Tazmanya Canavarı ve Hobart

450.000 nüfusu olan Tazmanya, Avusturalya’dan Tazman denizi ve Bas boğazı ile ayrılıyor. Tazmanya, Avusturalya’nın güneyinde küçük bir ada. Yüzölçümü 90 bin kilometrekare. Abel Tazman anısına adaya Tazmanya adı verilmiş.

Biz Melbourne’dan 1,5 saatlik uçuş ardından Tazmanya’nın en önemli şehri olan Hobart’a varıyoruz.

Hobart’ın nüfusu 150.000 kişi. Avusturalyalı’lar Tazmanyalı’ları pek sevmiyorlar. Onlara Avusturalya’nın köylüleri diyorlar ve biraz hakir görüyorlarmış.

Tazmanya’nın topraklarının %20’si tarıma elverişli. Burada tarım, hayvancılık, ormancılık ve turizm çok önemli. En çok ektikleri ürünler ise tatlı patates ve yer elması. Endüstri çok gelişmemiş ama Hobart’ta gemi yapımcılığı ileri seviyede.

Tazmanya 12.000 yıl önce Avusturalya’ya bitişikmiş. Eriyen buzullar neticesinde Bas Boğazı ile Avusturalya’dan ayrılmış.

Tazmanya’nın en önemli şehri olan Hobart, Dünya’nın en temiz havasına sahipmiş. Burası aynı zamanda Avusturalya’nın en eski 2. şehri.

1796 senesinde Kaptan Cook buraya geldikten sonra Fransızlar da bu bölgeye yerleşmek istemişler. Bu nedenle, İngilizler burada hızla kolonyal çalışmalara başlayıp, burayı koloni haline getirmişler.

Hobart çok yeşil bir şehir. %20’si orman. Bu sebeple yağışı da çok alıyor. Bu da park ve bahçelerin çok güzel ve diri olmasını sağlıyor. Doğayı çok iyi koruyorlar. Ağaç kesimi, avlanma, toprakların tarıma açılması kesinlikle yasak ve cezası da çok çok ağır.

2800 metre yükseklikteki panoramik bir tepeye çıkıyoruz. Manzara muhteşem. Dağlarda toprak yok, her taraf volkanik kaya.

Daha sonra sahile iniyor, akabinde botanik bahçesine gidiyoruz. Burada da yeşillikler, geniş parklar, çok bol ve büyük çiçekleri gördükten sonra otelimize dönüyoruz.

Ertesi gün motorla Derbent nehrinde geziye çıkıyoruz. Sanki haliç gibi, denizden içeriye doğru ilerliyoruz. Bu tur esnasında yeşilin maviye dokunduğu manzaraları izliyoruz. Turun ardından Hobart müzesine gidiyoruz. Tazmanya’nın bir özelliği de çizgi filmlere de konu olan Tazmanya canavarı. Ama maalesef soyu tükenmiş. Ancak müzede doldurulmuş halini gördük. Hayalimizde canlandırdığımız gibi büyük bir hayvan değil, kedi büyüklüğünde. Fare ile sincap karışımını andıran bir hayvan. Çenesi ve dişleri çok kuvvetli olan saldırgan bir hayvanmış. Göğüs kısmında iki beyaz şerit var.

Yine burada Dingo adlı bir köpek cinsi görüyoruz. Bu da yine çok vahşi bir köpek türü. Bu müzede aynı zamanda doğal taşlar ve doğal yaşam sergilenmiş. Mutlaka görülmesi gereken bir müze.

Tazmanya'da dükkanlar akşam üzeri saat 17:00’de kapanıyor. Bu saatten sonra kesinlikle açık bir yer bulamıyorsunuz. Mutlaka akşam üzeri saat 17:00’ye kadar karnınızı doyurun. Bu saatten sonra gece ölü şehre dönüyor. Tek açık restoranlar otellerin içindeki restoranlar.

Hobart’ta da ünlü bir Elizabeth caddesi var ama bu cadde alışveriş merkezleri ile dolup taşmıyor. Bu cadde üzerinde tek ya da iki katlı binalar çoğunlukta. Bu binaların bir kısmı dükkan. Zaten şehirde çok sayıda gökdelen görmüyorsunuz. Hobart’ta en fazla dikkatimizi çeken şeylerden biri de metalden yapılmış çeşitli heykel ve koltuklar oldu. Bu güzel sanatsal ve işlevsel çalışmalar caddelere ara ara serpiştirilmiş.

Diğer dikkatimizi çeken şey ise şık giyinmiş bayanların bazılarının ayakkabı giymemesi ve çıplak ayaklarla yürümeleri oldu.

Caddelerde ışıklar haricinde, yaya geçitlerinde “sağa bak, sola bak” diye uyarı yazıları koymuşlar. Caddede geçiş üstünlüğü yayanın.

Buradaki insanlar çok güler yüzlü ve yardımcı. Alışverişte asla pazarlık edemiyorsunuz. Sokak pazarlarına da hiç rastlamadık.

Hayvanları öyle istediğiniz saatte gezintiye çıkartamıyorsunuz. Bu konuda , hayvanların gezdirilebileceği saatleri tabelalarda belirtmişler. Ancak o saatte gezdirebiliyorsunuz.Hobart’ta meyve çok bol ve karpuzların hepsi çekirdeksiz.

Hobart’a girişte hiçbir şekilde yiyecek, içecek sokamıyorsunuz. Eğer çantanızda, valizinizde yiyecek, içecek varsa, havaalanında problem yaşamanız çok muhtemel. Aynı ülke içinde bile (iç uçuşlar da dahil) kesinlikle yiyecek, içecek sokulmuyor.

Hobart’ın olmazsa olmazları: Metal heykel ve koltuklar, Geniş park ve bahçeler, Tazmanya canavarı, Dingo köpeği, Akşam 17:00’da kapanan dükkanlar, Ayakkabısız şık bayanlar, yaya geçitlerinde yerlerde sağa bak - sola bak yazıları, hayvanların gezdirilebileceği saatleri belirten tabelalar

NURHAN YILMAZ

Yazar Hakkında

NURHAN YILMAZ

1951 İstanbul doğumluyum. Yıl içinde dönüşümlü olarak Sinop, Bodrum ve İstanbul’da yaşamaktayım.Küçük yaşlarda babamın mesleği gereği, Türkiye’nin pek çok farklı şehirlerinde yaşadım.