Google+

Ravello

Ravello - : - / -
--℃
1 EUR=0.00
Type L250V16 A
 • Ocaweather-icon0℃
 • Şubweather-icon0℃
 • Marweather-icon0℃
 • Nisweather-icon0℃
 • Mayweather-icon0℃
 • Hazweather-icon0℃
 • Temweather-icon0℃
 • Ağuweather-icon0℃
 • Eylweather-icon0℃
 • Ekiweather-icon0℃
 • Kasweather-icon0℃
 • Araweather-icon0℃
Nüfus: 2,500 / Dil: İtalyanca / Para Birimi: Euro (EUR) / İklim: Akdeniz İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün

Ravello-coastline.jpg

Amerikalı yazar Gore Vidal’e hayatınızda gördüğünüz en güzel yer neresidir diye sorulduğunda Ravello’yu anlatmış. İtalya’nın en sevilen yerlerinden Amalfi kıyılarında bulunan Ravello pek çok ünlü yazar, şair ve sanatçının yaşadığır bir kasabadır. İtalya’nın Campania bölgesinin Salerno iline yakın, Amalfi Körfezi’nde bulunan bu kasaba; Virginia Woolf, Richard Wagner, Gore Vidal, Giovanni Boccaccio, Sophia Loren, Jacqueline Kennedy gibi pek çok ünlü ismin ve sanatçının hayatının belli bir bölümünü geçirdiği yer olmuştur. Bu nedenle Amalfi kıyılarının en elit ve görkemli yeri olarak anılıyor.

Amalfi kıyı şeridinde bulunan Ravello’nun denize kıyısı bulunmuyor. Deniz seviyesinden 315 metre yükseklikte ve deniz kıyısında bulunan Amalfi kasabasına yaklaşık 7 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Ravello bir şehir olarak 5. yüzyılda barbarlardan kaçan Romalılar tarafından kurulmuştur. Batı Roma İmparatorluğu yıkıldıktan sonra Amalfi Cumhuriyeti’nin kurulmasıyla 9. yüzyılda önemli bir şehir haline gelmiştir. Amalfi Cumhuriyeti’nin temel geçim kaynağı olan yün üretiminde ve ticaretinde Ravello kritik bir rol oynamaktaydı. 12. yüzyılda Pisa Cumhuriyeti’nden gelen akınlar nedeniyle şehir çok zor duruma düşmüştür. Pek çok insan şehri terk etmiştir ve ticaret gerilemiştir. 19. yüzyıla kadar şarap yamaçların eteklerinde bulunması nedeniyle ulaşım zor olmuştur ve kasaba gelişememiştir. Daha sonra ulaşım koşullarının iyileşmesiyle kasaba tekrar popüler bir nokta olmuştur. 1996 yılında da UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmıştır.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=adklZKhtZyI

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 Euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Meşhur Amalfi kıyılarında bulunan Ravello’da muhteşem Akdeniz manzarasının tadını çıkarabilecek yerler, enfes İtalyan yemeklerini tadabilecek restoranlar mevcuttur. Ravello’nun keyifli müzik ve sanat etkinliklerine katılmak da mümkündür.

Ravello Katedrali

002 Şub 2017Gezilecek Yerler

Ravello Katedrali

1086’da inşa edilen Ravello Katedrali kasabanın ana meydanı Piazza Vescovado’da ziyaretçileri selamlıyor. Rufolo ailesinin desteğiyle inşa edilen yapıda barok, Roman, Bizans ve Arap etkilerini görmek mümkündür. 900 yıl boyunca çeşitli eklemelerin ve değişikliklerin yapıldığı katedralin çan kulesi 13. yüzyıl yapılmıştır. Barisano da Trani tarafından 1179 yılında İstanbul’da yapılan bronz kapısı İtalyan kiliselerinde hala kullanılan sayılı kapılardandır. Bu kapılar ve katedralin girişi Hz. İsa’nın yaşamından 54 sahnenin canlandırıldığı resimlerle kaplıdır. Katedralin iç kısmı da mermerle döşenmiştir.

Katedralin içinde bulunan St. Pantaleone Şapeli görmeye değerdir. 3. yüzyılda yaşamış olan St. Pantaleone başarılı bir doktor olarak bölge halkı tarafından çok sevilen bir figürmüş. Ancak Hristiyanlığı benimsediği için Roma İmparatoru Diocletian tarafından idam ettirilmiş. Şapelin içerisinde bir küçük cam şişenin içinde St. Pantaleone’un kanından birkaç damla ve azizin gümüşten bir büstü bulunuyor.

