Kaliforniya’nın (California) Festivalleri

thumb_tbchcsgz.jpg

Gerçek bir tarım cenneti olan Kaliforniya, örneğin ülkenin avokado ve çilek üretiminde en ön sıralarda yer almaktadır. Sadece üretmekle kalmayıp bu ürünler için festivaller düzenleyip kutlamalar yapmak da Kaliforniya’da oldukça yaygındır.
 
Bunlardan bir tanesi, CoachellaValley’de düzenlenen, yerel palmiyelerin yumuşak ve lezzetli meyvesini baş tacı yapmış, çeşitli eğlencelerin de düzenlendiği bir “hurma” festivalidir. Riverside Country Fair and National Date Festival’de hurmanın her şekle girmiş halini görmeniz mümkündür. Özellikle “date shake” sıcak yaz gününde serinlemek için tercih edilebilir. Daha önce hiç deve ve devekuşu yarışına tanık olmadıysanız, bu hurma festivalinde böyle ilginç anıları da hafızanıza kazıyabilirsiniz.
 
Kaliforniya’nın en kokulu festivali hiç şüphesiz Gilroy Sarımsak Festivali’dir. Sarımsak üretiminde önde gelen Gilroy’da, yaratıcı şeflerin icadı sarımsaklı dondurma; bağımlılık yaratacak sarımsak kızartması; sarımsaklı kızarmış karides ve tavuk gibi lezzetler bulmak mümkündür. Tüm bu sarımsaklı yiyeceklerin yanı sıra bi nevi “sarımsak güzeli” yarışması sonucu Miss Gilroy Garlic seçilmektedir. Ayrıca, 100’den fazla sanat ve el işi satıcısı da bölgede hazır bulunmaktadır.
 
Kaliforniya’dak ilk avokado ağaçları 1871 yılı dolaylarında dikilmiştir, şimdi ise eyalet ülkenin avokado üretimini yaklaşık yüzde 90 oranında karşılamaktadır. Avokadonun en çok yetiştirildiği Santa Barbara Country’de de bununla ilgili bir etkinlik yapılması hiç şaşırtıcı değildir. 100 bin avokado severin guacamole, salata, çorbalar ve daha pek çok çeşitli türevlerini denemek için bir araya geldiği etkinlikte Dünya Guacamole Şampiyonası ve en ağır avokado yarışması yapılmaktadır. Ayrıca, festivalde 70’den fazla müzisyen sahne almaktadır.
 
San Diego Bay Wine & Food Festival, San Diego’nun en büyük şarap ve yemek etkinliğidir. Her yıl Kasım ayında düzenlenen fstivalde gurme yiyecekler, şarap ve bira tadımı, ünlü şefler, yemek pişirme gösterimleri ve açıkartırma gibi pek çok etkinlik gerçekleştirilir. Ayrıca, şeflerin yarıştığı “Chef of the Fest Competition” ve tadım yapabileceğiniz People's Choice Award festivalin önemli etkinlikleridir.
 
L.A. Live Complex’de gerçekleştirilen Los Angeles Film Festivali sadece bir film festivali değil aynı zamanda bir hafta süren eğlenceli bir etkinliktir. 200 tane uzun metrajlı filmin yanı sıra yerel öğrencilerin hazırladığı derleme kısa filmlerin gösterimi yapılmaktadır. Bu festivalin en özel yanı ise yıldızlarla ve film yapımcılarıyla havuz kenarında sohbet etme şansı sunmasıdır.