Google+

Arama formu

Cambridge Gezilecek Yerler

Cambridge Gezilecek Yerler
wikimedia.org

Cambridge tam bir eğitim ve kültür şehridir. Bu yüzden Cambridge’de gezilecek yerlerin çoğunluğunu kolejler, müzeler ve kütüphaneler oluşturmaktadır. Tarihi mekânlar arasında ki Castle Hill ile şehri keşfetmeye başlayabilirsiniz. Şehrin diğer gezilecek yerleri arasında ise King’s College, Trinity College, Jesus Green, The Backs, Fitzwilliam Müzesi, University Museum ve Great St Mary’s şehrin popüler turistik mekânları arasında yer almaktadır.

Cambridge gezilecek yerler:

KİNG’S KOLEJ (KİNG’S COLLEGE CHAPEL)

Cambridge Gezilecek Yerler-1
kcgs.org.uk

Cambridge lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz The Annexe - CB1, Wandlebury Park B & B, Sun Street Apartments. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz YHA Cambridge, Meadow Farm B&B gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Autumn House, CB1 Apartments, Tudor Cottage otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Cambridge aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

16. yüzyılda yapılan King’s Kolej Şapeli İngiltere’nin en görkemli gotik mimarileri arasında yer almaktadır. Fan tonozlu tavanı ve 80 metre yüksekliğiyle dünyanın en büyük taş kulelerinden birine sahiptir. King’s Kolej 1446 yılında IV. Henry tarafından yaptırılmaya başlanmış ancak 1516 yılında VII. Henry döneminde tamamlanabilmiştir. Çünkü gotik mimarinin en iyi örneklerinin inşa edildiği bu dönemde, böylesine gösterişli kiliselerin yapımı oldukça uzun sürmekteydi. Şapelin etrafı komple vitray pencerelerle kuşatılmıştır.  İç savaş sırasında orijinal dekorların birçoğu zarar görse de Cromwell’in özel isteğiyle bu pencerelerin korunduğu söylenmektedir. Ayrıca şapelin içinde her gün ünlü bir koro tarafından müzik yapılmaktadır. King’s College’ye her ne kadar bir kolej dense de günümüzde sadece sınav zamanlarında öğrencilere hizmet vermektedir. Muhteşem motiflere ve oymalara sahip olan bu devasa gotik mimari Cambridge’de görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir.

  • Adres: Strand, London WC2R 2LS, Birleşik Krallık 

TRINITY KOLEJ

Cambridge Gezilecek Yerler-2
ifsa-butler.org

Trinity Kolej 1546 yılında VIII. Henry tarafından yaptırılan, Cambridge ve Oxford’un tüm kolejlerinden daha büyük ve zengin olan bir kolejdir. Trinity Koleji, 50’den fazla koleji bulunan Cambridge Üniversitesi’nin aldığı toplam 92 nobel ödülünün 32’sini alarak, büyük bir başarı göstermiştir. Isaac Newton gibi bilim adamları ve Tory gibi başbakanlar buradan mezun olmuştur. Kolejin bünyesinde 1820 tarihinden önce basılmış 55.000’den fazla kitap ve elyazmasından oluşan bir de kütüphane bulunmaktadır.
Trinity Koleji’nin önünde VIII. Henry’nin heykeli dikkat çekmektedir. Bunun dışında büyük mahkemesi, skolastik mizahı ve heybetli mimarisi ile harika görünmektedir. Girişin sağında yer alan 1950 yılında dikilmiş olan küçük bir ağaç ise, Newton’un yerçekimi kanununu bulmasına neden olan meşhur elma ağacının tohumlarıyla dikilmiştir. Trinity’nin engin salonu, hammerbeam çatısı ve feneri ile de oldukça etkileyicidir. Tüm bu özellikleriyle Trinity College Cambridge’de görülmesi gereken bir yer olmaktadır.