Katedral bünyesinde bir müze de bulunuyor. Müzedeki eserler biraz kısıtlı olsa da 13. yüzyılda yapılmış en güzel sanat işlerinden birisi olarak görülen Sigilgaita Rufolo’nun büstü ziyaretçiler tarafından çok ilgi görüyor. Katedralin giriş ücreti de 2 Euro’dur.

-

Ravello lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Lo Sguardo sull' Infinito, Casa Chiarina, B&B Cecco Rooms. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Villa Barluzzi, Casa Vacanze La Trinità gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Hotel Rufolo, Belmond Hotel Caruso, Il Monaco otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Ravello aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Villa Cimbrone

1502 Şub 2017Gezilecek Yerler

 

Tam olarak ne zaman inşa edildiği bilinmeyen Villa Cimbrone’nin tarihinin 11. yüzyıla kadar dayandığı biliniyor. Bölgenin zengin aileleri arasında el değiştiren yapı o dönemlerde çiftlik olarak kullanılıyormuş. Daha sonra 17. yüzyılda bir manastıra tahsis edilen kompleks zaman içerisinde kullanılmadığı için kötü duruma düşmüş. 1904 yılında İngiliz Lord Ernest William Beckett buraya geldiğinde manzaraya aşık olmuş ve yapıyı tamir ettirmeye karar vermiş. Mimar Nicola Mansi ve Fransız bir botanistle beraber yapı ve bahçesi yeniden tasarlanarak değişik türlerde bitkiler, bronz ve gümüş büstler getirilerek süslenmiş. Yamaca kurulu Villa Cimbrone’nin eşsiz manzarası için bir de teras tasarlanmış. Bu terasta günümüzde çeşitli düğünler, etkinlikler ve resitaller düzenleniyor. E.M. Forster, Virginia Woolf, D.H. Lawrence, Winston Churchill ve Greta Garbo gibi pek çok isim bu villada kalmış.

Günümüzde otel olarak işletilen binanın bahçesi ziyaretçilere açıktır. Giriş ücreti 6 Euro olan kompleksin “Sonsuzluk Dostu” olarak adlandırılan terasının manzarası görmeye değerdir. Teras boyunca da bronz ve gümüşten yapılmış büstler bulunmaktadır. Bahçesinde ise Roma döneminin bereket tanrıçası Ceres’in heykelinin bulunduğu minik tapınak, gül bahçesi, Arap etkilerinin görüldüğü çay odası, Donatello’nun Davut heykelinin kopyası ve Merkür heykeli gibi görülmesi gereken eserler ve kısımlar vardır.

-
Ravello şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; National Museum of Capodimonte Entrance Biletler (16 €), Napoli'den: Sorrento, Positano ve Amalfi Tam Gün Turu (90 €), Napoli Sokak Yemekleri ve Görülecek Yerler (35 €), Napoli: 3 Saatlik Rehberli Yürüyüş Turu ve Pizza Yemeği (44 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.

Villa Rufolo

1002 Şub 2017Gezilecek Yerler

Villa Rufolo

Ravello’nun bir diğer sembolü Villa Rufolo’dur. Nefes kesen manzarası ve şık tasarımıyla metrelerce yüksekten Salerno Koyu’nu selamlar. Bu muhteşem yapı meşhur Alman opera bestecesi Richar Wagner’in de ilgisini çekmiş. Bir dönem burada yaşayan Wagner ünlü bestesi Parsifal’i bu villadan aldığı ilhamla yazmış. Wagner sayesinde bugün Ravello “la città della musica” yani müziğin şehri olarak anılıyor. Wagner’in anısına her yıl yaz aylarında Villa Rufolo’da açık hava klasik müzik konserleri düzenleniyor. Eğer fırsatınız olursa bu konserlerden birine katılmanızı öneririz. Amalfi Kıyıları’nda, Villa Rufolo’nun hayran bırakan manzarasında klasik müzik dinlemek Ravello’ya gelen turistlerin en sevdiği aktivitelerdendir.

