Cambridge Şehir İçi Ulaşım

cambridge-487749_960_720.jpg

Cambridge yürüyerek keşfetmesi en kolay şehirlerden biridir. Görülmesi gereken yerlerin birbirine olan yakınlığı sayesinde yaya olarak şehri gezebilirsiniz. Cambridge’in ulaşım sistemi de oldukça gelişmiştir. Şehir içi ulaşımda kullanılan otobüsler ile dilediğiniz yere kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Eğer tek yöne seyahat edecekseniz tekli otobüs bileti yeterlidir, ancak aynı gün içerisinde farklı otobüsleri de kullanmayı düşünüyorsanız günlükbilet sizin için daha uygun olabilir. Şehrin her yerine gitmek için kullanabileceğiniz 1 günlük sınırsız ulaşım biletinin ücreti 7 sterlindir. Eğer bir hafta boyunca ulaşımdan sınırsız yararlanmak isterseniz otobüs şoföründen 33 sterline Multibus bileti satın alabilirsiniz. Cambridge otobüslerinin güzergâhları ve saatleri hakkında detaylı bilgileri buradan inceleyebilirsiniz. http://www.thebusway.info/routes-times.shtml

Cambridge’de araba kiralayabileceğiniz birçok firma bulunmaktadır. Sadece şehir merkezini değil civardaki köy ve kasabaları da gezi listenize dâhil etmek isterseniz araba kiralamanızı tavsiye ederiz. Ancak İngiltere’de trafiğin ters yönde işlediği bilgisi aklınızda bulunsun. Cambridge bisikletseverler için de en ideal şehirlerden biridir. Şehrin açık alanlarını ve mimarisini bisiklet kiralayarak keşfedebilirsiniz. Cambridge’de yaklaşık 130kilometrelik bisiklet yolu mevcuttur.

Cambridge’e ilk kez gelenler için şehrin önemli noktalarını kısa sürede görme imkânı tanıyan hop on hop off gezi otobüsleri de iyi bir seçenektir. Turizm Ofisi’nden satın alacağınız biletle 1 saat 20 dakika boyunca şehri turlayabilirsiniz. Yıl boyunca düzenlenen otobüs turu biletleri 21 sterlindir ve otobüsler 20 dakikada bir hareket eder. “Punting” adı verilen sal turu da şehri keşfetmek için keyifli bir yöntemdir. Magdalene Street ve Silver Street’teki köprülerin altında binebileceğiniz sallarda nehir turu yaparak Cambridge’in büyüleyici güzelliğine bir de buradan şahit olabilirsiniz.