Ravello’da Gezilecek Yerler

Meşhur Amalfi kıyılarında bulunan Ravello’da muhteşem Akdeniz manzarasının tadını çıkarabilecek yerler, enfes İtalyan yemeklerini tadabilecek restoranlar mevcuttur. Ravello’nun keyifli müzik ve sanat etkinliklerine katılmak da mümkündür.

Ravello Katedrali

cathedral-ravello.jpg

1086’da inşa edilen Ravello Katedrali kasabanın ana meydanı Piazza Vescovado’da ziyaretçileri selamlıyor. Rufolo ailesinin desteğiyle inşa edilen yapıda barok, Roman, Bizans ve Arap etkilerini görmek mümkündür. 900 yıl boyunca çeşitli eklemelerin ve değişikliklerin yapıldığı katedralin çan kulesi 13. yüzyıl yapılmıştır. Barisano da Trani tarafından 1179 yılında İstanbul’da yapılan bronz kapısı İtalyan kiliselerinde hala kullanılan sayılı kapılardandır. Bu kapılar ve katedralin girişi Hz. İsa’nın yaşamından 54 sahnenin canlandırıldığı resimlerle kaplıdır. Katedralin iç kısmı da mermerle döşenmiştir.

Katedralin içinde bulunan St. Pantaleone Şapeli görmeye değerdir. 3. yüzyılda yaşamış olan St. Pantaleone başarılı bir doktor olarak bölge halkı tarafından çok sevilen bir figürmüş. Ancak Hristiyanlığı benimsediği için Roma İmparatoru Diocletian tarafından idam ettirilmiş. Şapelin içerisinde bir küçük cam şişenin içinde St. Pantaleone’un kanından birkaç damla ve azizin gümüşten bir büstü bulunuyor.

Katedral bünyesinde bir müze de bulunuyor. Müzedeki eserler biraz kısıtlı olsa da 13. yüzyılda yapılmış en güzel sanat işlerinden birisi olarak görülen Sigilgaita Rufolo’nun büstü ziyaretçiler tarafından çok ilgi görüyor. Katedralin giriş ücreti de 2 Euro’dur.

Villa Cimbrone

 

Tam olarak ne zaman inşa edildiği bilinmeyen Villa Cimbrone’nin tarihinin 11. yüzyıla kadar dayandığı biliniyor. Bölgenin zengin aileleri arasında el değiştiren yapı o dönemlerde çiftlik olarak kullanılıyormuş. Daha sonra 17. yüzyılda bir manastıra tahsis edilen kompleks zaman içerisinde kullanılmadığı için kötü duruma düşmüş. 1904 yılında İngiliz Lord Ernest William Beckett buraya geldiğinde manzaraya aşık olmuş ve yapıyı tamir ettirmeye karar vermiş. Mimar Nicola Mansi ve Fransız bir botanistle beraber yapı ve bahçesi yeniden tasarlanarak değişik türlerde bitkiler, bronz ve gümüş büstler getirilerek süslenmiş. Yamaca kurulu Villa Cimbrone’nin eşsiz manzarası için bir de teras tasarlanmış. Bu terasta günümüzde çeşitli düğünler, etkinlikler ve resitaller düzenleniyor. E.M. Forster, Virginia Woolf, D.H. Lawrence, Winston Churchill ve Greta Garbo gibi pek çok isim bu villada kalmış.

Günümüzde otel olarak işletilen binanın bahçesi ziyaretçilere açıktır. Giriş ücreti 6 Euro olan kompleksin “Sonsuzluk Dostu” olarak adlandırılan terasının manzarası görmeye değerdir. Teras boyunca da bronz ve gümüşten yapılmış büstler bulunmaktadır. Bahçesinde ise Roma döneminin bereket tanrıçası Ceres’in heykelinin bulunduğu minik tapınak, gül bahçesi, Arap etkilerinin görüldüğü çay odası, Donatello’nun Davut heykelinin kopyası ve Merkür heykeli gibi görülmesi gereken eserler ve kısımlar vardır.

Villa Rufolo

Villa_Rufolo_Ravello_40.JPG

Ravello’nun bir diğer sembolü Villa Rufolo’dur. Nefes kesen manzarası ve şık tasarımıyla metrelerce yüksekten Salerno Koyu’nu selamlar. Bu muhteşem yapı meşhur Alman opera bestecesi Richar Wagner’in de ilgisini çekmiş. Bir dönem burada yaşayan Wagner ünlü bestesi Parsifal’i bu villadan aldığı ilhamla yazmış. Wagner sayesinde bugün Ravello “la città della musica” yani müziğin şehri olarak anılıyor. Wagner’in anısına her yıl yaz aylarında Villa Rufolo’da açık hava klasik müzik konserleri düzenleniyor. Eğer fırsatınız olursa bu konserlerden birine katılmanızı öneririz. Amalfi Kıyıları’nda, Villa Rufolo’nun hayran bırakan manzarasında klasik müzik dinlemek Ravello’ya gelen turistlerin en sevdiği aktivitelerdendir.

Villa Rufolo 1270 yılında bölgenin nüfuzlu Rufolo ailesi tarafından yaptırılmıştır. 1588 yılında satılana dek ailenin ikamet ettiği bina olmuştur. Satıldıktan sonra bakımsızlıktan ve depremlerden dolayı kötü bir durum düşmüştür. 1800’lerde İskoç soylularından Francis Neville Reid villayı satın almıştır. Aynı zamanda bir botanikçi olan Francis Neville Reid, villa komplesini yeniden düzenleyip bugünkü haline getirmiştir. Arap, Sicilya ve Norman etkilerinin görüldüğü villa kompleksinde 18.yüzyıldan kalma bir manastır, 19. yüzyıldan kalma bir bahçe, büyük bir yemek salonu, banyo ve hamam kompleksi ve kuleler bulunmaktadır. Kulelerden en büyüğü Torre Maggiore, Arap etkilerinin belirgin biçimde görüldüğü manastırın yanında yer almaktadır ve yüksekliği yaklaşık 30 metredir. Bu muhteşem kompleks Arap etkilerinden dolayı İspanya’nın meşhur El-Hamra Sarayı’nın küçük versiyonu olarak görülüyor. Yıl boyu ziyaretçilere açık olan Villa Rufolo’ya giriş ücreti 5 Euro’dur.

Ravello’da görülmesi gereken diğer yerler

San Giovanni del Toro Kilisesi

0hlw1kvp_weddings-in-Ravello-exclusive-Villa-49.jpg