Ravello Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ravello-coastline.jpg

Amerikalı yazar Gore Vidal’e hayatınızda gördüğünüz en güzel yer neresidir diye sorulduğunda Ravello’yu anlatmış. İtalya’nın en sevilen yerlerinden Amalfi kıyılarında bulunan Ravello pek çok ünlü yazar, şair ve sanatçının yaşadığır bir kasabadır. İtalya’nın Campania bölgesinin Salerno iline yakın, Amalfi Körfezi’nde bulunan bu kasaba; Virginia Woolf, Richard Wagner, Gore Vidal, Giovanni Boccaccio, Sophia Loren, Jacqueline Kennedy gibi pek çok ünlü ismin ve sanatçının hayatının belli bir bölümünü geçirdiği yer olmuştur. Bu nedenle Amalfi kıyılarının en elit ve görkemli yeri olarak anılıyor.

Amalfi kıyı şeridinde bulunan Ravello’nun denize kıyısı bulunmuyor. Deniz seviyesinden 315 metre yükseklikte ve deniz kıyısında bulunan Amalfi kasabasına yaklaşık 7 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Ravello bir şehir olarak 5. yüzyılda barbarlardan kaçan Romalılar tarafından kurulmuştur. Batı Roma İmparatorluğu yıkıldıktan sonra Amalfi Cumhuriyeti’nin kurulmasıyla 9. yüzyılda önemli bir şehir haline gelmiştir. Amalfi Cumhuriyeti’nin temel geçim kaynağı olan yün üretiminde ve ticaretinde Ravello kritik bir rol oynamaktaydı. 12. yüzyılda Pisa Cumhuriyeti’nden gelen akınlar nedeniyle şehir çok zor duruma düşmüştür. Pek çok insan şehri terk etmiştir ve ticaret gerilemiştir. 19. yüzyıla kadar şarap yamaçların eteklerinde bulunması nedeniyle ulaşım zor olmuştur ve kasaba gelişememiştir. Daha sonra ulaşım koşullarının iyileşmesiyle kasaba tekrar popüler bir nokta olmuştur. 1996 yılında da UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmıştır.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=adklZKhtZyI

Ravello ile İlgili

Ravello Nerededir?

Ravello, İtalya’nın Napoli şehrinin yakınlarında Amalfi kıyılarında yer alır. Napoli’ye yaklaşık 55 kilometre uzaklıktadır.

Ravello’ya Nasıl Gidilir?

Ravello’ya en yakın havalimanı Napoli Uluslararası Havalimanı’dır. Pek çok Avrupa şehrinden buraya günlük uçuşlar düzenlenmektedir. SITA otobüsleri ile Napoli’den Ravello’ya ulaşabilirsiniz.

Ravello’ya Ne Zaman Gidilir?

Ravello’da Akdeniz iklimi hâkimdir. Yazları sıcak, kışları ılıktır. Tatil sezonu Nisan sonundan Ekim’e kadar sürer. Sıcaklıklar 20-28 derece arasında değişir. Kış aylarında sıcaklıklar 3-12 derece arasında değişir.

Ravello’da Nerede Kalmalı?

Ravello’da muhteşem deniz manzaralı ve yöresel binalarda butik oteller ve pansiyonlar bulabilirsiniz. Palazzo Sasso, Hotel Villa Cimbrone, Hotel Caruso, Il Garden Hotel biraz pahalı ama şık otellerdir. Hotel Villa Maria, Hotel Parsifal ve B&B Ilimoni tercih edebileceğiniz daha uygun fiyatlı otellerdir.

Ravello İçi Ulaşım

Ravello-43220.jpg

Ravello içerisinde yürüyerek istediğiniz yere kolayca ulaşabilirsiniz. Amalfi sahiline inmek için de SITA otobüslerinin düzenli seferleri mevcuttur. Ayrıca terminalde taksiler de bulabilirsiniz.

Ravello Mutfağı

2348482964_412d87d0a2_o.jpg

Mutfak kültürüyle dünyada ün yapmış İtalya’nın her noktasında enfes lezzetler yapılıyor. Ravello’ya geldiğinizde çevreden taze toplanmış veya avlanmış ürünlerden yapılan yemekleri tadabilirsiniz. Herhangi bir restorana oturduğunuzda garson size yemeğin içeriğiyle ilgili bir sürü bilgi verirse ve restoranın sahibi gelip sizinle tanışırsa sakın saşırmayın. İtalyan misafirperverliğinin ve lezzetlerinin buluştuğu bölgede yiyeceğiniz herhangi bir yemek beklentilerinizi karşılar.

Amalfi sahillerinin meşhur tatlısı limonlu kek Delizia al Limone’yi mutlaka denemelisiniz. Bu bölgedeki limon ağaçlarından toplanan limonlardan yapılan tatlının üzerine limonlu krema da ekleniyor. Klasik İtalyan ürünlerinden mozarella peyniri ve domatesten yapılan çeşitli yemekleri bulabilirsiniz. İtalyan pizzasını tatmak için pek çok restoran ve pizzacı Ravello’da mevcuttur. Lezzetli bir pizzanın yanına, İtalyanlar’ın yaptığı gibi, yöresel biralardan “Birra” söyleyebilirsiniz. Yemeklerden sonra bölgeye özgü lezzetlerden limon likörü olan Limoncello sipariş edebilirsiniz.

