Jaipur Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hindistan’ın doğusunda yer alan Jaipur, nam-ı diğer Pembe Şehir, Rajasthan Eyaleti’nin başkenti ve en büyük şehridir.

18 Kasım 1727 yılında Mihrace Jai Singh II tarafından, başkenti Amer’den buraya taşımak üzere kurulmuştur. Mimariye çok önem veren Jai Singh II, pek çok kitabı araştırmış, Vidyadhar Bhattacharya’nın mimari rehberliğinde Hindu mimarisinin özellikleriyle şehri 4 yılda inşa ettirmiştir.

Jaipur, şimdiki pembe halineyse Sawai Ram Singh’in yönetimindeyken, 1876’da Galler

Prensi VII. Edward’ı karşılama amacıyla büründürülmüştür. Bu durum şimdilerde turizm amaçlı kullanılmakta ve oldukça ilgi görmektedir.

7d61485308c872e41a64dab5d6e8ea67.jpg

Jaipur’un ekonomisinde turizm iyi bir gelir kaynağı olsa da, şehirde değerli taş işlemecilİği, lüks tekstil ürünü üretimi ve bilgi teknolojileri alanında oldukça gelişmiş şirketler yer almaktadır.

Kurak iklimin hâkim olduğu Jaipur’da Temmuz-Eylül ayları arasında şiddetli muson yağmurları görülür. Yaz aylarında ise sıcaklıklar çok yüksek olduğundan, şehri gezmek için en uygun zaman, ılıman bir havanın yaşandığı kış ayları olacaktır.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=REtMScnvFYk

Jaipur ile İlgili

Editörün Kaleminden

Jaipur Nerededir?

Harita oluşturulamadı.

hawa-mahal-jaipur.jpg

Hindistan’ın doğusunda yer alan Jaipur şehri, Rajasthan Eyaleti’nin başkenti ve en büyük şehridir. Ülkenin başkenti Yeni Delhi’ye uzaklığı 260 kilometredir.

Jaipur’a Nasıl Gidilir?

Jaipur’da bir havalimanı mevcuttur ancak Türkiye’den direkt uçuş bulunmamaktadır.

Londra, Dublin, Singapur, Bangkok, Delhi, Mumbai gibi şehirlerden aktarmalı olarak gidilebilir.

 Jaipur Ne Zaman Gidilir?

slide2.jpg

Kurak iklimin hakim olduğu Jaipur’da 3 mevsim yaşanmaktadır. Mart-Haziran ayları arasında yaz, Ekim-Mart ayları arası ise kış mevsimidir. Jaipur’da Temmuz-Eylül ayları arasında şiddetli muson yağmurları görülür. Yıl boyunca sıcaklıklar yüksektir. Yaz aylarında sıcaklıklar 28-45 derece arasında değişmektedir. Kış ayları ise ılıman geçer. Sıcaklık 15-18 derece arasındadır. Bu sebeplerle Jaipur’a gitmek için en uygun zaman kış ayları olacaktır.

Jaipur’da Nerede Kalınır?

Hindistan’ın Rajasthan eyaletininin başkenti lanJaipur, 18. yüzyılda inşa edilerek, ülkenin ilk planlı şehri olma özelliğini taşıyor. Delhi ve Agara ile birlikte Jaipur, Hindistan’ın Altın Üçgen ‘ini oluşturarak en popüler ve turistik üç şehrinden biridir. Saray, tapınak ve surlar gibi tarihi yapılarla dolu Jaipur, aynı zamanda ülkenin çöl şehirlerine seyahat edenlerin güzergâhında yer alır. Günümüzde yatırımlarla büyüyen ve gelişen bir ekonomiye sahip olsa da şehrin en ilgi çekici yanlarından biri elbette tarihi dokusu ve küçük bir bölge olsa da tüm şehre adını veren Pembe Şehir’dir. 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Jaipur otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Jaipur’da Nerede Kalınır? 

Şüphesiz ki şehrin en sevilen noktası olan Pembe Şehir (Pink City) konaklamak için de şehrin merkezi noktalarından biridir. 1876’da İngiliz Prensi’nin şehri ziyaret edeceği haberinin üzerine pembeye boyanan binalar, günümüzde de o tonlarda kalmış ve şehrin gözbebeği haline gelmiştir. Pembe Şehir’de çok lüks oteller de bulunabileceği gibi 2 ve 3 yıldızlı konuk evlerine de rastlanabilir. Bunun yanı sıra Sindhi Camp, Pembe Şehir’in biraz dışında kalan ve Jaipur’un en büyük otobüs terminalinin bulunduğu bölgedir. Eğer nostaljik bölgede her zaman konaklamak istemiyorsanız şehrin başka noktalarına kolaylıkla gidebilmek ve Jaipur’un yerel hayatını deneyimlemek için Sindhi Camp uygun bir seçenektir. Bandi Park, C-Scheme ve Hawa Sadak da, Pembe Şehir’den biraz daha açılarak görebileceğiniz bölgelerdir. Buralarda konaklamak yine merkezi olacağından, şehrin kalbinden kopacağınızı düşünmeyin. 

