0fb150b33313f712b600df026b094f24.jpg

Kaliforniya mutfağı, taze yerel ürünlerin kullanılması ile bilinen ve hayal gücünü zorlayan farklı tarzların bir arada kullanıldığı füzyon niteliği taşıyan bir mutfaktır. Füzyon, farklı pişirme teknikleri ve farklı malzemeleri bir arada kullanarak eşsiz lezzetler ortaya çıkarma sanatıdır. Özellikle Güney Kaliforniya mutfağının önemli bir özelliği olarak öne çıkan “sunumlara özen gösterme”, etkisinde kaldığı füzyon mutfağı ile yakından ilgilidir.
 
San Francisco, deniz ürünleri açısından oldukça bol ve lezzetli seçenekler sunar. Özellikle, San Francisco’nun küçük İtalyan mahallesi olan North Beach,İtalyan-Amerikanyemekleri açısından oldukça zengin bir bölgedir. Bunların arasına en sembolik olanı Pasifik Okyanusu’ndan taze taze çıkarılan karides, Dungeness yengeci, midye, deniztarağı ve beyaz balık karışımının domates ve şaraptan oluşan bir sosta pişirilmesiyle hazırlanan bir balık yahnisi olan Cioppino’dur.
 
İlk olarak 1930’larda Hollywood’da yapılmış olan “Cobb Salad”, Güney Kaliforniya Mutfağı’nın sembolü haline gelmiştir. Neredeyse her restoranda bulunabilen, domuz pastırması, tavuk, yumurta, domates, avokado ve mavi damarlı peynirden oluşan bu salatanın adı, mucidi olan Robert Cobb’dan gelmektedir.
 
Kökenleri San Francisco’daki Mission District’e dayanan “burrito” artık neredeyse her yerde bulunabilmektedir. Eyaletin her yanında farklı tarzda burrito dükkanları ortaya çıkmıştır. Kimileri kendilerine özgü yorumlara yer verirken kimileri de en ünlü çeşitleri en iyi şekilde hazırlamanın peşindedir. Yapılan bir araştırma sonucu San Francisco’da Mission District’teki bir dükkanın burritosu eyaletin en güzeli olmaya hak kazanmış olan Carnitas Burrito’dur. Pirinçsiz hazırlanan bu burrito, özel tortillanın içine bolca et doldurularak dürüm halinde sunulmaktadır.
 
Ülkenin sarımsak üretiminin tamamına yakını (%90) Kaliforniya Gilroy’da yapılmaktadır. Sarımsak genelde yemek çeşnisi olarak kullanılan bir ürün olmasına rağmen, Gilroy bu duruma farklı bir yorum getirmiş. Tamamen Gilroy’a özgü bir hale bürünen sarımsak, dondurma malzemesi olarak kullanılarak bir tatlı haline gelmiştir. Yemeye cesareti olanlar Gilroy’da bu sarımsaklı dondurmayı deneyebilirler.
 
Göçlerin de oldukça etkisinde kalan Kaliforniya mutfağı, Asya ve Latin Amerika mutfaklarının özelliklerini kendi bünyesinde temsil etmektedir.
 
Biftek suyu ile hazırlanan “Pho”, içinde erişte ve ince dilimlenmiş biftek veya tavuk parçaları bulunan bir çeşit Vietnam çorbasıdır. Özellikle Orange Country’de neredeyse her köşe başında karşınıza “Pho” restoranı çıkması muhtemeldir.  
 
Meksika’nın sahil şeridindeki taco dükkanlarında (taquerias) bulunan leziz balık tacoları,Güney Kaliforniya’ya da esin kaynağı olmuştur. Kızartılarak veya ızgarada pişirildikten sonra birkaç damla limonla tatlandırılan balık tacoları, eyaletin güney kısmında karşınıza çıkabilecek en özel yiyeceklerdendir.