Şaraplarıyla da ünlü olan bu bölgede özellikle beyaz şarap üretiliyor. Geçmişi Roma dönemlerine kadar bağcılık kültürü bölge halkının artık uzmanlaştığı bir alan olmuş. Ravello’ya gelen turistler bireysel veya gruplar halinde şarap tadımı turlarına katılıyor. Şarapevlerinden Cantina Episcopio ve Ettore Sammarco çok popülerdir. Bu şarapevlerinden yöresel Ginestrella, Pepella, San Nicola, Biancazita, Biancatenera, Aglianico, Serpentaria, ve Piedirosso üzümlerinden üretilen Selva delle Monache, Vigna San Lorenzo gibi şarapları tatmak mümkündür.

Popüler restoranlar

Giordano & Villa Maria, Cumpà Cosimo, Ristorante Salvatore, Il Flauto di Pan, Rossellinis, Caffe Calce.

Bahşiş

İtalya restoranlarında hesabın yüzde 5-10’u gibi bir tutarı bahşiş olarak bırakmak uygun olacaktır.

Ravello’da Alışveriş

Yıllar boyunca sanatçıları ağırlayan Ravello’nun dükkanlarında bu durumun etkisi görülüyor. Kasaba boyunca yayılmış butik dükkanlarda resimler, seramikler, mücevherler ve özellikle kaşmirden yapılan çeşitli giyecekler bulunuyor. Bric-a-Brac isimli dükkan antika eşyaları sevenler için idealdir. Özellikle 19. yüzyılda kalma eşyaların satıldığı dükkanda eski kitaplar da bulunuyor. Ceramiche d’arte Carmela ve Ceramiche Da Lena’da rengarenk seramikten yapılan hayvan figürleri, tabaklar gibi pek çok eşya bulunuyor. Ravello Gusti&Delizie’de şarap ve limondan sağlanan mum, bal, sabun gibi ürünler satılıyor. Profumi della Costiera ve I Giardini di Ravello dükkanlarında da limondan yapılan limoncello likörü ve karpuz, çilek gibi meyvelerden yapılan likörler satılıyor. Her salı sabahı da kasabada pazar kuruluyor. Bu pazardan da zeytin, zeytinyağı, taze meyve ve sebzeler, mozarella başta olmak üzere peynirler ve kıyafetler alabilirsiniz.

Ravello Gece Hayatı

Ravello’da manzaranın tadını çırakıp Akdeniz havasını soluyabileceğiniz teraslı barlar mevcuttur. Hotel Caruso gibi bazı otellerin bünyesinde bulunan barlarda canlı müzik veya piyano eşliğinde içkilerinizi yudumlayabilirsiniz. Hotel Caruso’da bulunan Piyano Bar 18. yüzyıl freskleriyle şık bir ambiyansa sahiptir. Hotel Palazzo Sasso’da bulunan Caffé dell'Arte 1920’lere göre dizayn edilmiştir. Yaz akşamlarında Villa Rufolo’da düzenlenen klasik müzik konserleri de çok keyiflidir.

Ravello Festivaller

Ravello Çikolata Festivali (Ocak)

Ravello Festivali (Haziran-Eylül)

Saint-Patron Festivali (Temmuz)

Madonna Peinée de Torello Kutlaması (Eylül)

Ravello Klasik Müzik Konserleri (yıl boyunca)

Ravello Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Aydınlanma Günü – Acı Su Yortusu (6 Ocak)

Paskalya Yortusu

Kurtuluş Günü (25 Nisan)

İşçi Bayramı / Mayıs Günü (1 Mayıs)

Cumhuriyet Günü (2 Haziran)

Meryem’in Göğe Kabulü (15 Ağustos)

Tüm Azizler Günü (1 Kasım)

Azizler Günü (1 Kasım)

Günahsız Doğuş Günü(8 Aralık)

Noel (25 Aralık)

Aziz Stefan Günü (26 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Ravello İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 112

Yangın: 112

Polis: 112

Ravello Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının İtalya’ya girmek için Schengen vizesi alması gerekmektedir.

Gozo Adası Türkiye Dış Temsilciliği

Roma Büyükelçiliği

Adres: VIA PALESTRO 28, 00185 ROMA ITALIA

Telefon: 00 39 06 446 99 33 00 39 06 445 941 00 39 06 445 942 00

Faks: 00 39 06 494 15 26

E-Posta: [email protected]

Görev Bölgesi: Lazio, Toscana, Umbria, Campania, Puglia, Abruzzo, Molise, Basilicata, Calabria, Sardegna, Sicilia Bölgeleri ve Malta, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), BM Tarımsal Kalkınma Uluslararası Fonu (IFAD), Dünya Gıda Programı (WFP), San Marino Cumhuriyeti

Ravello Para Birimi

İtalya sınırları içerisinde yer alan Ravello kasabasının para birimi Euro’dur.

Ravello Resmi Dili

İtalya sınırları içerisinde yer alan Ravello’nun resmi dili İtalyancadır. İngilizce de yaygın olarak kullanılmaktadır.

Ravello Saat Farkı

İtalya (GMT +1) ile Türkiye (GMT +3) arasında 2 saat zaman farkı vardır.

Ravello Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa

Nüfus: 2,500 / Dil: İtalyanca / Para Birimi: Euro (EUR) / İklim: Akdeniz İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün