Google+

Arama formu

Ravello

Ravello’ya en yakın havalimanı Napoli Uluslararası Havalimanı’dır. Pek...
Devamı oku
Ravello’da muhteşem deniz manzaralı ve yöresel binalarda butik oteller...
Devamı oku
Ravello içerisinde yürüyerek istediğiniz yere kolayca ulaşabilirsiniz...
Devamı oku
Meşhur Amalfi kıyılarında bulunan Ravello’da muhteşem Akdeniz...
Devamı oku
Mutfak kültürüyle dünyada ün yapmış İtalya’nın her noktasında enfes...
Devamı oku
Ravello’da manzaranın tadını çırakıp Akdeniz havasını soluyabileceğiniz...
Devamı oku
Yıllar boyunca sanatçıları ağırlayan Ravello’nun dükkanlarında bu...
Devamı oku
Ravello Çikolata Festivali (Ocak) Ravello Festivali (Haziran-Eylül)...
Devamı oku
Amerikalı yazar Gore Vidal’e hayatınızda gördüğünüz en güzel yer...
Devamı oku
Yeni Yıl (1 Ocak) Aydınlanma Günü – Acı Su Yortusu (6 Ocak) Paskalya...
Devamı oku
Ravello, İtalya’nın Napoli şehrinin yakınlarında Amalfi kıyılarında yer...
Devamı oku
Acil yardım: 112 Yangın: 112 Polis: 112
Devamı oku
İtalya sınırları içerisinde yer alan Ravello kasabasının para birimi...
Devamı oku
İtalya sınırları içerisinde yer alan Ravello’nun resmi dili İtalyancadır...
Devamı oku
İtalya (GMT +1) ile Türkiye (GMT +3) arasında 2 saat zaman farkı vardır.
Devamı oku
Roma Büyükelçiliği Adres: VIA PALESTRO 28, 00185 ROMA ITALIA Telefon...
Devamı oku
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının İtalya’ya girmek için Schengen...
Devamı oku
Ravello’da Akdeniz iklimi hâkimdir. Yazları sıcak, kışları ılıktır....
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 EUR = 0.00
Priz Tipi Type L250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 0℃
Şub 0℃
Mar 0℃
Nis 0℃
May 0℃
Haz 0℃
Tem 0℃
Ağu 0℃
Eyl 0℃
Eki 0℃
Kas 0℃
Ara 0℃
Kısa Kısa...

Nüfus: 2,500 / Dil: İtalyanca / Para Birimi: Euro (EUR) / İklim: Akdeniz İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün

Ravello Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ravello-coastline.jpg

Amerikalı yazar Gore Vidal’e hayatınızda gördüğünüz en güzel yer neresidir diye sorulduğunda Ravello’yu anlatmış. İtalya’nın en sevilen yerlerinden Amalfi kıyılarında bulunan Ravello pek çok ünlü yazar, şair ve sanatçının yaşadığır bir kasabadır. İtalya’nın Campania bölgesinin Salerno iline yakın, Amalfi Körfezi’nde bulunan bu kasaba; Virginia Woolf, Richard Wagner, Gore Vidal, Giovanni Boccaccio, Sophia Loren, Jacqueline Kennedy gibi pek çok ünlü ismin ve sanatçının hayatının belli bir bölümünü geçirdiği yer olmuştur. Bu nedenle Amalfi kıyılarının en elit ve görkemli yeri olarak anılıyor.