Jaipur gibi büyük şehirlerde elbette ulaşım için de seçenekler sunulmuştur. RTDC (Rajasthan Tourism Department Corp.) otobüsleri şehir turları yapabileceğiniz, aynı zamanda uygun fiyatlı otobüslerdir. Tüm gün, yarım gün ve Pembe Şehir gece turu olan üç seçenekten tercih ettiğinizle, şehirdeki ikonik yapıları görebileceğiniz panoramik bir tur yapmış olursunuz. Bir diğer seçenek Jaipur’un şehir hatlarında çalışan otobüslerdir. 2 ve 5 numaralı otobüsler şehir merkezinden ve turistik noktalardan geçtikleri için en kullanışlı otobüslerdir. Tek yön biletleri yaklaşık olarak 0,15$’dır. Autorickshaw ise biraz atv biraz araba gibi bir taşıt olup, kiralanabilir. Günlüğü 5-6$’a autorickshawlar kullanılabilir. 

Jaipur çok büyük bir şehir olduğu için haritayı açtığınız ilk anda karşılaşacağınız yüzlerce semt ve bölge adından kafanız karışabilir. Şehir aynı zamanda Rajahstan eyaletinin başkenti olduğundan Jaipur’a biraz da yönetim şehri diyebiliriz. Bu sebeple şehrin her noktası aynı ilgi çekici özelliklere sahip değildir. Ancak Jaipur’a gelenlerin ziyaret etmek istediği çoğu yapı zaten birbirine yakın olduğundan, konaklama tercihinizi bu bölgelerde yaparsanız, çok daha rahat bir tatil geçirirsiniz. Şehrin birçok bölümü var ancak bu herhangi bir numaralandırma sistemine dayanmayıp, daha çok işlevselliğe göre ayrım yapılmıştır. Konaklama tavsiyesi verirken bölge isimlerine göre değil, ikonik yapılar üzerinden bir liste hazırladık. 

Pembe Şehir Bölgesinde Jaipur Otelleri

Jaipur’un bu kadar ünlenmesini sağlayan Pembe Şehir, nostaljik bölgedeki oteller, hanları ve konuk evleriyle bir çok farklı seçenekte konaklama fırsatı sunuyor. Eğer tatiliniz boyunca tarihi dokunun ortasında yer almak isterseniz Pembe Şehir’de konaklayabilirsiniz.

 • LMB Hotel
  Özellikler:
  3 yıldızlı, restoran, ücretsiz Wi-Fi hizmeti
  Konum: Pembe Şehir
  Fiyat: Geceliği 29$ - 80$ arasındadır.
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  LMB Hotel

 • Hotel Ratnawali
  Özellikler:
  3 yıldızlı, restoran, vejetaryen otel
  Konum: Pembe Şehir
  Fiyat: Geceliği 31$ - 72$ arasındadır.
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Hotel Welcome
  Özellikler:
  3 yıldızlı, restoran, ücretsiz Wi-Fi hizmeti
  Konum: Pembe Şehir
  Fiyat: Geceliği 20$ - 46$ arasındadır.
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Haveli Kalwara
  Özellikler:
  2 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi hizmeti, kahvaltı dâhil
  Konum: Pembe Şehir
  Fiyat: Geceliği 28$ - 61$ arasındadır.
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Pandaya Niwas
  Özellikler:
  3 yıldızlı, evcil hayvan dostu, ücretsiz Wi-Fi hizmeti
  Konum: Pembe Şehir
  Fiyat: Geceliği 19$ - 25$ arasındadır.
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Pandaya Niwas

Sindhi Camp Bölgesindeki Jaipur Otelleri

Pembe Şehir ‘in biraz dışında, batısında yer alan Sindhi Camp, Jaipur’un en büyük otobüs terminalidir. Bu bölgede konaklayarak daha rahat şehirlerarası yolculuk yapabilirsiniz. Ya da her daim Pembe Şehir’in içinde olmak size göre değilse, ama çok merkezi bir konumda kalmak isterseniz Sindhi Camp tercih edilebilir.

 • Radisson Jaipur City
  Özellikler:
  5 yıldız, yüzme havuzu, fitness merkezi
  Konum: Sindhi Camp
  Fiyat:  Geceliği 294$ - 315$ arasındadır.
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Radisson Jaipur City

 • Alsisar Haveli Heritage Hotel
  Özellikler:
  4 yıldızlı, tarihi bina, spa ve sağlık merkezi
  Konum: Sindhi Camp
  Fiyat: Geceliği 83$ - 136$ arasındadır.
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • OYO 7589 Le Park Street
  Özellikler:
  3 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi hizmeti, ücretsiz otopark
  Konum: Sindhi Camp
  Fiyat: Geceliği 20$ - 42$ arasındadır.
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Hotel New Center Point
  Özellikler:
  2 yıldızlı, yerel restoran, ücretsiz Wi-Fi hizmeti
  Konum: Sindhi Camp
  Fiyat: Geceliği 11$ - 41$ arasındadır.
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Moustache Hostel
  Özellikler:
  Restoran, ücretsiz Wi-Fi hizmeti, ortak kullanım alanları
  Konum: Sindhi Camp
  Fiyat: Geceliği 10$ - 31$ arasındadır.
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Moustache Hostel

Bani Park bölgesindeki Jaipur Otelleri

Bani Park’ta konaklayarak Pembe Şehir ve merkezden 6 - 7 kilometre kadar uzaklaşmış olursunuz. Ancak kimileri için bu daha iyi bir seçenek olabilir. Kalabalık şehirlerin çoğunda da olduğu gibi Jaipur’un da şehir merkezi gece gündüz hareketli ve gürültülüdür. Bu sebeple daha sakin bir konaklama imkânını Boni Park’ın çevresinde yakalarsınız.

 • Shahpura House
  Özellikler:
  4 yıldızlı, geleneksel bina, yüzme havuzu
  Konum: Bani Park
  Fiyat: Geceliği 53$ - 284$ arasındadır.
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Shahpura House

 • Umid Mahal
  Özellikler:
  4 yıldızlı, yüzme havuzu, 18. yüzyıl mimarisi
  Konum: Bani Park
  Fiyat: Geceliği 66$ - 95$ arasındadır.
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Hoztel Jaipur
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi hizmeti, evcil hayvan dostu, ücretsiz havaalanı servisi
  Konum: Bani Park
  Fiyat: Geceliği 11$ - 71$ arasındadır.
  Detaylı bilgi için tıklayın

 • Milestone 251
  Özellikler:
  3 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi hizmeti, restoran
  Konum: Bani Park
  Fiyat: Geceliği 11$ - 41$ arasındadır.
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Hotel H R Palace
  Özellikler:
  3 yıldızlı, yerel restoran, ücretsiz Wi-Fi hizmeti
  Konum: Bani Park
  Fiyat: Geceliği 30$ - 54$ arasındadır.
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Hotel H R Palace

Jaipur'da bölgelere konaklama önerilerimiz bu şekilde, bu rehberde aradığınızı oteli bulamadıysanız Jaipur Otelleri Rehberi'mize bakmanızı da öneriyoruz. Ayrıca tüm Jaipur otellerini görmek için tıklayın.

Jaipur Otelleri

Başlı başına mistik bir ülke olarak nitelendirebileceğimiz Hindistan’ın doğusunda yer alan JaipurRajasthan Eyaleti’nin de başkenti ve en büyük şehridir. 18. yüzyılda inşa edilen şehir, Hindistan’ın ilk planlı şehri olma unvanını taşır. “Pembe Şehir” adıyla da alınan Jaipur, bu özelliğiyle Hindistan’ın en turistik ve popüler noktalarından biridir.


Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Jaipur otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Devamını Oku

Jaipur’da Gezilecek Yerler

Görkemli bir mimari yapıya sahip olan Jaipur’un ismi, kurucusu Mihrace II. Jai Singh’ten gelmektedir. Mihrace II. Jai Singh, 1699 - 1744 yılları arasında yaşamıştır. Devlet işlerinin yanında astronomi ile de ilgilenmiş ve bu alanda eserler yaratmıştır.

Rajasthan eyaletinin merkezi olan Jaipur, pembe renkli taşlardan yapılmış olması nedeniyle ‘Pink City’ olarak da bilinir. Eski Jaipur, 7 kapı ile dışarıya açılan kale gibi surlarla çevrilmiştir. Bu kapılardan en çok bilinenleri; Chandpol Gate, Sanganeri Gate ve Ajmeri Gate’dir. Kralların şehri anlamına gelen Rajastan, genellikle müslüman nüfusun yoğunlukta olduğu bir bölgedir. Bu eyalatte her yapının bir rengi vardır. Vakti zamanında her bir şehrin kralı, şehirdeki evleri dilediği renge boyatmıştır. Bu arada Jaipur, Hindistan’da Agra’dan sonra en çok turist çeken yerdir.

