kavramını hayata geçirmiş durumda. Şirket açıklaması bu şekilde hem çalışanların hem de daha kaliteli hizmet sonucu müşterilerinin mutlu olduğunu, bunun da % 25'lik kar artışıyla kanıtlandığı şeklinde...

Fotoğraf: http://blog.gojobhero.com/content/images/2015/07/when_to_have_your_job_i...

İsveç'ten 6 Saatlik Mesai Atağı

Göteborg Belediyesi 2014'te bu örneklerden yola çıkarak işi bir adım ilerletmeye kadar verip 6 saatlik mesainin sonuçlarını görmek adına bir deney başlattı. Özellikle yaşlı bakım hizmeti veren çalışanlardan seçilen bir grubun mesai saatleri ücretlerinden kesinti yapılmaksızın kısaltılarak performansları normal saatlerde çalışmaya devam edenlerle karşılaştırılıyor.

Fotoğraf: http://www.ohionursinghomelawyer.com/img/seniorwoman.jpg

İsveç'ten 6 Saatlik Mesai Atağı

Amaç çalışma saatlerinin kısaltılmasının yaratacağı istihdam zorunluluğu ile çalışanların performansı ve hizmet alan kişilerin memnuniyetini beraber değerlendirip hangi durumun daha faydalı bir iş modeli oluşturduğunu keşfetmek... Deney 2016 yılının sonuna kadar sürdürülecek. 

Fotoğraf: https://wolfeyebrows.files.wordpress.com/2009/07/clock.jpg

İsveç'ten 6 Saatlik Mesai Atağı

"Haftada toplam kaç saat çalışıyorsunuz?" sorusuna çalışanların çoğunluğunun cevabı 50 ya da 55 saat oluyor... Ancak araştırmalar gösteriyor ki yoğun çalışma programının hem sağlık hem verimlilik açısından zararları göz önüne alındığında haftalık çalışmayı 35-40 saat ile sınırlandırmak daha doğru bir karar...

Fotoğraf: http://www.europeword.com/images/sweden/swedish_people8.jpg

Özlem Mete
Editör
4 saat önce
Duyuru

Irak'ta kolera salgını

Irak'ın çeşitli kentlerinde 553 kişide kolera virüsünün tespit edildiği açıklandı. Ayrıca 118 kişiye daha kolera teşhisi konulduğu bildirildi. Yeni vakaların 1 Eylül’den bu yana gitgide arttığı belirtiliyor. Irak Başbakanı’nın, Uluslararası Kızılhaç Komitesi Başkanı’ndan kolera salgınıyla mücadele konusunda destek istediği ifade ediliyor. (Milliyet)