Amalfi kıyı şeridinde bulunan Ravello’nun denize kıyısı bulunmuyor. Deniz seviyesinden 315 metre yükseklikte ve deniz kıyısında bulunan Amalfi kasabasına yaklaşık 7 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Ravello bir şehir olarak 5. yüzyılda barbarlardan kaçan Romalılar tarafından kurulmuştur. Batı Roma İmparatorluğu yıkıldıktan sonra Amalfi Cumhuriyeti’nin kurulmasıyla 9. yüzyılda önemli bir şehir haline gelmiştir. Amalfi Cumhuriyeti’nin temel geçim kaynağı olan yün üretiminde ve ticaretinde Ravello kritik bir rol oynamaktaydı. 12. yüzyılda Pisa Cumhuriyeti’nden gelen akınlar nedeniyle şehir çok zor duruma düşmüştür. Pek çok insan şehri terk etmiştir ve ticaret gerilemiştir. 19. yüzyıla kadar şarap yamaçların eteklerinde bulunması nedeniyle ulaşım zor olmuştur ve kasaba gelişememiştir. Daha sonra ulaşım koşullarının iyileşmesiyle kasaba tekrar popüler bir nokta olmuştur. 1996 yılında da UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmıştır.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=adklZKhtZyI

Ravello’da Gezilecek Yerler

Meşhur Amalfi kıyılarında bulunan Ravello’da muhteşem Akdeniz manzarasının tadını çıkarabilecek yerler, enfes İtalyan yemeklerini tadabilecek restoranlar mevcuttur. Ravello’nun keyifli müzik ve sanat etkinliklerine katılmak da mümkündür.

Ravello Katedrali

Ravello Katedrali

1086’da inşa edilen Ravello Katedrali kasabanın ana meydanı Piazza Vescovado’da ziyaretçileri selamlıyor. Rufolo ailesinin desteğiyle inşa edilen yapıda barok, Roman, Bizans ve Arap etkilerini görmek mümkündür. 900 yıl boyunca çeşitli eklemelerin ve değişikliklerin yapıldığı katedralin çan kulesi 13. yüzyıl yapılmıştır. Barisano da Trani tarafından 1179 yılında İstanbul’da yapılan bronz kapısı İtalyan kiliselerinde hala kullanılan sayılı kapılardandır. Bu kapılar ve katedralin girişi Hz. İsa’nın yaşamından 54 sahnenin canlandırıldığı resimlerle kaplıdır. Katedralin iç kısmı da mermerle döşenmiştir.

Katedralin içinde bulunan St. Pantaleone Şapeli görmeye değerdir. 3. yüzyılda yaşamış olan St. Pantaleone başarılı bir doktor olarak bölge halkı tarafından çok sevilen bir figürmüş. Ancak Hristiyanlığı benimsediği için Roma İmparatoru Diocletian tarafından idam ettirilmiş. Şapelin içerisinde bir küçük cam şişenin içinde St. Pantaleone’un kanından birkaç damla ve azizin gümüşten bir büstü bulunuyor.

Katedral bünyesinde bir müze de bulunuyor. Müzedeki eserler biraz kısıtlı olsa da 13. yüzyılda yapılmış en güzel sanat işlerinden birisi olarak görülen Sigilgaita Rufolo’nun büstü ziyaretçiler tarafından çok ilgi görüyor. Katedralin giriş ücreti de 2 Euro’dur.

Ravell şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Villa Gelsomina, Casa Rossa, Appartamento a Ravello. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Ravello Villa Sleeps 10 Pool Air Con WiFi, La Clarissa, House Joseph gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz La Dolce Vita Ravello, Concettina House, Appartamento Andrea tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Ravello aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Villa Cimbrone

 

Tam olarak ne zaman inşa edildiği bilinmeyen Villa Cimbrone’nin tarihinin 11. yüzyıla kadar dayandığı biliniyor. Bölgenin zengin aileleri arasında el değiştiren yapı o dönemlerde çiftlik olarak kullanılıyormuş. Daha sonra 17. yüzyılda bir manastıra tahsis edilen kompleks zaman içerisinde kullanılmadığı için kötü duruma düşmüş. 1904 yılında İngiliz Lord Ernest William Beckett buraya geldiğinde manzaraya aşık olmuş ve yapıyı tamir ettirmeye karar vermiş. Mimar Nicola Mansi ve Fransız bir botanistle beraber yapı ve bahçesi yeniden tasarlanarak değişik türlerde bitkiler, bronz ve gümüş büstler getirilerek süslenmiş. Yamaca kurulu Villa Cimbrone’nin eşsiz manzarası için bir de teras tasarlanmış. Bu terasta günümüzde çeşitli düğünler, etkinlikler ve resitaller düzenleniyor. E.M. Forster, Virginia Woolf, D.H. Lawrence, Winston Churchill ve Greta Garbo gibi pek çok isim bu villada kalmış.

