Google+

Arama formu

Jaipur

Başlı başına mistik bir ülke olarak nitelendirebileceğimiz Hindistan’ın...
Devamı oku
Kültürel zenginliği ve farklılığı ile Hindistan’da alışveriş yapmak ayrı...
Devamı oku
Fil Festivali (Mart) Gangaur (Mart-Nisan) Makar Sankranti / Hasat...
Devamı oku
Yeni Yıl (1 Ocak) Makar Sankranti Pongal Guru Govind Singh Jayanti...
Devamı oku
Acil yardım: 102 Yangın: 101 Polis: 100
Devamı oku
Hindistan’ın doğusunda yer alan Jaipur, nam-ı diğer Pembe Şehir,...
Devamı oku
Hindistan’ın Rajasthan eyaletininin başkenti lan Jaipur, 18. yüzyılda...
Devamı oku
Hindistan’ın doğusunda yer alan Jaipur şehri, Rajasthan Eyaleti’nin...
Devamı oku
Hindistan ülkesindeki Jaipur şehrinin para birimi Hint Rupisi’dir (INR...
Devamı oku
Hindistan ülkesinde bulunan Jaipur’un resmi dili Hintçe ve İngilizce’dir...
Devamı oku
Jaipur (GMT +5.5) ile Türkiye (GMT +2) arasında 2.5 saat zaman farkı...
Devamı oku
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Jaipur’a girmek için vize alması...
Devamı oku
Kurak iklimin hakim olduğu Jaipur’da 3 mevsim yaşanmaktadır. Mart-...
Devamı oku
Jaipur’da bir havalimanı mevcuttur ancak Türkiye’den direkt uçuş...
Devamı oku
Jaipur’u gezmenin en kolay ve ucuz yolu turist otobüsleridir. Tam gün...
Devamı oku
Görkemli bir mimari yapıya sahip olan Jaipur’un ismi, kurucusu...
Devamı oku
Hindistan, bol baharatlı yemekleriyle meşhur bir ülke. Et olarak...
Devamı oku
Pembe Şehir diye de adlandırılan Jaipur’u gece hayatı da çok...
Devamı oku
Yerel Saat 05:34 AM
Kur Farkı 1 BOB = 0.00
Priz Tipi Type D250V-5 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 15.3℃
Şub 18.2℃
Mar 23.7℃
Nis 29.3℃
May 33℃
Haz 33.5℃
Tem 30℃
Ağu 28.4℃
Eyl 28.4℃
Eki 26.3℃
Kas 21.3℃
Ara 16.8℃
Kısa Kısa...
Nüfus: 3,046,163 / Dil: İngilizce ve Hintçe / Para Birimi: Hint Rupisi (INR) / İklim: Yarı Kurak / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

Jaipur Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hindistan’ın doğusunda yer alan Jaipur, nam-ı diğer Pembe Şehir, Rajasthan Eyaleti’nin başkenti ve en büyük şehridir.

18 Kasım 1727 yılında Mihrace Jai Singh II tarafından, başkenti Amer’den buraya taşımak üzere kurulmuştur. Mimariye çok önem veren Jai Singh II, pek çok kitabı araştırmış, Vidyadhar Bhattacharya’nın mimari rehberliğinde Hindu mimarisinin özellikleriyle şehri 4 yılda inşa ettirmiştir.

Jaipur, şimdiki pembe halineyse Sawai Ram Singh’in yönetimindeyken, 1876’da Galler

Prensi VII. Edward’ı karşılama amacıyla büründürülmüştür. Bu durum şimdilerde turizm amaçlı kullanılmakta ve oldukça ilgi görmektedir.

7d61485308c872e41a64dab5d6e8ea67.jpg

Jaipur’un ekonomisinde turizm iyi bir gelir kaynağı olsa da, şehirde değerli taş işlemecilİği, lüks tekstil ürünü üretimi ve bilgi teknolojileri alanında oldukça gelişmiş şirketler yer almaktadır.

Kurak iklimin hâkim olduğu Jaipur’da Temmuz-Eylül ayları arasında şiddetli muson yağmurları görülür. Yaz aylarında ise sıcaklıklar çok yüksek olduğundan, şehri gezmek için en uygun zaman, ılıman bir havanın yaşandığı kış ayları olacaktır.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=REtMScnvFYk

Jaipur’da Gezilecek Yerler

Görkemli bir mimari yapıya sahip olan Jaipur’un ismi, kurucusu Mihrace II. Jai Singh’ten gelmektedir. Mihrace II. Jai Singh, 1699 - 1744 yılları arasında yaşamıştır. Devlet işlerinin yanında astronomi ile de ilgilenmiş ve bu alanda eserler yaratmıştır.

Rajasthan eyaletinin merkezi olan Jaipur, pembe renkli taşlardan yapılmış olması nedeniyle ‘Pink City’ olarak da bilinir. Eski Jaipur, 7 kapı ile dışarıya açılan kale gibi surlarla çevrilmiştir. Bu kapılardan en çok bilinenleri; Chandpol Gate, Sanganeri Gate ve Ajmeri Gate’dir. Kralların şehri anlamına gelen Rajastan, genellikle müslüman nüfusun yoğunlukta olduğu bir bölgedir. Bu eyalatte her yapının bir rengi vardır. Vakti zamanında her bir şehrin kralı, şehirdeki evleri dilediği renge boyatmıştır. Bu arada Jaipur, Hindistan’da Agra’dan sonra en çok turist çeken yerdir.

Galwar Bagh’da en üst katta yıkanan maymunlar, bir alt katta yıkanan erkekler ve en alt katta aynı durağan suyun kalıntılarında banyo yapıp çamaşır yıkayan kadınları ile Jaipur, turistik Hindistan hikâyelerinin en önemli yerlerinden biri. Şehir merkezine döndüğünüzde Dünya’nın sayılı astronomik merkezlerinden biri Jantar Mantar, içinde hiçbir şey olmayan ancak dışı komple ihtişamı yansıtan Hawa Mahal, her satırı tarih kokan sarayları ve savaşçı duvarları, büyük zenginliği yansıtan Amber Fort ile Jaipur sizin gezmenizi bekliyor.

Hawal Mahal ve Jantar Mantar

Hawal Mahal, Rüzgarların Sarayı demektir. 1799 yılında Kral Sawai Pratap Singh için inşa edilmiş; 953 kemerli penceresi, Rajput Hanedanı’na özgü mimari sitili ile göz kamaştırıcıdır. Rengarenk pencereler, harem kadınlarının sokağı izlemeleri için özel olarak tasarlanmış. Ön cephesi Vishnu Tanrısı’nın tacı formundadır. Ayrıca, ön cepheden giren rüzgarın iç mekânı serinletmesi düşünülerek inşa edilmiş. Bütün bina pembe ve kırmızı kiremitten yapılmıştır. Dışarıdan 5 katlı gibi görünen bina içeriden 2 katlı olarak görünüyor. Amber Forth, Hawal Mahal, Nahargarh Forth, Albert Hall ve Jantar Mantar’da geçerli bilet 300 Rupi. Tek tek bilet almaya kalkarsanız fiyat, 1.000 Rupi’ye. O yüzden ucuz olsun diye kombin bilet almakta ve bu yapıların hepsini birden görmekte fayda var. Hawal Mahal’in hemen karşısında bulunan dünyada nam salmış bir astronomik gözlem evi olan Jantar Mantar’ı mutlaka rehberle gezmek gerekiyor. Çünkü buradaki aletlerin hepsinin çok enteresan detayları var.

Burası dönemin Astronomi merkezi; saati tam vaktinde ölçebilen düzenekleri, yıldızların konumlarını gösteren şemaları, enlem ve boylamları belirleyen aletleri, yıldızlarla ilgili burç analizleri, gök cisimlerinin uzaklıklarını belirlemeye yarayan aletler bulunur. Vakti zamanında, gök bilimleri dalında Hindistan’ın en iddialı olduğu konuların başında gelmesinin nedeni buymuş. Rehberi iyi dinleyip, özellikle güneş saatinin çalışmasını test etmelisiniz. Gerçekten kusursuz. Neredeyse saniyesi saniyesine tutturuyorlar. Bu arada Mihrace bu düzenekleri kurdurtmadan önce, dünyadaki bir çok rasathaneye adamlarını göndermiş. Diğer ülkelerde inceleme yapan alimler, sonrasında Delhi, Jaipur, Varanasi ve Nattura’da bu şekilde gözlem evleri kurmuşlar. Ama en büyüğü Jaipur’daki imiş. Burası, Jaipur’a gelince muhakkak görülmesi gereken, dünyada nadir olan yerlerden birisi. O yüzden gelmişken, mutlaka bir rehber eşliğinde tüm düzenekleri anlamaya çalışın deriz.

Hawal Mahal ve Jantar Mantar

Jaipur şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz SAHIB'S HOMESTAY SUKHS, Green Apple, OYO 38547 Michael's Homestay güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Hotel Radoli House-Heritage Hotel, Hotel Dior -Near Jal Mahal, Hotel Sag-Airport Road.. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz The Sambhar Heritage Resort, OYO 45899 Hotel Lucky 2, Badhal Heritage Resort gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Lazy Mozo Backpackers Hostel, Yoga Hostel, Nanus Hostel tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Jaipur aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Jaipur Şehir Sarayı (City Palace)

Jantar Mantar’ın hemen karşısında bulunan City Palace, eskiden saray olarak kullanılan ama günümüzde müze olarak hizmet veren bir yer. Bu arada tüm bina müze değil. Hâlâ hanedanlık mensupları bu binada yaşıyorlar. O yüzden bütün katlarına giriş izni yok. Eğer kombin bilet almamışsanız, giriş ücreti olarak 300 Rupi ödeyeceksiniz.

19. yüzyıldan kalan bu güzel sarayda ve avlularında, kıyafetler, silahlar, minyatürler, takılar, müzik enstrümanları sergileniyor. Ayrıca, dünyanın en büyük gümüş kabı da bu müzede bulunuyor. 14 bin gümüş paradan eritilerek yapılmış olan bu küpün yapılmasının sebebi de çok enteresan; Jaipur’un son kralı Maharaja Sawai Madho Singh II, İngiltere’ye seyahate çıkmadan önce bu küplerin Ganj Nehri’nin suları ile doldurulmasını istemiş. Böylece tüm seyahatinde kutsal Ganj Nehri’nin suyunu içebilecekmiş.

Şehir merkezinin kalbinde, hemen sarayın ardında ise eski şehir bölgesi var. Sokaklarında, pazarlarında kaybolup, yerel halkı gözlemlemek için idel yer. Jaipur diğer Hint şehirlerine göre bir nebze de olsa daha sakin ve düzenli bir şehirdir o yüzden kent merkezini gezerken zorlanmayacaksınız. Bu arada özellikle eski şehri gezerken yerel halkın bakışlarını sürekli üzerinizde hissedebilirsiniz. Endişe etmeyin, hatta biraz samimi davrandığınızda sizinle fotoğraf çektirmek isteyen Hintliler sıraya geceçek. Bunun sebebi ise Hintlilerin büyük bir çoğunluğunun, hayatlarında ilk defa yabancı bir insan görüyor olmaları.

Jaipur Şehir Sarayı (City Palace)

Amber Kalesi

Jaipur’un gözbebeği Amber Kalesi uzaktan görüntüsüyle bile sizi kendine hayran bırakacak. Bir tepede kurulu olan Amber kalesi, kahverengi tonlarının hakim olduğu bir yapı. Aslında buraya fille de çıkılıyor ama yürüyerek çıkarsanız sizi muhteşem bir manzara bekliyor.

Kaleden içeri girer girmez hayran kalacaksınız. Hindistan’da böyle güzel bir kale görmeyi beklemiyordum diyebilirsiniz. Bu arada kalenin adının Amber olmasının nedeni; içindeki büyük Shiva heykelinin amberden yapılması. 1592 yılından yapılmış olan kalede açık sarı renkler çoğunlukta kullanışmış. 450 yıldır Kraliyet ailesine ev sahipliği yapan sarayın tepesinden şehri izlemek, insanın üzerinde büyüleyici bir etki bırakıyor. Yüzlerce odası, bahçeleri, salonları, tapınakları olan müthiş bir yer. Giriş ise 200 Rupi.

Kaleden içeri girince sırasıyla; Sila Devi Tapınağı, Ganesh Kapısı, Jai Man (Aynalı Sarayı), Divan-ı Aam yanındaki Türk hamamı, Diwan-ı Khas, Sukh Niwas, Sheesh Mahal, Zenani Deorhi’yi göreceksiniz. İsimlerden de anlayacağınız üzere, burası Müslümanların geride bıraktıkları izleri taşıyor. Müslüman-Hint mimarisinin özelliklerini kaleyi gezerken de görüyorsunuz. Buraya kadar gelmişken Jaigarh Fort’a tırmanın. Kalenin içinde dünyanın en büyük tekerlekli topu vardır; sadece 1 kez deneme amaçlı kullanılmış. O yüzden Hintliler için buralar önemli yerler. “Kimse yaklaşamadı bu kaleye!” diye övünüyorlar. Yani bu kale hiç fethedilmemiş. O yüzden çok kıymetli onlar için.

Kalenin tepesinden göl manzarasını izlerken karşı tepelerde up uzun bir duvar göreceksiniz. Bu duvar, Çin Seddi’nden sonra dünyanın en uzun duvarıdır; 36 kilometre uzunluğundadır. Ama Çin Seddinin uzunluğunun 21.196 km olduğunu düşününce, devede kulak gibi kalıyor. Kaleden çıkar çıkmaz kobra oynatıcıları ile krşılaşacaksınız. Dakikalarca kobraların nasıl dans ettirildiğini izlemeye doyamayacaksınız. Elbette bu hipnotik şovu seyrettikten sonra 3-5 Rupi de bahşiş atmayı ihmal etmeyin.

Amber Kalesi

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Jaipur Nerededir?

hawa-mahal-jaipur.jpg

Hindistan’ın doğusunda yer alan Jaipur şehri, Rajasthan Eyaleti’nin başkenti ve en büyük şehridir. Ülkenin başkenti Yeni Delhi’ye uzaklığı 260 kilometredir.

 Jaipur Ne Zaman Gidilir?

slide2.jpg

Kurak iklimin hakim olduğu Jaipur’da 3 mevsim yaşanmaktadır. Mart-Haziran ayları arasında yaz, Ekim-Mart ayları arası ise kış mevsimidir. Jaipur’da Temmuz-Eylül ayları arasında şiddetli muson yağmurları görülür. Yıl boyunca sıcaklıklar yüksektir. Yaz aylarında sıcaklıklar 28-45 derece arasında değişmektedir. Kış ayları ise ılıman geçer. Sıcaklık 15-18 derece arasındadır. Bu sebeplerle Jaipur’a gitmek için en uygun zaman kış ayları olacaktır.

Jaipur’a Nasıl Gidilir?

Jaipur’da bir havalimanı mevcuttur ancak Türkiye’den direkt uçuş bulunmamaktadır.

Londra, Dublin, Singapur, Bangkok, Delhi, Mumbai gibi şehirlerden aktarmalı olarak gidilebilir.

Jaipur şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Jaipur’da Nerede Kalınır?

Hindistan’ın Rajasthan eyaletininin başkenti lan Jaipur, 18. yüzyılda inşa edilerek, ülkenin ilk planlı şehri olma özelliğini taşıyor. Delhi ve Agara ile birlikte Jaipur, Hindistan’ın Altın Üçgen ‘ini oluşturarak en popüler ve turistik üç şehrinden biridir. Saray, tapınak ve surlar gibi tarihi yapılarla dolu Jaipur, aynı zamanda ülkenin çöl şehirlerine seyahat edenlerin güzergâhında yer alır. Günümüzde yatırımlarla büyüyen ve gelişen bir ekonomiye sahip olsa da şehrin en ilgi çekici yanlarından biri elbette tarihi dokusu ve küçük bir bölge olsa da tüm şehre adını veren Pembe Şehir’dir.


Jaipur’da Nerede Kalınır?
 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Jaipur otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Booking.com

Jaipur pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Jaipur Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Jaipur Otelleri
En Uygun Fiyatlı Jaipur Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Jaipur Otelleri
Jaipur Ev Kiralama

Jaipur Otelleri

Başlı başına mistik bir ülke olarak nitelendirebileceğimiz Hindistan’ın doğusunda yer alan JaipurRajasthan Eyaleti’nin de başkenti ve en büyük şehridir. 18. yüzyılda inşa edilen şehir, Hindistan’ın ilk planlı şehri olma unvanını taşır. “Pembe Şehir” adıyla da alınan Jaipur, bu özelliğiyle Hindistan’ın en turistik ve popüler noktalarından biridir.


Jaipur Otelleri

Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Jaipur otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

 Jaipur Şehir İçi Ulaşım

rickshaws_120827405431_640x360.jpg

Jaipur’u gezmenin en kolay ve ucuz yolu turist otobüsleridir. Tam gün, yarım gün ve özel tur seçenekleri olan bu otobüslerin ücretleri ortalama 300 Rupi’dir. Bunun dışında şehirde geniş bir otobüs ağı mevcuttur. Ama yine de Hindistan’ın pek çok şehrinde olduğu gibi 3 tekerlekli motorlu araçlarla yapacağınız yolculuklar daha keyifli olacaktır. Ancak şoförlerinin çoğu zaman anlaştığınızdan daha fazla almaya çalışacağını da hatırlatalım.

Bu 3 tekerlekli motorlu taşıtların bir de bisikletli versiyonu bulunuyor. Fiyatları daha uygun oluyor.

Jaipur Mutfağı

dunyanin-en-iyi-yemek-ulke-73298-4112015141137.jpg

Hindistan, bol baharatlı yemekleriyle meşhur bir ülke. Et olarak sadece tavuk ve deniz ürünleri kullanılıyor. Bunun dışında bakliyat, meyve ve baharat sıkça yemeklerde yer alır.

Tatlıdan tavuğa kadar bütün yemekler baharatlı olarak hazırlanır. Tatlılar tarçın ağırlıklı, tuzlular köri ağırlıklıdır ancak bunların yanı sıra Hint mutfağında yüzlerce çeşit baharat vardır.

Hinduizm inancı nedeniyle inek eti asla yenilmez. Bazı Hindular her türlü hayvansal gıdadan da uzak durur. Özellikle güneyde hindistan cevizi ve muz ile bunlardan üretilen ürünler yaygın kullanılır. Mercimek ve pirinç de çok yaygın kullanılır.

Ülkede uluslararası fast food zincirleri dahi vejetaryen/vegan menüler sunmaktadır.

“Hyderabadi biryani” ve “Hyderabadi haleem” en ünlü yemeklerdir. “Nihari”, “chakna” ve “baghara baingan” da tadılabilecekler arasındadır.

Popüler restoranlar

LMB, Sheesha, Ganesh Restaurant, Moti Mahal Delux, Copper Chimney.

Bahşiş

Hindistan restoranlarında eğer çok yüksek miktarda hesap ödemiyorsanız, örneğin 300 Rupi gibi bir miktarsa, yüzde 10 bahşiş bırakmanız beklenir. Ama hesabınız 300 Rupi’nin üzerinde geldiyse yüzde 7’lik bir bahşiş yeterli olacaktır.

Jaipur Gece Hayatı

Pembe Şehir diye de adlandırılan Jaipur’u gece hayatı da çok renklidir. Özellikle geleneksel anlamda pek çok mekân ve etkinlik yer alır. Dilediğinizde geleneksel dansları ya da kukla gösterilerini izleyebileceğiniz mekanlar mevcuttur.

Uzun geceleri sevenler için çok fazla club ya da disko seçeneği yoktur. Dragon Bar ya da Amigos Bar&Disco’yu deneyebilirsiniz.

Hotel Shikha’da yer alan “100%100 Rock,” sizi adıyla yanıltmasın. Burada sadece rock müzik çalınmıyor. Her türlü yabancı müzik mevcut. Üstelik çok şık bir mekan. Eğer sakin bir akşam geçirmek istiyorsanız, “Cocoa House” tercihiniz olabilir.

Jaipur Festivaller

Fil Festivali (Mart)

Gangaur (Mart-Nisan)

Makar Sankranti / Hasat Festivali (Kış dönümünden sonra)

Edebiyat Festivali (Ocak)

Jaipur’da Alışveriş

Kültürel zenginliği ve farklılığı ile Hindistan’da alışveriş yapmak ayrı bir keyiftir.

Tanrı Ganesha’yı temsil eden heykeller kil ya da betondan yapıldıkları için bir hayli ağırlar ama en popüler hediye seçeneklerinden biridir.

Özel günlerde giyilen geleneksel Hint giysisi Saree’ler ve günlük yaşamda tayt üzerine giyilen tunik tarzı Kurta’lar 100-700 rupi arası fiyatlarla hemen her yerde bulunabilir.

İpek ve kaşmir, ipek ve pamuklu karışımı Pashminaları hemen hemen her sokak köşesinde göreceksiniz. İkinci ve üçüncü kalitelerini oldukça uygun fiyatlara alabilirsiniz. Sandalağacı bitkisinden yapılan sayısız kozmetik, koku ve tütsü Hindistan’ın alameti farikalarındandır. Ayrıca baharat zengini Hindistan’dan köri yapımında kullanılan zerdeçal, Hint safranı ve bir baharat karışımı olan köri gibi nice baharat getirebilirsiniz.

Hyderabad’da hepsini bulabileceğiniz lüks ve şık alışveriş merkezlerinin yanı sıra harika açık sokak pazarları da bulunmaktadır. Her birinin kendine özel karakteri vardır.

Johari Pazarı”nda envai çeşit takı bulmanız mümkündür. “Tripolia”da ise daha çok pirinç ve paslanmaz çelikten yapılmış eşyalar mevcuttur. “Chandpol” ise adeta sanatın konuştuğu yerdir. Mermer ustaları ve sanatçılar burada hem çalışır hem de ürünlerini sergilerler. Hintlilerin giydiği kıyafetlerden ya da farklı tekstil ürünlerinden arıyorsanız, “Kishanpol” pazarı aradığınız yer olacaktır.

Jaipur Saat Farkı

Jaipur (GMT +5.5) ile Türkiye (GMT +2) arasında 2.5 saat zaman farkı vardır.

Jaipur Para Birimi

Hindistan ülkesindeki Jaipur şehrinin para birimi Hint Rupisi’dir (INR). 1 TL yaklaşık 21 Rupi’dir.

Jaipur Resmi Dili

Hindistan ülkesinde bulunan Jaipur’un resmi dili Hintçe ve İngilizce’dir. Ülke genelinde bunun dışında yerel diller de konuşulmaktadır: Telugu, Tamil, Bengali, Marathi, Urdu, Gujarati, Kannada, Malayalam, Odia, Punjabi, Assamese.

Jaipur Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Makar Sankranti

Pongal

Guru Govind Singh Jayanti

Cumhuriyet Bayramı (26 Ocak)

Çin Yeni Yılı

Vasant Panchami

Sevgililer Günü (14 Şubat)

Shivaji Jayanti

Guru Ravidas Jayanti

Maharishi Dayanand Saraswati Jayanti

Maha Shivaratri/Shivaratri

Holika Dahana

Paskalyadan Önceki Perşembe

Dolyatra

Kutsal Cuma

Paskalya

Chaitra Sukhladi

Vaisakhi

Mesadi/Vaisakhadi

Ambedkar Jayanti

Rama Navami

Hazreti Ali Doğumgünü (21 Nisan)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Anneler Günü

Babalar Günü

Jamat Ul-Vida

Ramazan Bayramı

Rath Yatra

Bağımsızlık Günü (15 Ağustos)

Parsi Yeni Yılı

Janmashtami

Kurban Bayramı

Onam

Mahatma Gandhi Jayanti

Aşure Günü

Diwali

Guru Nanak Jayanti

Noel (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü yıla göre değişmektedir.

Jaipur İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 102

Yangın: 101

Polis: 100

Jaipur Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Jaipur’a girmek için vize alması gerekmektedir.