Villa Rufolo 1270 yılında bölgenin nüfuzlu Rufolo ailesi tarafından yaptırılmıştır. 1588 yılında satılana dek ailenin ikamet ettiği bina olmuştur. Satıldıktan sonra bakımsızlıktan ve depremlerden dolayı kötü bir durum düşmüştür. 1800’lerde İskoç soylularından Francis Neville Reid villayı satın almıştır. Aynı zamanda bir botanikçi olan Francis Neville Reid, villa komplesini yeniden düzenleyip bugünkü haline getirmiştir. Arap, Sicilya ve Norman etkilerinin görüldüğü villa kompleksinde 18.yüzyıldan kalma bir manastır, 19. yüzyıldan kalma bir bahçe, büyük bir yemek salonu, banyo ve hamam kompleksi ve kuleler bulunmaktadır. Kulelerden en büyüğü Torre Maggiore, Arap etkilerinin belirgin biçimde görüldüğü manastırın yanında yer almaktadır ve yüksekliği yaklaşık 30 metredir. Bu muhteşem kompleks Arap etkilerinden dolayı İspanya’nın meşhur El-Hamra Sarayı’nın küçük versiyonu olarak görülüyor. Yıl boyu ziyaretçilere açık olan Villa Rufolo’ya giriş ücreti 5 Euro’dur.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Ravello, İtalya’nın Napoli şehrinin yakınlarında Amalfi kıyılarında yer alır. Napoli’ye yaklaşık 55 kilometre uzaklıktadır.

Geolocation

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Ravello’da Akdeniz iklimi hâkimdir. Yazları sıcak, kışları ılıktır. Tatil sezonu Nisan sonundan Ekim’e kadar sürer. Sıcaklıklar 20-28 derece arasında değişir. Kış aylarında sıcaklıklar 3-12 derece arasında değişir.

Ravello’ya en yakın havalimanı Napoli Uluslararası Havalimanı’dır. Pek çok Avrupa şehrinden buraya günlük uçuşlar düzenlenmektedir. SITA otobüsleri ile Napoli’den Ravello’ya ulaşabilirsiniz.

Ravello’da muhteşem deniz manzaralı ve yöresel binalarda butik oteller ve pansiyonlar bulabilirsiniz. Palazzo Sasso, Hotel Villa Cimbrone, Hotel Caruso, Il Garden Hotel biraz pahalı ama şık otellerdir. Hotel Villa Maria, Hotel Parsifal ve B&B Ilimoni tercih edebileceğiniz daha uygun fiyatlı otellerdir.

Ravello onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Ravello Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Ravello Otelleri

En Uygun Fiyatlı Ravello Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Ravello Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Ravello Otelleri

Ravello-43220.jpg

Ravello içerisinde yürüyerek istediğiniz yere kolayca ulaşabilirsiniz. Amalfi sahiline inmek için de SITA otobüslerinin düzenli seferleri mevcuttur. Ayrıca terminalde taksiler de bulabilirsiniz.

2348482964_412d87d0a2_o.jpg

Mutfak kültürüyle dünyada ün yapmış İtalya’nın her noktasında enfes lezzetler yapılıyor. Ravello’ya geldiğinizde çevreden taze toplanmış veya avlanmış ürünlerden yapılan yemekleri tadabilirsiniz. Herhangi bir restorana oturduğunuzda garson size yemeğin içeriğiyle ilgili bir sürü bilgi verirse ve restoranın sahibi gelip sizinle tanışırsa sakın saşırmayın. İtalyan misafirperverliğinin ve lezzetlerinin buluştuğu bölgede yiyeceğiniz herhangi bir yemek beklentilerinizi karşılar.

Amalfi sahillerinin meşhur tatlısı limonlu kek Delizia al Limone’yi mutlaka denemelisiniz. Bu bölgedeki limon ağaçlarından toplanan limonlardan yapılan tatlının üzerine limonlu krema da ekleniyor. Klasik İtalyan ürünlerinden mozarella peyniri ve domatesten yapılan çeşitli yemekleri bulabilirsiniz. İtalyan pizzasını tatmak için pek çok restoran ve pizzacı Ravello’da mevcuttur. Lezzetli bir pizzanın yanına, İtalyanlar’ın yaptığı gibi, yöresel biralardan “Birra” söyleyebilirsiniz. Yemeklerden sonra bölgeye özgü lezzetlerden limon likörü olan Limoncello sipariş edebilirsiniz.

Şaraplarıyla da ünlü olan bu bölgede özellikle beyaz şarap üretiliyor. Geçmişi Roma dönemlerine kadar bağcılık kültürü bölge halkının artık uzmanlaştığı bir alan olmuş. Ravello’ya gelen turistler bireysel veya gruplar halinde şarap tadımı turlarına katılıyor. Şarapevlerinden Cantina Episcopio ve Ettore Sammarco çok popülerdir. Bu şarapevlerinden yöresel Ginestrella, Pepella, San Nicola, Biancazita, Biancatenera, Aglianico, Serpentaria, ve Piedirosso üzümlerinden üretilen Selva delle Monache, Vigna San Lorenzo gibi şarapları tatmak mümkündür.

Popüler restoranlar

Giordano & Villa Maria, Cumpà Cosimo, Ristorante Salvatore, Il Flauto di Pan, Rossellinis, Caffe Calce.

Bahşiş

İtalya restoranlarında hesabın yüzde 5-10’u gibi bir tutarı bahşiş olarak bırakmak uygun olacaktır.

Ravello’da manzaranın tadını çırakıp Akdeniz havasını soluyabileceğiniz teraslı barlar mevcuttur. Hotel Caruso gibi bazı otellerin bünyesinde bulunan barlarda canlı müzik veya piyano eşliğinde içkilerinizi yudumlayabilirsiniz. Hotel Caruso’da bulunan Piyano Bar 18. yüzyıl freskleriyle şık bir ambiyansa sahiptir. Hotel Palazzo Sasso’da bulunan Caffé dell'Arte 1920’lere göre dizayn edilmiştir. Yaz akşamlarında Villa Rufolo’da düzenlenen klasik müzik konserleri de çok keyiflidir.

Ravello Çikolata Festivali (Ocak)

Ravello Festivali (Haziran-Eylül)

Saint-Patron Festivali (Temmuz)

Madonna Peinée de Torello Kutlaması (Eylül)

Ravello Klasik Müzik Konserleri (yıl boyunca)

Yıllar boyunca sanatçıları ağırlayan Ravello’nun dükkanlarında bu durumun etkisi görülüyor. Kasaba boyunca yayılmış butik dükkanlarda resimler, seramikler, mücevherler ve özellikle kaşmirden yapılan çeşitli giyecekler bulunuyor. Bric-a-Brac isimli dükkan antika eşyaları sevenler için idealdir. Özellikle 19. yüzyılda kalma eşyaların satıldığı dükkanda eski kitaplar da bulunuyor. Ceramiche d’arte Carmela ve Ceramiche Da Lena’da rengarenk seramikten yapılan hayvan figürleri, tabaklar gibi pek çok eşya bulunuyor. Ravello Gusti&Delizie’de şarap ve limondan sağlanan mum, bal, sabun gibi ürünler satılıyor. Profumi della Costiera ve I Giardini di Ravello dükkanlarında da limondan yapılan limoncello likörü ve karpuz, çilek gibi meyvelerden yapılan likörler satılıyor. Her salı sabahı da kasabada pazar kuruluyor. Bu pazardan da zeytin, zeytinyağı, taze meyve ve sebzeler, mozarella başta olmak üzere peynirler ve kıyafetler alabilirsiniz.

İtalya (GMT +1) ile Türkiye (GMT +3) arasında 2 saat zaman farkı vardır.

İtalya sınırları içerisinde yer alan Ravello kasabasının para birimi Euro’dur.

İtalya sınırları içerisinde yer alan Ravello’nun resmi dili İtalyancadır. İngilizce de yaygın olarak kullanılmaktadır.

Roma Büyükelçiliği

Adres: VIA PALESTRO 28, 00185 ROMA ITALIA

Telefon: 00 39 06 446 99 33 00 39 06 445 941 00 39 06 445 942 00

Faks: 00 39 06 494 15 26

E-Posta: ambasciata.roma@mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Lazio, Toscana, Umbria, Campania, Puglia, Abruzzo, Molise, Basilicata, Calabria, Sardegna, Sicilia Bölgeleri ve Malta, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), BM Tarımsal Kalkınma Uluslararası Fonu (IFAD), Dünya Gıda Programı (WFP), San Marino Cumhuriyeti

Yeni Yıl (1 Ocak)

Aydınlanma Günü – Acı Su Yortusu (6 Ocak)

Paskalya Yortusu

Kurtuluş Günü (25 Nisan)

İşçi Bayramı / Mayıs Günü (1 Mayıs)

Cumhuriyet Günü (2 Haziran)

Meryem’in Göğe Kabulü (15 Ağustos)

Tüm Azizler Günü (1 Kasım)

Azizler Günü (1 Kasım)

Günahsız Doğuş Günü(8 Aralık)

Noel (25 Aralık)

Aziz Stefan Günü (26 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 112

Yangın: 112

Polis: 112

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının İtalya’ya girmek için Schengen vizesi alması gerekmektedir.