Günümüzde otel olarak işletilen binanın bahçesi ziyaretçilere açıktır. Giriş ücreti 6 Euro olan kompleksin “Sonsuzluk Dostu” olarak adlandırılan terasının manzarası görmeye değerdir. Teras boyunca da bronz ve gümüşten yapılmış büstler bulunmaktadır. Bahçesinde ise Roma döneminin bereket tanrıçası Ceres’in heykelinin bulunduğu minik tapınak, gül bahçesi, Arap etkilerinin görüldüğü çay odası, Donatello’nun Davut heykelinin kopyası ve Merkür heykeli gibi görülmesi gereken eserler ve kısımlar vardır.

Villa Rufolo

Villa Rufolo

Ravello’nun bir diğer sembolü Villa Rufolo’dur. Nefes kesen manzarası ve şık tasarımıyla metrelerce yüksekten Salerno Koyu’nu selamlar. Bu muhteşem yapı meşhur Alman opera bestecesi Richar Wagner’in de ilgisini çekmiş. Bir dönem burada yaşayan Wagner ünlü bestesi Parsifal’i bu villadan aldığı ilhamla yazmış. Wagner sayesinde bugün Ravello “la città della musica” yani müziğin şehri olarak anılıyor. Wagner’in anısına her yıl yaz aylarında Villa Rufolo’da açık hava klasik müzik konserleri düzenleniyor. Eğer fırsatınız olursa bu konserlerden birine katılmanızı öneririz. Amalfi Kıyıları’nda, Villa Rufolo’nun hayran bırakan manzarasında klasik müzik dinlemek Ravello’ya gelen turistlerin en sevdiği aktivitelerdendir.

Villa Rufolo 1270 yılında bölgenin nüfuzlu Rufolo ailesi tarafından yaptırılmıştır. 1588 yılında satılana dek ailenin ikamet ettiği bina olmuştur. Satıldıktan sonra bakımsızlıktan ve depremlerden dolayı kötü bir durum düşmüştür. 1800’lerde İskoç soylularından Francis Neville Reid villayı satın almıştır. Aynı zamanda bir botanikçi olan Francis Neville Reid, villa komplesini yeniden düzenleyip bugünkü haline getirmiştir. Arap, Sicilya ve Norman etkilerinin görüldüğü villa kompleksinde 18.yüzyıldan kalma bir manastır, 19. yüzyıldan kalma bir bahçe, büyük bir yemek salonu, banyo ve hamam kompleksi ve kuleler bulunmaktadır. Kulelerden en büyüğü Torre Maggiore, Arap etkilerinin belirgin biçimde görüldüğü manastırın yanında yer almaktadır ve yüksekliği yaklaşık 30 metredir. Bu muhteşem kompleks Arap etkilerinden dolayı İspanya’nın meşhur El-Hamra Sarayı’nın küçük versiyonu olarak görülüyor. Yıl boyu ziyaretçilere açık olan Villa Rufolo’ya giriş ücreti 5 Euro’dur.

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Ravello Nerededir?

Ravello, İtalya’nın Napoli şehrinin yakınlarında Amalfi kıyılarında yer alır. Napoli’ye yaklaşık 55 kilometre uzaklıktadır.

Ravello’ya Ne Zaman Gidilir?

Ravello’da Akdeniz iklimi hâkimdir. Yazları sıcak, kışları ılıktır. Tatil sezonu Nisan sonundan Ekim’e kadar sürer. Sıcaklıklar 20-28 derece arasında değişir. Kış aylarında sıcaklıklar 3-12 derece arasında değişir.