Galwar Bagh’da en üst katta yıkanan maymunlar, bir alt katta yıkanan erkekler ve en alt katta aynı durağan suyun kalıntılarında banyo yapıp çamaşır yıkayan kadınları ile Jaipur, turistik Hindistan hikâyelerinin en önemli yerlerinden biri. Şehir merkezine döndüğünüzde Dünya’nın sayılı astronomik merkezlerinden biri Jantar Mantar, içinde hiçbir şey olmayan ancak dışı komple ihtişamı yansıtan Hawa Mahal, her satırı tarih kokan sarayları ve savaşçı duvarları, büyük zenginliği yansıtan Amber Fort ile Jaipur sizin gezmenizi bekliyor.

Devamını Oku

 Jaipur Şehir İçi Ulaşım

rickshaws_120827405431_640x360.jpg

Jaipur’u gezmenin en kolay ve ucuz yolu turist otobüsleridir. Tam gün, yarım gün ve özel tur seçenekleri olan bu otobüslerin ücretleri ortalama 300 Rupi’dir. Bunun dışında şehirde geniş bir otobüs ağı mevcuttur. Ama yine de Hindistan’ın pek çok şehrinde olduğu gibi 3 tekerlekli motorlu araçlarla yapacağınız yolculuklar daha keyifli olacaktır. Ancak şoförlerinin çoğu zaman anlaştığınızdan daha fazla almaya çalışacağını da hatırlatalım.

Bu 3 tekerlekli motorlu taşıtların bir de bisikletli versiyonu bulunuyor. Fiyatları daha uygun oluyor.

Jaipur Mutfağı

dunyanin-en-iyi-yemek-ulke-73298-4112015141137.jpg

Hindistan, bol baharatlı yemekleriyle meşhur bir ülke. Et olarak sadece tavuk ve deniz ürünleri kullanılıyor. Bunun dışında bakliyat, meyve ve baharat sıkça yemeklerde yer alır.

Tatlıdan tavuğa kadar bütün yemekler baharatlı olarak hazırlanır. Tatlılar tarçın ağırlıklı, tuzlular köri ağırlıklıdır ancak bunların yanı sıra Hint mutfağında yüzlerce çeşit baharat vardır.

Hinduizm inancı nedeniyle inek eti asla yenilmez. Bazı Hindular her türlü hayvansal gıdadan da uzak durur. Özellikle güneyde hindistan cevizi ve muz ile bunlardan üretilen ürünler yaygın kullanılır. Mercimek ve pirinç de çok yaygın kullanılır.

Ülkede uluslararası fast food zincirleri dahi vejetaryen/vegan menüler sunmaktadır.

“Hyderabadi biryani” ve “Hyderabadi haleem” en ünlü yemeklerdir. “Nihari”, “chakna” ve “baghara baingan” da tadılabilecekler arasındadır.

Popüler restoranlar

LMB, Sheesha, Ganesh Restaurant, Moti Mahal Delux, Copper Chimney.

Bahşiş

Hindistan restoranlarında eğer çok yüksek miktarda hesap ödemiyorsanız, örneğin 300 Rupi gibi bir miktarsa, yüzde 10 bahşiş bırakmanız beklenir. Ama hesabınız 300 Rupi’nin üzerinde geldiyse yüzde 7’lik bir bahşiş yeterli olacaktır.

Jaipur’da Alışveriş

Kültürel zenginliği ve farklılığı ile Hindistan’da alışveriş yapmak ayrı bir keyiftir.

Tanrı Ganesha’yı temsil eden heykeller kil ya da betondan yapıldıkları için bir hayli ağırlar ama en popüler hediye seçeneklerinden biridir.

Özel günlerde giyilen geleneksel Hint giysisi Saree’ler ve günlük yaşamda tayt üzerine giyilen tunik tarzı Kurta’lar 100-700 rupi arası fiyatlarla hemen her yerde bulunabilir.

İpek ve kaşmir, ipek ve pamuklu karışımı Pashminaları hemen hemen her sokak köşesinde göreceksiniz. İkinci ve üçüncü kalitelerini oldukça uygun fiyatlara alabilirsiniz. Sandalağacı bitkisinden yapılan sayısız kozmetik, koku ve tütsü Hindistan’ın alameti farikalarındandır. Ayrıca baharat zengini Hindistan’dan köri yapımında kullanılan zerdeçal, Hint safranı ve bir baharat karışımı olan köri gibi nice baharat getirebilirsiniz.

