Google+

Arama formu

DUBLIN TRINITY COLLEGE'IN TARİHÎ KÜTÜPHANESİ

Bu yazı Gezimanya üyesi Gülfer Duran tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Şimdiye kadar kütüphane kokusu nedir tecrübe ettim sayılır. Ama Trinity College Long Room (Uzun Oda) kapısından girdiğim an parşömen, kağıt, kitap kokusunun yanında Johnotan Swift, Oscar Wilde, Shakespeare, Lord Byron kokuları da burnunuzu pinçikliyor. Tabi ki öyle bir kokuyu bildiğimden değil ama ortam sizi  bir anda havaya sokuveriyor.

Dublin

Havadaki tarih kokusuyla birlikte “Irish Proclamation of Independence” İrlanda Bağımsızlık Bildirgesi  ile de bağımsızlık kokuları yayılıyor. Bu bağımsızlık bildirgesinin bende yeri ayrıdır zira IRISHMEN AND IRISHWOMEN diye hitap ederek başlıyor. Merak edenler için bildirgenin tam metni şu linkte mevcut: http://ireland.iol.ie/~dluby/proclaim.htm

Dublin-1

  Dublin

Dublin şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri AC Hotel Columbus Dublin, Home2 Suites By Hilton Columbus Dublin, Fairfield Inn & Suites by Marriott Columbus Dublin. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Quality Inn & Suites Dublin, Cloverleaf Suites Columbus - Dublin, Hampton Inn Columbus/Dublin gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Red Roof Inn PLUS+ Columbus - Dublin, La Quinta Inn by Wyndham Columbus Dublin, Extended Stay America - Columbus - Sawmill Rd. tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Dublin aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Trinity College Long Room’a geri dönecek olursak  Vertigosu olanların uzak durmasını öneririm. Çünkü upuzunnn, yüksek, hacimli  ve her yeri eski kitaplarla dolu bir oda bu. Yaklaşık 200.000 eski  kitap barındıran bu eski kütüphanede kitaplar, her bir pencere etrafında oluşturulmuş dev odacıklarda saklanıyorlar.

Dublin-3

Bu dev odacıkların her birinde üç tarafa yığılmış kitaplar bizim dört kat diye tabir edebileceğimiz yükseklikte. Ortadan demirle desteklenen merdivene tırmanan kütüphane görevlilerinin yükseklik korkusunun olmadığı kesin. Bir de tarihi bir demirden merdivenler var döne döne kitapların arasına çıkan…

Dublin-4

Kitap toplama konusunda İrlanda lordları, İngiliz lordlarından geride kalmak istememiş dolayısıyla 1700’lü yılların başlarından itibaren "biz İngilizler kadar kültürlü ve takipçiyiz" diyebilme adına kolleksiyonerliğe başlamışlar ve ortaya Trinity College eski kütüphanesi gibi bir sonuç çıkmış. 1850’li yıllarda tüm raflar tamamen dolmuş.

Dublin-5

Dublin-6

Dublin

Bana göre kütüphanenin en önemli kısmı üst kat balkonda bulunan “masterpiece reading room”  eski eser okuma odası. Düşünebiliyor musunuz? Bazı insanlar var.. O insanlar belki de bir eski kitabı ilk defa okuma ve ne olduğunu çözümleme şansına ulaşıyor. O insanların muhtemel heyecanını o “masterpiece reading room”un sadece görünüşü bile yansıtıyor. Hafif öne ve aşağıya eğilmiş büyük masalar ve koyu yeşil büyük abajurlar kütüphane ziyaretçilerine nanik yapıyor. Bizi görürsünüz ama asla bizim üzerimizde kitap okuyamazsınız dercesine…

Dublin

Dublin

Ana galeri ünlü simaların tam 14 adet büstü ile süslenmiş. Koridorda yürürken onlardan feyz almak için kendileri ile bakışıyorsunuz. Ben Shakespeare ve Johnotan Swift’inki ile özellikle gözgöze gelmeye çalıştım.

Dublin

Kütüphanenin en eski kitapları 1500’lerin ortalarında yazılmış Book of Kells’tir. Sahiden Keller oturmuş kitapları günler, aylar ve yıllar süren süslemeler ve muhteşem yazı stilleri ogham ile kaleme almışlar. Bu kellerin kitaplarını tamamlamak değil bir nesil on nesil sürmüş. İçeriği tahmin edeceğiniz üzere İncil. Bir de burada dünyanın ilk notasını içeren kitabı cam arkasından görmek mümkün.

Dublin

Etiketler


Gülfer Duran kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

Gülfer Duran

Merhaba ben Gülfer Duran. Farklı yaşamları, tarzları ve kültürleri seviyorum. Dünyamızı farklılıkların renklendirdiğini düşünüyorum. Bu farklılıkları görmek, yaşamak ve hissetmek hayat eğitimimizin ve yolculuğumuzun bir parçası. Eğitimin lüks olmaması gibi seyahat etmenin de lüks değil yaşamsal bir ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Sade bir sırt...