Ravello’ya Nasıl Gidilir?

Ravello’ya en yakın havalimanı Napoli Uluslararası Havalimanı’dır. Pek çok Avrupa şehrinden buraya günlük uçuşlar düzenlenmektedir. SITA otobüsleri ile Napoli’den Ravello’ya ulaşabilirsiniz.

Ravello şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Ravello’da Nerede Kalmalı?

Ravello’da muhteşem deniz manzaralı ve yöresel binalarda butik oteller ve pansiyonlar bulabilirsiniz. Palazzo Sasso, Hotel Villa Cimbrone, Hotel Caruso, Il Garden Hotel biraz pahalı ama şık otellerdir. Hotel Villa Maria, Hotel Parsifal ve B&B Ilimoni tercih edebileceğiniz daha uygun fiyatlı otellerdir.

Ravello İçi Ulaşım

Ravello-43220.jpg

Ravello içerisinde yürüyerek istediğiniz yere kolayca ulaşabilirsiniz. Amalfi sahiline inmek için de SITA otobüslerinin düzenli seferleri mevcuttur. Ayrıca terminalde taksiler de bulabilirsiniz.

Ravello Mutfağı

2348482964_412d87d0a2_o.jpg

Mutfak kültürüyle dünyada ün yapmış İtalya’nın her noktasında enfes lezzetler yapılıyor. Ravello’ya geldiğinizde çevreden taze toplanmış veya avlanmış ürünlerden yapılan yemekleri tadabilirsiniz. Herhangi bir restorana oturduğunuzda garson size yemeğin içeriğiyle ilgili bir sürü bilgi verirse ve restoranın sahibi gelip sizinle tanışırsa sakın saşırmayın. İtalyan misafirperverliğinin ve lezzetlerinin buluştuğu bölgede yiyeceğiniz herhangi bir yemek beklentilerinizi karşılar.

Amalfi sahillerinin meşhur tatlısı limonlu kek Delizia al Limone’yi mutlaka denemelisiniz. Bu bölgedeki limon ağaçlarından toplanan limonlardan yapılan tatlının üzerine limonlu krema da ekleniyor. Klasik İtalyan ürünlerinden mozarella peyniri ve domatesten yapılan çeşitli yemekleri bulabilirsiniz. İtalyan pizzasını tatmak için pek çok restoran ve pizzacı Ravello’da mevcuttur. Lezzetli bir pizzanın yanına, İtalyanlar’ın yaptığı gibi, yöresel biralardan “Birra” söyleyebilirsiniz. Yemeklerden sonra bölgeye özgü lezzetlerden limon likörü olan Limoncello sipariş edebilirsiniz.

Şaraplarıyla da ünlü olan bu bölgede özellikle beyaz şarap üretiliyor. Geçmişi Roma dönemlerine kadar bağcılık kültürü bölge halkının artık uzmanlaştığı bir alan olmuş. Ravello’ya gelen turistler bireysel veya gruplar halinde şarap tadımı turlarına katılıyor. Şarapevlerinden Cantina Episcopio ve Ettore Sammarco çok popülerdir. Bu şarapevlerinden yöresel Ginestrella, Pepella, San Nicola, Biancazita, Biancatenera, Aglianico, Serpentaria, ve Piedirosso üzümlerinden üretilen Selva delle Monache, Vigna San Lorenzo gibi şarapları tatmak mümkündür.

Popüler restoranlar

Giordano & Villa Maria, Cumpà Cosimo, Ristorante Salvatore, Il Flauto di Pan, Rossellinis, Caffe Calce.

Bahşiş

İtalya restoranlarında hesabın yüzde 5-10’u gibi bir tutarı bahşiş olarak bırakmak uygun olacaktır.

Ravello Gece Hayatı

Ravello’da manzaranın tadını çırakıp Akdeniz havasını soluyabileceğiniz teraslı barlar mevcuttur. Hotel Caruso gibi bazı otellerin bünyesinde bulunan barlarda canlı müzik veya piyano eşliğinde içkilerinizi yudumlayabilirsiniz. Hotel Caruso’da bulunan Piyano Bar 18. yüzyıl freskleriyle şık bir ambiyansa sahiptir. Hotel Palazzo Sasso’da bulunan Caffé dell'Arte 1920’lere göre dizayn edilmiştir. Yaz akşamlarında Villa Rufolo’da düzenlenen klasik müzik konserleri de çok keyiflidir.

Ravello Festivaller

Ravello Çikolata Festivali (Ocak)

Ravello Festivali (Haziran-Eylül)

Saint-Patron Festivali (Temmuz)

Madonna Peinée de Torello Kutlaması (Eylül)

Ravello Klasik Müzik Konserleri (yıl boyunca)

Ravello’da Alışveriş

Yıllar boyunca sanatçıları ağırlayan Ravello’nun dükkanlarında bu durumun etkisi görülüyor. Kasaba boyunca yayılmış butik dükkanlarda resimler, seramikler, mücevherler ve özellikle kaşmirden yapılan çeşitli giyecekler bulunuyor. Bric-a-Brac isimli dükkan antika eşyaları sevenler için idealdir. Özellikle 19. yüzyılda kalma eşyaların satıldığı dükkanda eski kitaplar da bulunuyor. Ceramiche d’arte Carmela ve Ceramiche Da Lena’da rengarenk seramikten yapılan hayvan figürleri, tabaklar gibi pek çok eşya bulunuyor. Ravello Gusti&Delizie’de şarap ve limondan sağlanan mum, bal, sabun gibi ürünler satılıyor. Profumi della Costiera ve I Giardini di Ravello dükkanlarında da limondan yapılan limoncello likörü ve karpuz, çilek gibi meyvelerden yapılan likörler satılıyor. Her salı sabahı da kasabada pazar kuruluyor. Bu pazardan da zeytin, zeytinyağı, taze meyve ve sebzeler, mozarella başta olmak üzere peynirler ve kıyafetler alabilirsiniz.

Ravello Saat Farkı

İtalya (GMT +1) ile Türkiye (GMT +3) arasında 2 saat zaman farkı vardır.

Ravello Para Birimi

İtalya sınırları içerisinde yer alan Ravello kasabasının para birimi Euro’dur.

Ravello Resmi Dili

İtalya sınırları içerisinde yer alan Ravello’nun resmi dili İtalyancadır. İngilizce de yaygın olarak kullanılmaktadır.

Gozo Adası Türkiye Dış Temsilciliği

Roma Büyükelçiliği

Adres: VIA PALESTRO 28, 00185 ROMA ITALIA

Telefon: 00 39 06 446 99 33 00 39 06 445 941 00 39 06 445 942 00

Faks: 00 39 06 494 15 26

E-Posta: ambasciata.roma@mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Lazio, Toscana, Umbria, Campania, Puglia, Abruzzo, Molise, Basilicata, Calabria, Sardegna, Sicilia Bölgeleri ve Malta, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), BM Tarımsal Kalkınma Uluslararası Fonu (IFAD), Dünya Gıda Programı (WFP), San Marino Cumhuriyeti

Ravello Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Aydınlanma Günü – Acı Su Yortusu (6 Ocak)

Paskalya Yortusu

Kurtuluş Günü (25 Nisan)

İşçi Bayramı / Mayıs Günü (1 Mayıs)

Cumhuriyet Günü (2 Haziran)

Meryem’in Göğe Kabulü (15 Ağustos)

Tüm Azizler Günü (1 Kasım)

Azizler Günü (1 Kasım)

Günahsız Doğuş Günü(8 Aralık)

Noel (25 Aralık)

Aziz Stefan Günü (26 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Ravello İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 112

Yangın: 112

Polis: 112

Ravello Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının İtalya’ya girmek için Schengen vizesi alması gerekmektedir.