Hyderabad’da hepsini bulabileceğiniz lüks ve şık alışveriş merkezlerinin yanı sıra harika açık sokak pazarları da bulunmaktadır. Her birinin kendine özel karakteri vardır.

Johari Pazarı”nda envai çeşit takı bulmanız mümkündür. “Tripolia”da ise daha çok pirinç ve paslanmaz çelikten yapılmış eşyalar mevcuttur. “Chandpol” ise adeta sanatın konuştuğu yerdir. Mermer ustaları ve sanatçılar burada hem çalışır hem de ürünlerini sergilerler. Hintlilerin giydiği kıyafetlerden ya da farklı tekstil ürünlerinden arıyorsanız, “Kishanpol” pazarı aradığınız yer olacaktır.

Jaipur Gece Hayatı

Pembe Şehir diye de adlandırılan Jaipur’u gece hayatı da çok renklidir. Özellikle geleneksel anlamda pek çok mekân ve etkinlik yer alır. Dilediğinizde geleneksel dansları ya da kukla gösterilerini izleyebileceğiniz mekanlar mevcuttur.

Uzun geceleri sevenler için çok fazla club ya da disko seçeneği yoktur. Dragon Bar ya da Amigos Bar&Disco’yu deneyebilirsiniz.

Hotel Shikha’da yer alan “100%100 Rock,” sizi adıyla yanıltmasın. Burada sadece rock müzik çalınmıyor. Her türlü yabancı müzik mevcut. Üstelik çok şık bir mekan. Eğer sakin bir akşam geçirmek istiyorsanız, “Cocoa House” tercihiniz olabilir.

Jaipur Festivaller

Fil Festivali (Mart)

Gangaur (Mart-Nisan)

Makar Sankranti / Hasat Festivali (Kış dönümünden sonra)

Edebiyat Festivali (Ocak)

Jaipur Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Makar Sankranti

Pongal

Guru Govind Singh Jayanti

Cumhuriyet Bayramı (26 Ocak)

Çin Yeni Yılı

Vasant Panchami

Sevgililer Günü (14 Şubat)

Shivaji Jayanti

Guru Ravidas Jayanti

Maharishi Dayanand Saraswati Jayanti

Maha Shivaratri/Shivaratri

Holika Dahana

Paskalyadan Önceki Perşembe

Dolyatra

Kutsal Cuma

Paskalya

Chaitra Sukhladi

Vaisakhi

Mesadi/Vaisakhadi

Ambedkar Jayanti

Rama Navami

Hazreti Ali Doğumgünü (21 Nisan)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Anneler Günü

Babalar Günü

Jamat Ul-Vida

Ramazan Bayramı

Rath Yatra

Bağımsızlık Günü (15 Ağustos)

Parsi Yeni Yılı

Janmashtami

Kurban Bayramı

Onam

Mahatma Gandhi Jayanti

Aşure Günü

Diwali

Guru Nanak Jayanti

Noel (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü yıla göre değişmektedir.

Jaipur İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 102

Yangın: 101

Polis: 100

Jaipur Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Jaipur’a girmek için vize alması gerekmektedir.

Jaipur Para Birimi

Hindistan ülkesindeki Jaipur şehrinin para birimi Hint Rupisi’dir (INR). 1 TL yaklaşık 21 Rupi’dir.

Jaipur Resmi Dili

Hindistan ülkesinde bulunan Jaipur’un resmi dili Hintçe ve İngilizce’dir. Ülke genelinde bunun dışında yerel diller de konuşulmaktadır: Telugu, Tamil, Bengali, Marathi, Urdu, Gujarati, Kannada, Malayalam, Odia, Punjabi, Assamese.

Jaipur Saat Farkı

Jaipur (GMT +5.5) ile Türkiye (GMT +2) arasında 2.5 saat zaman farkı vardır.

Jaipur Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type D / 250V / 5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 15.3oC
  • Şub 18.2oC
  • Mar 23.7oC
  • Nis 29.3oC
  • May 33oC
  • Haz 33.5oC
  • Tem 30oC
  • Agu 28.4oC
  • Eyl 28.4oC
  • Eki 26.3oC
  • Kas 21.3oC
  • Ara 16.8oC

Kısa Kısa

Nüfus: 3,046,163 / Dil: İngilizce ve Hintçe / Para Birimi: Hint Rupisi (INR) / İklim: Yarı Kurak / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün