Kerkük Genel Bilgiler / Rehber

Kerkük, Irak’ta bulunan ve Kerkük valiliğinin başkenti olan bir şehirdir. Şehir konum olarak başkent Bağdat’ın 236 km kuzeyinde, Erbil’in 83 km güneyinde, Musul'un 149 km güneydoğusunda, Süleymaniye’nin de 97 km batısında yer alır.

Şehir antik Asur başkenti olan Arrapha’nın olduğu yerde, 5000 yıllık eski yerleşim kalıntıları üzerinde Khasa Nehri yakınında yer alır. Arrapha M.Ö. 10. ve 11. yüzyıllarda Asurlular yönetimi altında büyük bir öneme ulaşmıştır. Şehir, stratejik konumundan dolayı  üç imparatorluğun da savaş alanı olmuştur. Bu imparatorluklar çeşitli zamanlarda şehrin kontrolünü elinde bulunduran Asur, Babil ve Med imparatorluklarıdır.
Kerkük yirminci yüzyıl boyunca dramatik demografik değişimler yaşayan ve etnik açıdan karışık olan bir nüfus bölgesinde yer alır. Kürtler, Türkmenler ve Araplar bu bölgeye ilişkin iddialara sahip olup, tüm iddialarını desteklemek için tarihsel hesapları ve anılarını öne sürmektedirler. Tarihsel olarak, şehir her zaman Kürtler ve Türkmenler tarafından bir kültür başkenti olarak  kabul edilmiştir. 2010 yılında ise Irak Kültür bakanlığı tarafından "Irak'ın Kültür Başkenti" seçildi.
Şehir günümüzde Araplar, Süryaniler, Iraklı Türkmenler ve Kürtler oluşturduğu bir populasyona sahiptir.