  • Adres: Cambridge CB2 1TQ, Birleşik Krallık

 FİTZWİLLİAM MÜZESİ

Cambridge Gezilecek Yerler-3
telegraph.co.uk

Yerli halk tarafından sevilen “Fitz” lakaplı VII. Vikont Fitzwilliam tarafından üniversiteye bağışlanan, muhteşem koleksiyonlara sahip bir müzedir. Neo klasik bir mimari ile yapılmış olan Fitzwilliam Müzesi, İngiltere’nin ilk kamusal sanat müzelerinden biridir.  İçinde banknotlar, edebi imzalar, saatler, zırhlar ve biraz daha ilginç koleksiyonları barındırır. Bunun yanında Roma ve Mısır mezarlarında bulunan mallar ve sanat eserleride bu koleksiyona her geçen gün dahil edilmektedir. Bina over-the-top görünümü, karışık gösterişli stilleri ve Mısır-Yunan mozaikleri ile oldukça etkileyici görünmektedir. Alt galeride Mısır’ın kedi tanrıçası Bastet’in bir heykelciği, mumyalanmış hayvanlar, tezhipli el yazmaları sergilenmektedir. Üst galeride ise Rembrandt ve Picasso ile Leonardo da Vinci, Titian, Rubens, Gainsborough ve Constable’nin eserleri ve birçok çarpıcı vitrin bulunur.

  • Adres: Trumpington St, Cambridge CB2 1RB, Birleşik Krallık
  • Saatler: 10.00-17.00
  • Ücretler: Sadece gönüllü bağış talep edilmektedir. 

THE BACKS

Cambridge Gezilecek Yerler-4
blogspot.com

Cambridge kolejlerinin arkasında, nehrin yanında hizalanmış bahçeleri ve parklarıyla topluca The Backs olarak bilinen bu alan, Cambridge’nin gezip görülmesi gereken yerleri arasındadır. Sakin yeşil alanları, parıltılı suları, zarif köprüleri, kartpostallık nehir kıyısı yolları, yaya köprüleri ve kolejlerin manzarasıyla turistlerin yoğun ilgi gösterdiği bir yer olmaktadır. 16. Yüzyılda bu bölge ahşap köprüler ile birbirine bağlanan kolejlere ait bahçeler ve meralardan oluşmaktaydı. Zamanla buraya kolejler tarafından dayanıklı köprüler inşa edilmiş ve peyzaj çalışmaları yapılarak günümüz görünümüne kavuşmuştur. The Backs Cambridge’de zaman geçirilecek en güzel doğa ortamlarından biridir.

  • Adres: Queen's Road, Cambridge CB3, Birleşik Krallık 

GREAT ST MARY’S CHURCH (BÜYÜK AZİZ MARY’S KİLİSESİ)

Cambridge Gezilecek Yerler-5
staticflickr.com
Cambridge Gezilecek Yerler-6
1010 yılında yapılan ancak 1290 yılında yanan ve 1351 yılında tekrar inşa edilen Great St Mary’s Kilisesi, Cambridge’nin en önemli tarihi turistik yapıları arasındadır. Kiliseye 1478-1519 yılları arasında yapılan restorasyonlar ile geç gotik tarzı dik kuleleri eklenmiştir. Çarpıcı Victoria tarzı vitray pencereleri, oturma salonları, galerileri ile şehrin en önemli turistik mekanları arasında yer alan bu güzel mimari yapı, Cambridge’de mutlaka gezip görülmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır.

  • Adres: The University Church, Senate House Hill, Cambridge CB2 3PQ, Birleşik Krallık
  • Saatler: 09.30-17.00 

CASTLE HİLL

Cambridge Gezilecek Yerler-7
visitchurches.org.uk

Küçük bir tepecik olan Castle Hill, Cambridgeshire Konseyi merkezi ile doğrudan bağlantılıdır. Önceden Romalıların burada Granta nehrini geçmeye uygun olduğu için Duroliponte adında bir kasaba oluşturduğu düşünülmektedir. Yarım tepede yer alan St. Peter Kilisesi’nin duvarlarında bazı Roma çini parçaları bulunmaktadır.

Anglosakson döneminde ise tepe savunma amaçlı kullanılmıştır. 1068 yılında bölgenin hakimi olan Normanlar burada Cambridge Kalesi’ni inşa etmiştir. Kale günümüzde büyük oranda kaybolmuştur. Shire Hall’e yakın olan bu mekân türistler tarafından rağbet görmektedir.

Cambridge gezilecek yerler listesinin sonuna geldik, gezi rehberine buradan ulaşabilirsiniz.